Ranking „Perspektyw” to najbardziej prestiżowe zestawienie w kraju. W tym roku objęło dane z 2121 liceów ogólnokształcących i 1731 techników. Główne kryteria to osiągnięcia w olimpiadach oraz wyniki egzaminów maturalnych.
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Konarskiego może mówić o sukcesie, bowiem w 2019 roku po raz pierwszy odbywały się tam matury i to od razu ze świetnymi wynikami. Dało to szkole w rankingu miejsce drugie w województwie, zaraz po słynnym kieleckim „Nazarecie” i od razu miejsce 43 w kraju.
- Miejsce wśród 50 najlepszych liceów w Polsce jest dla nas ogromnym powodem do dumy i radości. Bardzo się cieszę, że przyjęte przed laty priorytety oraz koncepcja kształcenia, oparta na ciągłości i spójności edukacyjnej oraz pracy w małych grupach profilowych się sprawdza. Na taki sukces składa się wiele czynników, ale najważniejszym jest zaangażowanie i ciężka praca uczniów i ich nauczycieli, którym serdecznie gratuluję kolejnego wspaniałego osiągnięcia - mówi Kinga Wnuk, dyrektor zespołu szkół imienia Stanisława Konarskiego.- Osobiście - jako lokalny patriota - mam również dużą satysfakcję z tego, że nasze szkoły sławią Ostrowiec nie tylko w województwie, ale w całej Polsce - dodaje.
Spadek z miejsca 3 na 6 w województwie zaliczyło Liceum Ogólnokształcące numer II imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu. Jednak biorąc pod uwagę, że w pierwszej piątce znalazły się aż dwie debiutujące szkoły niepubliczne, wynik na liście nie jest zły. „Chreptowicz” zajmuje 188 miejsce w kraju (w ubiegłym roku był 115).
- My jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku, bo bierzemy pod uwagę szkoły publiczne- mówi Małgorzata Górecka- Smolińska, dyrektor „Chreptowicza”. - W szkołach niepublicznych do matur przystępowało po kilka lub kilkanaście osób, łącznie jest tam kilkudziesięciu uczniów, czyli dużo mniej niż my mamy maturzystów. Spośród szkół publicznych jesteśmy najlepszą szkołą w Ostrowcu, jedną z najlepszych w województwie i utrzymaliśmy miejsce w pierwszej dwusetce szkół w kraju. Zdawalność matury w 2019 roku była stuprocentowa, mieliśmy wielu laureatów i finalistów olimpiad. Mogę śmiało powiedzieć, że nasze hasło „Wybierając Chreptowicza, wybierasz przyszłość” jest prawdziwe i zamierzamy to udowodnić także w tym roku - dodaje.
Spośród pozostałych szkół ostrowieckich, Liceum Ogólnokształcące numer III imienia Władysława Broniewskiego także zaliczyło spadek z miejsca 11 na 16 w województwie i z miejsca 406 na 449 w kraju.
Liceum Ogólnokształcące numer I imienia Stanisława Staszica jest na miejscu 20 (było 17) w województwie i na 614 (było 552) w kraju.
Powody do świętowania ma na pewno Technikum numer 3 w Zespole Szkół Zawodowych numer 3, czyli dawne Technikum Hutniczo- Mechaniczne. Po roku przerwy szkoła wróciła na pierwsze miejsce wśród techników w województwie świętokrzyskim. W kraju jest na miejscu 61, czyli o pięć miejsc wyżej niż rok temu. - Dla mnie to super sprawa, jesteśmy najlepsi w województwie – mówi Tomasz Łodej, dyrektor szkoły, który w ubiegłym roku był jej wicedyrektorem. - To przede wszystkim zasługa nauczycieli i uczniów, wynik ich ciężkiej pracy. Wielkie słowa uznania należą się obecnemu wicedyrektorowi Czesławowi Golisowi, który w ubiegłym roku był dyrektorem naszej szkoły. Mam nadzieję, że nadal będziemy tak sprawnie współpracować.
„Perspektywy” sklasyfikowały też inne szkoły świętokrzyskie, ale poza pierwszą 500 nie przydzielano już miejsc w rankingu ogólnopolskim. Sklasyfikowano je na podstawie wskaźników. Miejsce 13 w województwie, poza pięćsetką w kraju, zajmuje Technikum numer 1 w Zespole Szkół numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Ostrowcu. W ubiegłym roku szkoła była 8 w kraju, ale poza rankingiem ogólnokrajowym.
Oto pełne wyniki świętokrzyskich w rankingu Perspektyw 2020
POLECAMY: EDUKACJA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna