Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd „Szlakami Jędrusiów” w Internecie i przy mogile partyzantów (ZDJĘCIA)

Kazimierz Cuch
Delegacja harcerze ze starachowickiego Hufca ZHP złożyła kwiaty i zapaliła znicze na mogile „Junaka” i „Kokoszki”
Delegacja harcerze ze starachowickiego Hufca ZHP złożyła kwiaty i zapaliła znicze na mogile „Junaka” i „Kokoszki” Hufiec ZHP Starachowice
Ze względu na panującą sytuację epidemiczną, Komenda 35 Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” podjęła decyzję o zorganizowaniu tegorocznej edycji rajdu w sposób zdalny. Na miejscu corocznej zbiórki uczestników rajdu przy mogile dwóch żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”, Józefa Pęcka „Junaka” i Jana Krala „Kokoszki”, w lesie pod Starachowicami, były tylko kilkuosobowe delegacja z kwiatami i zniczami.

W sobotę i niedzielę miała miejsce 35. edycja Harcerskiego Rajdu "Szlakami Jędrusiów". Za pośrednictwem ankiety chęć udziału w zdalnej formule wyraziło dziewięć patroli, razem około 50 osób. Patrole pochodziły nie tylko z naszego regionu, ale również z okolic Podkarpacia, czy Śląska. Komenda rajdu dla uczestników wymyśliła sześc. zadań do wykonania. Uczestnicy otrzymali je w piątek 13 listopada. W sobotę był czas na ich realizację oraz na wykonanie zadań otrzymanych poprzez SMS. W sobotę o 12.00 komendantka rajdu wraz z przedstawicielami komendy hufca złożyli znicze pod mogiłą „Junaka” i „Kokoszki”. Wieczorem o 18.00 odbył się live stream z rajdowego śpiewogrania.

W poprzednich latach
Od wielu lat zbierało się tu w lesie pod Tychowem Starym w okolicy 16 listopada około 200 osób z Podkarpacia, Małopolski i Świętokrzyskiego. Harcerze realizowali w lasach starachowickich wiele zadań, wyznaczonych przez komendę rajdu.

Wtedy na uroczystym podsumowaniu rajdu, w lesie przy mogile dwóch partyzantów z oddziału „Jędrusiów” były władze gminy

Mirzec, powiatu starachowickiego, Nadleśnictwa Starachowice, posłowie na Sejm. W tym roku uczestnicy rajdu online spotkali się na specjalnym streamie, na stronie rajdu, na Facebooku. Tam realizowali swoje zadania zdalnie.

Pierwsi po "Hubalu”
"Jędrusie” to konspiracyjna organizacja wojskowa założona w końcu 1939 roku w Tarnobrzegu, przez nauczyciela, porucznika Władysława Jasińskiego, “Jędrusia". Zrzeszała młodzież skupioną wokół tajnej gazetki “Odwet”. W 1940 jej wpływy obejmowały powiaty: tarnobrzeski, opatowski, sandomierski i mielecki. W listopadzie 1943 “Jędrusie”, jako zwarta jednostka organizacyjna podporządkowani zostali dowództwu Armii Krajowej, ale do końca zachowali nazwę i pełną odrębność. "Jędrusie" byli na Kielecczyźnie pierwszymi partyzantami po "Hubalczykach". Działalnością zbrojną i konspiracyjną objęli tereny obecnej Rzeszowszczyzny, część Krakowskiego i Kielecczyznę, w tym: Tarnobrzeg, Mielec, Szczucin i Dąbrowę Tarnowską, Sandomierz, Opatów, Busko Zdrój, Stopnicę, Chmielnik, Iłżę, Radoszyce i inne. Wśród partyzantów Oddziału “Jędrusie” byli także Francuzi, Rosjanie, niemieccy antyfaszyści i Żydzi. Władysław Jasiński pseudonim „Jędruś” poległ w styczniu 1943 roku pod Połańcem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie