Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny Lewicy Marcin Chłodnicki apeluje o zmianę patronów dwóch rond w Kielcach - nie chce nazw związanych z Żołnierzami Wyklętymi

tt
Marcin Chłodnicki
Marcin Chłodnicki archiwum
Czy z Kielc znikną ronda imienia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”? Chce tego radny Lewicy Marcin Chłodnicki, który zaproponował zmianę ich nazw na odpowiednio „Partyzantów Kielecczyzny” oraz „Niepodległości”. Wyszedł z tą propozycję tuż przed przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych.

Interpelacja w tej sprawie została złożona 27 lutego. Wyjaśniono w niej, że obydwie dotychczasowe nazwy budzą duże kontrowersje i wywołują protesty społeczne. Jak przyznał radny nie ma zgody na „upamiętnienie miejsc publicznych patronami budzącymi hańbę, podziały i kontrowersje społeczne”.

Zdaniem Marcina Chłodnickiego Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych to oddział, który jawnie kolaborował z Niemcami, „działał pod opieką hitlerowców, a jego celem była walka z idącymi ze wschodu, aby pokonać III Rzeszę, wojskami koalicji antyhitlerowskiej”. Wszystko to działo się „wbrew wytycznym Armii Krajowej także z innymi polskimi formacjami wojskowymi i partyzanckimi” – napisał radny.

Uzasadniając zmianę nazwę ronda Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Marcin Chłodnicki podkreślił „zbrodnię wojenną w Dubinkach. Łącznie zabito w tedy nie mniej niż 27 osób cywilnych w tym kobiety i dzieci”.

Jak podsumował radny lewicy „efektom nadania miejscom publicznym patronów powinna być duma, budowanie jedności i eksponowanie autorytetów”, a obecne nazwy „gloryfikują czyny i postawy powszechnie uznawane za naganne”.

Rondo Brygady Świętokrzyskiej leży u zbiegu ulic Piekoszowskiej i Malików, natomiast Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” ulic Grunwaldzkiej i Podklasztornej.

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych co to za jednostka ?

Powstała latem 1944 roku na Kielecczyźnie. Była jedną z największych jednostek partyzanckich na okupowanych ziemiach polskich. Na czele jednostki stanął pułkownik Antoni Szacki „Bohun-Dąbrowski”. W jej skład weszły oddziały z Kielecczyzny, Lubelszczyzny i Małopolski. W momencie powstania liczyła ponad 800 żołnierzy. Do dziś jest oskarżana o kolaborację z Niemcami.

Zdaniem historyków zajmujących się dziejami ruchu narodowego oskarżenia tego typu nie znajdują żadnych potwierdzeń w dokumentach. Uzasadniają oni, że powstała w sierpniu 1944 na Kielecczyźnie roku Brygada Świętokrzyska musiała umiejętnie lawirować między jednym a drugim okupantem. Tymczasowe zawieszenia broni między Niemcami, sowietami i Polakami nie były czymś całkiem nowym. Podobne działania podejmowała walcząca na Kresach Wschodnich Armia Krajowa.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie