Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Razem z "Dziewczynami z Brodwayu" rozmawiali w Końskich o bezpieczeństwie. Jak reagować w sytuacji zagrożenia?

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Starostwo Powiatowe w Końskich
16 marca w świetlicy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich odbyło się otwarte spotkanie poświęcone zagadnieniom szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Inicjatorem tej akcji edukacyjnej, skierowanej do mieszkańców powiatu koneckiego, było Koło Gospodyń Wiejskich z Brodów - „Dziewczyny z Brodwayu” przy wsparciu Starosty Koneckiego Grzegorza Pieca.

W Końskich rozmawiali o bezpieczeństwie

Zagadnienie problemowe - „Jak reagować w sytuacjach zagrożenia?” - nabiera w obecnej chwili szczególnego znaczenia. Długotrwały stres związany z pandemią, zagrożenie konfliktem zbrojnym tuż za naszą wschodnią granicą i związany z tym problem uchodźców potrzebujących pomocy, nakładają się na już funkcjonujące niebezpieczeństwa ze strony przestępców wyłudzających pieniądze i dane osobowe. Na te sytuacje szczególnie narażone są osoby starsze, żyjące samotnie i łatwo ufające czasami sprzecznym informacjom i komunikatom. W tę cenną inicjatywę włączyli się aktywnie przedstawiciele służb: Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, służb medycznych oraz Poradni Psychologicznej.

W trakcie spotkania mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Końskich przedstawili uczestnikom spotkania przypadki oszustw metodą „na wnuczka”, czy też „na policjanta”. Stróże prawa poinformowali, że w ostatnim czasie nasiliły się próby oszustw, związanych z fałszywymi zbiórkami na pomoc ofiarom tragedii, jaka ma miejsce w Ukrainie. Mundurowi apelowali, aby osoby chcące pomagać, zachowali czujność i szukali tylko zweryfikowanych zbiórek. Funkcjonariusze w ramach projektu „Cyberbank 2.0” opowiadali o bezpieczeństwie w świecie wirtualnym i przekazali także na ręce Starosty Koneckiego Pana Grzegorza Pieca baner dotyczący bezpieczeństwa seniorów.

Podczas spotkania nie zabrakło również informacji dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drodze. Wszystkim uczestnikom przypominano, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników, a także podkreślono, aby nosić je obowiązkowo, kiedy poruszamy się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Wśród wielu poruszanych kwestii, policjanci mówili również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako narzędziu, które ma wymierny wpływ na porządek publiczny w lokalnej społeczności. Coraz więcej seniorów korzysta też z nowoczesnych smartfonów. Wykorzystując tę okazję, policjanci zachęcali do zainstalowania aplikacji Moja Komenda, dzięki której za pomocą kilku kliknięć można ustalić najbliższą jednostkę Policji oraz dzielnicowego.

W spotkaniu uczestniczyli również: członek zarządu Jarosław Staciwa i dyrektor PUP w Końskich Jacek Werens. Jak stwierdzili uczestnicy spotkania, takie akcje są potrzebne, a jasny przekaz jak postępować w sytuacji zagrożenia ułatwia podjęcie właściwej i racjonalnej decyzji. Istotne były także informacje dotyczące sposobu wsparcia uchodźców, tak by nasze zaangażowanie było dobrze zorganizowane i dzięki temu bardziej skuteczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto