Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny pyta o system monitoringu suszy rolniczej w Świętokrzyskiem. Czy coś się zmieni?

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Poprzednie dwa lata ujawniły, że raporty opracowywane przez system monitoringu suszy rolniczej, prowadzony jest przez instytut w Puławach, nie odzwierciedlają skali zniszczeń. Rolnicy skarżyli się, że faktyczne straty nie pokrywały się z tymi wykazanymi w raportach. Radny sejmiku Andrzej Swajda w interpelacji zapytał marszałka województwa o to, co zostało zrobione, by zapobiec takim rozbieżnościom i jakie są plany.

Podczas ostatniej sesji sejmiku 27 kwietnia radny sejmiku Andrzej Swajda wystąpił z interpelacją do marszałka województwa w sprawie monitoringu suszy rolniczej w Świętokrzyskiem. Przypomnijmy, że jest on prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w oparciu o system 27 stacji badających opady w naszym województwie. Przez ostatnie dwa lata rolnicy zgłaszali, że raporty przygotowywane przez system nie ukazują faktycznych strat w ich uprawach. W efekcie mieli ograniczone możliwości korzystania z pomocy państwa.

Rok temu radny Swajda zwrócił się z pytaniem o możliwość zwiększenia liczby stacji w województwie z pomocą z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. - Wtedy otrzymałem odpowiedź, że instytut w Puławach prowadzi badania nad możliwością wykorzystania satelitarnych zobrazowań radarowych do monitoringu zasięgu suszy rolniczej. Wobec tego uznano, że wydawanie środków na nowe stacje pomiarowe może budzić wątpliwości co do ich celowości - przypomniał radny. Jak zaznaczył, wedle zapowiedzi na ten rok, rolników znów czeka susza. Stąd zapytał w interpelacji, w jakim stanie jest system monitoringu suszy rolniczej, ile jest stacji, jakie działania podjęto, by wyeliminować rozbieżności pomiędzy wskazaniami systemu, a faktycznym stanem, a także na jakim etapie są badania nad możliwością korzystania z obrazów satelitarnych. Padło też pytanie o działania, także te planowane, ze strony zarządu województwa w celu przeciwdziałania skutkom suszy.

W odpowiedzi marszałek województwa Andrzej Bętkowski poinformował, że "prowadzenie działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom suszy jest zadaniem administracji rządowej, pomoc Państwa w tym zakresie określają zapisy konstytucyjne i ustawowe. Samorząd województwa nie posiada ani ustawowych, ani statutowych kompetencji w zakresie obowiązku prowadzenia działań dotyczących zapobieganiu suszy czy dotowania jej skutków. W związku z powyższym, w budżecie województwa nie są ujęte wprost środki na ten cel". Jak czytamy w odpowiedzi, rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe została w całości rozdysponowana do ośrodków zdrowia na przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Marszałek województwa w piśmie poinformował również o zamiarze powołania w maju zespołu, który zajmie się określeniem kryteriów w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, pozwalających na wykorzystanie niezbędnych środków do regulowania problemu retencjonowania wody.

W odpowiedzi czytamy również: "Nie pozostając obojętnym na sytuację mieszkańców naszego regionu Samorząd Województwa Świętokrzyskiego deklaruje, w miarę możliwości, chęć wsparcia instytucji wskazanych ustawowo do prowadzenia działań związanych z problemem suszy. Z apelem związanym ze sprawami ocieplenia klimatu, suszy, gospodarki wodnej, odzyskiwania wód opadowych, nawadniania gruntów rolniczych i niwelowania strat ponoszonych przez rolników dotkniętych suszą wystąpiłem do Pana Marka Gróbarczyka – Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zobowiązując się do współpracy w tym temacie. W poprzednich latach zostały opracowane dokumentacje dotyczące zbiornika Modła, Bzin i Wierna Rzeka. Dokumentacje techniczne wraz z uzyskanymi pozwoleniami dla zbiorników Modła i Wierna Rzeka zostały przekazane, zgodnie z kompetencjami, do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na rzecz Skarbu Państwa, nieodpłatnie, Samorząd Województwa przekazał również nieruchomości, na których realizowane mają być inwestycje. Województwo Świętokrzyskie realizować będzie też zadanie w ramach programu LIFE 17 NAT/PL/000018 pn.: „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”, którego celem będzie przywrócenie reżimu hydrologicznego oraz walorów przyrodniczych i krajobrazowych delty Nidy. Kwota ogólna zadania wynosi 23 150 354,00 zł.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w obecnej perspektywie finansowej, w ramach RPOWŚ 2014 – 2020 zabezpieczono kwotę 74,19 mln zł do wykorzystania na przeprowadzony konkurs w ramach działania 4.1 „Przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwanie ich skutków” z zakresu budowy lub modernizacji wielofunkcyjnych zbiorników wodnych oraz budowy infrastruktury przeciwpowodziowej (poldery zalewowe). Pomimo dostępności środków, wpłynęły tylko trzy wnioski - zostały one wstępnie wybrane do dofinansowania. Z niezależnych od Samorządu Województwa przyczyn, środki te nie mogły zostać wykorzystane na projekty z zakresu małej retencji z działania 4.1. i znaczna część alokacji z działania 4.1 została przesunięta na inne działania RPOWŚ."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie