Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Rzeczpospolitej. Nasze gminy bardzo dobrze sięgają do unijnej kieszeni

/LB/
Coroczny raport dziennika "Rzeczpospolita" przyniósł zestawienie gmin korzystających z unijnych dotacji. W Świętokrzyskiem nie jest z tym źle.

Świetny wynik uzyskały Kielce, które wśród 60. klasyfikowanych miast na prawach powiatu zajęły 3. miejsce. Nieźle poradziły sobie też świętokrzyskie gminy wiejskie. Do pierwszej setki weszło ich aż dziewięć.

Do przygotowania rankingu "Europejski samorząd" posłużyły dane z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Pod uwagę brano dochody budżetowe pochodzące z funduszy unijnych oraz wsparcie z krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Władze Kielc na uroczystej gali w Warszawie reprezentował zastępca prezydenta Tadeusz Sayor. - Nasza wysoka pozycja wynika z bardzo starannego przygotowania do pozyskiwania funduszy unijnych. Prezydent zarządził tez duże oszczędności w mieście, by mieć kwoty niezbędne na wkład własny. Awans z miejsca 38., jakie mieliśmy przed rokiem to konsekwencja projektów przygotowywanych przed lata, których czas właśnie nadszedł - tłumaczy Sayor i dodaje: - W rozdaniu na lata 2007-2013 wydamy około miliard złotych pochodzących z Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom widać duże przeobrażenie miasta - zauważa. Dostrzegała to także kapituła rankingu na czele z profesorem Jerzym Buzkiem. Do największych polskich inwestycji samorządowych zaliczyła rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitarnym czy powstanie Kieleckiego Parku Technologicznego.

Wśród gmin wiejskich bardzo dobre 4. miejsce zajął Solec-Zdrój (33. przed rokiem). - Złożyliśmy aplikacje o środki na budowę potężnych inwestycji, na przykład systemu wodno-kanalizacyjnego wartego około 35 milionów złotych. Ta kwota w 55 procentach zostanie pokryta właśnie ze środków unijnych - informuje Artur Cygan, wicewójt Solca-Zdroju. - Kolejną dużą, sztandarową inwestycją jest budowa kompleksu basenów mineralnych za 16 milionów złotych. Połowa wartości pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego - wymienia Cygan.

Inne wiejskie gminy świętokrzyskie, które wiedzą, jak pozyskiwać dotacje unijne to Bodzechów (12. miejsce), Morawica (14), Bałtów (27), Stopnica (40), Smyków (47), Baćkowice (52), Raków (56) i Kije (83).

Na liście gmin miejskich i miejsko-wiejskich Świętokrzyskie umieściło sześciu swoich przedstawicieli. Tę liczbę na 6. miejscu otwierają Chęciny. - To na tle kraju pozycja wyróżniająca, a przy tym motywacja do kolejnych działań. Strumień pieniędzy, które popłynęły do nas z Unii Europejskiej widać w realizowanych inwestycjach, z których sztandarową jest budowa hali widowiskowo-sportowej - komentuje burmistrz Chęcin Robert Jaworski. - W sumie gmina, samodzielnie, ale także jako członek konsorcjów tworzących inwestycje pozyskała ponad 200 milionów złotych - dodaje.

W tym zestawieniu 41. lokatę zajął Ostrowiec Świętokrzyski, 46. Wąchock, 69. Daleszyce, 81. Końskie, a 88. Staszów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie