Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd rowerowy drogą sakralnych zabytków, z Pliskowoli do klasztoru w Rytwianach [ZDJĘCIA]

Kamil Skotarek
W sobotę, 18 sierpnia „Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Pliskowola” zorganizowało II Rajd Rowerowy – Pliskowola 2018. Prowadził on z Pliskowoli do Klasztoru Pokamedulskiego w Rytwianach. Jego trasa została wytyczona szlakiem zabytków sakralnych.

Rajd rowerowy rozpoczął się zgodnie z planem po godzinie 8, spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pliskowoli. Trasa przejazdu rajdu wiodła do klasztoru w Rytwianach przez miejscowości Niekrasów i Strzegom, gdzie znajdują się zabytki drewnianej architektury sakralnej.

W trakcie przejazdu uczestnicy mieli chwilę wytchnienia, zatrzymując się przy zabytkowym kościele parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekrasowie. Zwiedzili wspomniany kościół parafialny, który pochodzi z XVII wieku.

Kolejnym punktem na mapie trasy rajdu był przystanek przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i świętego Andrzeja Apostoła w Strzegomiu. Kościół ten został zbudowany pod koniec XVI wieku.

Przekroczywszy bramę Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, uczestnicy wstąpili do Kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, również w celu jego zwiedzenia. Historia tego kościoła sięga 1617 roku, kiedy to zatwierdzono fundację wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego na rzecz Ojców Kamedułów. W 1624 roku natomiast, biskup krakowski Marcin Szyszkowski położył kamień węgielny pod jego budowę.

Następnie uczestnicy udali się pod drewnianą kapliczkę Matki Bożej Fatimskiej na „Browarku”, która znajduje się nieopodal Pustelni Złotego Lasu. Kapliczka ta została wybudowana przez mieszkańców Kłody, którzy chcieli upamiętnić nawiedzenie klasztoru i parafii w 2004 roku przez Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Po tym, wszyscy mogli odpocząć, a prezes stowarzyszenia, Zbigniew Wiącek wręczył uczestnikom rajdu pamiątkowe medale.

Po zwiedzaniu wszyscy udali się w drogę powrotną do Pliskowoli. Tam po przybyciu zostało zorganizowane wspólne ognisko, na którym pieczono kiełbaski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: MuzoTok. Patryk Kumor bez tajemnic

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie