Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny Kamil Suchański proponuje darmową komunikację miejską w Kielcach. Co na to władze miasta? Zobacz film

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Kielecki radny Kamil Suchański (Bezpartyjni i Niezależni) proponuje bezpłatną komunikację miejską w Kielcach. Władze miasta uważają, że to zbyt kosztowny pomysł.

Radny Kamil Suchański proponuje darmową komunikację miejską w Kielcach

Władze Kielc proponują podniesienie ceny biletu na miejski autobus z 3,40 do 4 złotych. Tłumaczą to wzrostem kosztów i wysoką inflacją.

Radny Kamil Suchański proponuje inne rozwiązanie, bezpłatną komunikację miejską w Kielcach. Jego zdaniem nie będą to dużo wyższe koszty dla miasta niż obecne dopłaty do jej funkcjonowania.

– Aby zorganizować bezpłatną komunikację w Kielcach, potrzebujemy dołożyć zaledwie około procent z miejskiego budżetu. Warto to zrobić, żeby promować się jako zielone miasto, a równocześnie ulżyć kielczanom - mówi radny.

Wydatki na komunikację miejską w Kielcach prawdopodobnie przekroczą w tym roku 100 milionów złotych. Wpływy ze sprzedaży biletów wynoszą rocznie około 30 milinów złotych, a więc pozostałe 70 milionów złotych dokłada miasto.

Kamil Suchański uważa, że do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji potrzeba nie 30 milionów złotych, a około 15 milionów złotych.

- Według ekspertów, około 15 procent, w naszym przypadku jest to około 15 milionów złotych, pochłania produkcja biletów, kontrole w autobusach, nadzór administracyjny, egzekucja kar, zasilanie biletomatów, ich konserwacja, a więc obsługa systemu biletowego – tłumaczy Kamil Suchański.

- Przy bezpłatnej komunikacji tych kosztów nie będzie. Miasto musiałoby dołożyć około 15 milinów złotych, aby komunikacja miejska w Kielcach mogła być darmowa. Uważam, że warto ponieść ten dodatkowy koszt z budżetu miasta – uważa radny.

Radny proponuje też szereg rozwiązań, które jego zdaniem pozwolą stworzyć sprawny, uzupełniający się i przyjazny dla mieszkańców system transportu zbiorowego.

- Wprowadzając darmową komunikację godzimy się na nieco wyższe wydatki po stronie miasta, ale możemy je zminimalizować, na przykład dodatkowo ograniczając kursy w okresie wiosenno-letnim, gdy wielu mieszkańców wybiera inny ekologiczny środek transportu – podkreśla Kamil Suchański.

Bezpłatna komunikacja to także szereg dodatkowych korzyści. - Spora część kielczan przesiądzie się z samochodów osobowych do autobusów. To powinno uwolnić miasto od korków i przełożyć się na mniejszą emisję spalin oraz poprawę jakości powietrza. Niebagatelny będzie również aspekt promocyjny Kielc, gdyż stolica Świętokrzyskiego może stać się największym miastem w Polsce oferującym swoim mieszkańcom bezpłatne przejazdy komunikacją miejską - podkreśla.

Władze Kielc uważają, że nie jest to dobry pomysł i bezpłatna komunikacja miejska w dużym mieście, takim jak Kielce nie może być wprowadzona.
- Bogatsze samorządy, w dużo lepszej sytuacji niż Kielce nie zdecydowały się na taki krok – informuje Agata Wojda, wiceprezydentka Kielc. - Nie wiem skąd radny wziął takie dane finansowe, ja mam dokumenty, z których wynika, że obsługa systemu kosztuje około 3 miliony złotych a nie 15 milionów. Do darmowej komunikacji musielibyśmy dołożyć 27 milionów złotych, aby być może więcej. Bo gdy zwiększy się zainteresowanie pasażerów, to trzeba będzie uruchomić więcej kursów a to dodatkowe koszty. Nie ma w budżecie tych pieniędzy, konieczne byłoby cięcie wydatków na drogi, chodniki, zieleń i wiele innych ważnych zadań.

od 16 lat

Dodaje, że nie widzi powodu, aby kielczanie mieli finansować ze swoich podatków darmowe przejazdy dla wszystkich użytkowników autobusów. - Propozycja radnego nie jest trafiona, nie wpisuje się w naszą politykę, bo my idziemy w kierunku bonusów dla mieszkańców Kielc na przykład proponujemy 10 procentowe bonusy na przejazdy dla kielczan – mówi Agata Wojda.

Tłumaczy, że darmowa komunikacja to obniżenie jej jakości. - Jeśli ludzie mają coś za darmo to mniej to szanują. Nasili się wandalizm w autobusach, czy pojawią się bezdomni, których nie będzie można wyprosić, bo gdy nie będą wymagane bilety to nie będzie można ich wyprosić – dodaje.

Obecnie największym miastem w kraju, które zdecydowało się na taki krok, jest 100-tysięczny Kalisz. Tam bezpłatne przejazdy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

W naszym regionie przykład dają Starachowice, które z sukcesem wprowadziły bezpłatną komunikację. Zdaniem prezydenta Marka Materka taka decyzja niesie za sobą same korzyści.

W całym kraju jest już około 50 gmin, które zdecydowały się na bezpłatne przejazdy dla mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto