Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd „Szlakami Jędrusiów” w sobotę, tylko w sieci [OGLĄDAJ TRANSMISJĘ]

Kazimierz Cuch
Plakat tegorocznego 35 Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”
Plakat tegorocznego 35 Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” Kazimierz Cuch
Ze względu na panującą sytuację epidemiczną, Komenda 35 Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” podjęła decyzję o zorganizowaniu tegorocznej edycji rajdu w sposób zdalny. Na miejscu corocznej zbiórki uczestników rajdu będzie tylko delegacja z kwiatami i zniczami. Transmisję z wydarzenia można będzie oglądać na żywo - początek transmisji o godzinie 12.

Od wielu lat zbierało się tu w okolicy 16 listopada około 200 osób z Podkarpacia, Małopolski i Świętokrzyskiego. W tym roku uczestnicy rajdu online spotkają się na specjalnym streamie, na stronie rajdu, na Facebooku.

PRZEJDŹ DO STRONY I ZOBACZ TRANSMISJĘ - początek o godzinie 12.

Przy mogile dwóch żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”, Józefa Pęcka „Junaka” i Jana Krala „Kokoszki”, w lesie pod Starachowicami, przedstawiciele Komendy Rajdu i Hufca Starachowice złożą symboliczne kwiaty i zapalą znicze. Potem online komenda wyznaczy zadania dla patroli, które normalnie odbyłyby się w lesie pod Tychowem Starym.

Nowy drogowskaz
Mogiłę można odwiedzać indywidualnie, spacerując po lesie. Jest pół kilometra od śródleśnej drogi asfaltowanej. Staraniem Nadleśnictwa Starachowice przy śródleśnej drodze pożarowej nr 9, w kierunku Lipia, stanął nowy, okazały drogowskaz turystyczny, wskazujący drogę do śródleśnej mogiły tych dwóch partyzantów.

Jest to ważne z dwóch względów. Po pierwsze: Oddział Partyzancki „Jędrusiów” walczył na terenie Podkarpacia, Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej, a mogiła jest odwiedzana przez ludzi z tych trzech regionów Polski Południowo-Wschodniej.

Po drugie, w okresie coraz większych obostrzeń epidemicznych, jak piszemy wyżej, nie odbędzie się wielki rajd starachowickiego Hufca ZHP „Szlakiem Jędrusiów”, kończący się, co roku przy tej mogile. Odwiedzający mogiły indywidualnie trafią tam bez problemu.

Pierwszy, wstępny drogowskaz jest przy drodze wojewódzkiej nr 744, obok pomnika Oddziału Partyzanckiego Batalionów Chłopskich Stanisława Wojtyniaka „Bacy”. Drugi, o którym piszemy, precyzyjnie pokazuje dojście do mogiły.

Pierwsi po “Hubalu”
“Jędrusie” to konspiracyjna organizacja wojskowa założona w końcu 1939 roku w Tarnobrzegu, przez nauczyciela, porucznika Władysława Jasińskiego, “Jędrusia". Zrzeszała młodzież skupioną wokół tajnej gazetki “Odwet”. W 1940 jej wpływy obejmowały powiaty: tarnobrzeski, opatowski, sandomierski i mielecki. W listopadzie 1943 “Jędrusie”, jako zwarta jednostka organizacyjna podporządkowani zostali dowództwu Armii Krajowej, ale do końca zachowali nazwę i pełną odrębność. "Jędrusie" byli na Kielecczyźnie pierwszymi partyzantami po "Hubalczykach". Działalnością zbrojną i konspiracyjną objęli tereny obecnej Rzeszowszczyzny, część Krakowskiego i Kielecczyznę, w tym: Tarnobrzeg, Mielec, Szczucin i Dąbrowę Tarnowską, Sandomierz, Opatów, Busko Zdrój, Stopnicę, Chmielnik, Iłżę, Radoszyce i inne. Wśród partyzantów Oddziału “Jędrusie” byli także Francuzi, Rosjanie, niemieccy antyfaszyści i Żydzi. Władysław Jasiński pseudonim „Jędruś” poległ w styczniu 1943 roku pod Połańcem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie