Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Sprawdź, co zwiedzić za darmo w weekend 7 - 9 października w Świętokrzyskiem

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Dni Otwarte Funduszy Europejskich już w weekend 7-9 października.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich już w weekend 7-9 października.
Świętokrzyskie instytucje pochwalą się na co wydały unijne pieniądze. Już od piątku, 7 października do niedzieli, 9 października zapraszają na Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Beneficjenci z regionu przygotowali mnóstwo atrakcji dla odwiedzających.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co zwiedzić w Świętokrzyskiem?

Zniżki na bilety wstępu, warsztaty, wykłady, gry terenowe, quizy z nagrodami, pokazy filmowe, koncerty i spektakle, szansa na zobaczenie miejsc niedostępnych na co dzień – w programie Dni Otwartych każdy znajdzie coś dla siebie.

- Nigdy nie dość propagowania idei funduszy europejskich – mówił na konferencji prasowej marszałek województwa Andrzej Bętkowski. - W ten weekend pokażemy, co udało nam się zrobić w kończącej się perspektywie finansowej a zrealizowaliśmy 4,5 tysiąca projektów.

W Dniach Otwartych bierze udział ponad 30 instytucji w 24 miejscach w regionie. Są to instytucje edukacyjne, placówki kultury, ale jak podkreśla członek zarządu Marek Bogusławski, także szpitale, które zaproszą na bezpłatne badania. - Wykorzystując do nich najnowocześniejszy, kupiony dzięki funduszom sprzęt.

- Za pieniądze z Unii nie tylko modernizowaliśmy obiekty, wyposażaliśmy je, ale również otwieraliśmy przedszkola, żłobki – mówiła wicemarszałek Renata Janik. - Dzięki funduszom społecznym pomoc otrzymali uczniowie wszystkich typów szkół a także seniorzy. Bardzo się cieszymy, że przy okazji Dni Otwartych mówimy o korzyściach i pokazujemy jak fundusze europejskie zmieniają region.

W tym roku Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbędą się w formie hybrydowej. Miejsca, które biorą udział w akcji można odwiedzić stacjonarnie, albo nie wychodząc z domu, za pośrednictwem strony internetowej www.dniotwarte.eu. Znajdziecie tam wiele interesujących materiałów, weźmiecie udział w webinariach i szkoleniach, a nawet udacie się na wirtualny spacer.

Będzie to już dziewiąta odsłona tej największej akcji promocyjnej Funduszy Europejskich, będącej częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co zwiedzać w Kielcach?

Muzeum Narodowe w Kielcach
Chcesz się dowiedzieć co "mówi" malowidło ścienne? - Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza. W niedzielę o pożarze Ławry Troickiej czy pożarze Troi? – interpretacji odrestaurowanego malowidła stropowego w drugim pokoju senatorskim opowie Robert Pepaś. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, 9.10, godz. 12.

Dworek Laszczyków w Kielcach
W sobotę i niedzielę poznaj długą i bogatą historię Dworku Laszczyków, który ma ponad 200 lat. Wybierz się do muzeum i zobacz stałe i czasowe ekspozycje. Bilety w cenie 1 zł!

Centrum Geoedukacji w Kielcachco "mówi" malowidło ścienne?
W sobotę i niedzielę w godzinach 11 – 16 proponujemy wizytę w podwodnej stacji badawczej „Chronos”. Odbędziesz podróż w czasie, zobaczysz okazy skał i skamieniałości, poznasz dawnych mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. Skorzystaj z interaktywnych stanowisk i zostań badaczem Ziemi. Spodoba ci się też kapsuła czasu. To taki futurystyczny pojazd, w którym obejrzysz film w technologii 5D, pokazujący naszą planetę od jej narodzin aż po współczesność. Daj się namówić na spacer po znajdującym się w pobliżu Rezerwacie Wietrznia.

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Centrum Geoedukacji na odwiedzających czeka dodatkowa atrakcja - ,,MISJA CHRONOS’’. Gra odbywa się na terenie ekspozycji i polega na samodzielnym odnajdowaniu ukrytych na wystawie pytań oraz udzielaniu na nie poprawnych odpowiedzi. Na wszystkich uczestników, którzy odpowiedzą prawidłowo na wszystkie pytania czekają drobne upominki.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Czas zwiedzania max. 1 godzina.

Wejścia o godzinach: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00: indywidualnie - bez przewodnika, z wirtualnym przewodnikiem - dostępne po zeskanowaniu QR kodu, zwiedzanie w formie gry terenowej dla rodzin z dziećmi.

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
Wojewódzki Dom Kultury zaprasza w sobotę w godz. 14 – 17 na spotkanie z tradycją w Izbie Regionalnej WDK: odwiedź Izbę Regionalną WDK - miejsce, które nie jest dostępne na co dzień. Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w warsztatach rękodzieła artystycznego.

W godzinach 15 – 16 proponuje grę terenową dla młodzieży i dorosłych Śladami Piłsudskiego. Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach nosi imię Józefa Piłsudskiego i to wokół jego postaci osnuta jest fabuła gry terenowej, do udziału w której zapraszamy młodzież i dorosłych. Na uczestników czeka wiele różnorodnych zadań rozsianych po całym budynku WDK.

Do wykonania tych zadań potrzeba nie tylko znajomości biografii Piłsudskiego, ale też sprytu i spostrzegawczości. Warto się postarać - na zwycięzców czekają nagrody!

Informacje o grze uzyskacie pod numerem telefonu 41 36 55 119.

W niedzielę od godziny 13 do 15 kino "Fenomen" zaprasza dzieci na specjalny pokaz filmu "Pamiętniki Tatusia Muminka". Seans połączony będzie z dodatkowymi atrakcjami: dla uczestników przygotowano filmowe czytanki, ćwiczenia z nurtu pedagogiki teatralnej (dla dzieci i rodziców), quiz oraz warsztaty tworzenia lalek.

Bilety na seans filmowy w cenie 10 złotych. Wszystkie dodatkowe atrakcje są bezpłatne.

Energetyczne Centrum Nauki - Kieleckiego Parku Technologicznego
Przez cały weekend w godzinach 8.30 – 16 zapraszamy na warsztaty oraz zwiedzanie wystawy w Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. W Dni Otwarte Funduszy Europejskich wszystkie nasze atrakcje z 20 % rabatem!Energetyczne Centrum Nauki to nowoczesne i przyjazne miejsce, przeznaczone do twórczego eksperymentowania, pobudza ciekawość świata i inspiruje do zdobywania wiedzy. Rdzeniem centrum jest wystawa złożona z niemal 30 eksponatów interaktywnych, służących do samodzielnego i bezpiecznego eksperymentowania. Tutaj prowadzone są pokazy popularnonaukowe, spotkania z naukowcami, wykłady oraz warsztaty i zajęcia dla szkół, jak i osób indywidualnych.

Energetyczne Centrum Nauki to także: uniwersalne laboratorium dla małych i dużych odkrywców oraz nowoczesne audytorium/kino 3D, przeznaczone do spotkań, pokazów i projekcji naukowych.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co zwiedzać w powiecie kieleckim?

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku koło Chęcin
W niedzielę od godziny 10 - jeśli ciekawi cię geologia i tajemnice Ziemi, odwiedź Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku koło Chęcin. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie:

  • godz. 11.00 - Wykład: "Ciemność widzę ciemność - czyli co widać w jaskini"
  • godz. 12.00 - Oprowadzanie po obiekcie i laboratoriach ECEG
  • godz. 12.30 - Wykład: "Ochrona przyrody nieożywionej - Parki Narodowe w Polsce"
  • godz. 14.00 - 16.00 - Ognisko (uzależnione od warunków atmosferycznych)
  • godz. 15.00 - Wykład "Fotografia geologiczna - czyli każdy może być fotografem przyrody"

W programie także: warsztaty geologiczne, przyrodnicze, konkursy oraz prezentacje aparatury geologicznej i geofizycznej.

Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej powiązany jest z obchodami jubileuszu 70-lecia Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz 200-lecia Geologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Europejska gra terenowa w Chęcinach

W godzinach 10 – 12 zwiedzajcie Chęciny i odkrywajcie miejsca, które powstały lub odzyskały blask dzięki Funduszom Europejskim.

Na terenie miasta zostało ukrytych 6 skrzynek z zadaniami i zagadkami. Waszym zadaniem jest ich odnalezienie oraz rozwiązanie łamigłówek. Będą one dotyczyły Funduszy Europejskich.

Start i meta gry w hali widowiskowo-sportowej „Pod Basztami” w Chęcinach (w portierni).

Za ukończenie gry i prawidłowe rozwiązanie wszystkich zagadek każdy gracz otrzyma dyplom i upominek.

Park Miejski w Chęcinach
W piątek od godziny 9 do 11 Chęciny zapraszają wszystkie dzieci do wspólnej zabawy w Parku Miejskim imienia Mateusza Korczaka.

Czeka na nie mnóstwo atrakcji: zabawy ruchowe, układanie rymowanek, konkursy dla najmłodszych z wiedzy o Chęcinach z nagrodami.

Będzie można ułożyć flagi Polski i Unii Europejskiej, wieeelkie puzzle, a także wspólnie pokolorować megakolorowanki.

Zamek w Chęcinach
W sobotę i niedziele w godzinach 10 – 15 sprawdzimy co najmłodsi wiedzą o Funduszach Europejskich? Przekonamy się o tym podczas Dni Otwartych na Zamku Królewskim w Chęcinach!

Wielkoformatowa gra planszowa z nagrodami dla małych uczestników będzie dodatkową atrakcją, dostępną w ramach zakupionego biletu.

Dzieci podczas zabawy poznają ciekawostki na temat Funduszy Europejskich, ale także historii Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu
W godzinach 8 – 16 od piątku do niedzieli zobacz fascynujące wystawy: „Człowiek-niezwykła maszyna”, „Człowiek – trybik w machinie przyrody” oraz "Maszyny Leonarda".

Poznaj wszystkie tajemnice ludzkiego ciała - sprawdź, na przykład, jak rozprężają się płuca i jaką rolę odgrywa w tym przepona. Prześledź działanie mechanizmu wdechu i wydechu.

Dowiedz się, kto może być dawcą, a kto biorcą podczas transfuzji krwi. Będziesz mógł skorzystać z nowych eksponatów:

dynamometrycznego miernika ścisku dłoni. Jest zaprojektowany tak, że dwie osoby mogą ze sobą rywalizować w tym, kto ma silniejszy uścisk jednej lub obu dłoni,

ultradźwiękowej stacji pomiarowej do badania wzrostu i wagi z syntezatorem mowy,

stanowiska do mierzenia ciśnienia krwi.

Centrum zwiedzisz, kupując bilet w promocyjnej cenie 16 złotych!

Warsztaty i pokazy naukowe są dodatkowo płatne wg obowiązującego cennika. Na warsztaty i pokazy obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 609 290 121.

Muzeum Wsi Kieleckiej
W weekend w godzinach 10 – 18 zapraszamy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Odwiedź jeden z najciekawszych obiektów turystycznych województwa świętokrzyskiego. Skarbnicę wiedzy o regionie. Poczuj klimat świętokrzyskiej wsi. Poznaj tradycje i historię zgromadzonych w Parku zabudowań.

W te dni za bilet normalny zapłacisz 16 zł, za ulgowy - 10 zł.

Śladami młodego Żeromskiego w Ciekotach
W godzinach 9 – 16 wybierz się do Ciekot w podróż śladami Stefana Żeromskiego. Zobacz miejsce, gdzie spędził lata dzieciństwa i młodości. To stąd wyjeżdżał do szkół w Psarach i Kielcach. Tu wracał na święta i wakacje. Pomagał ojcu w sianokosach czy żniwach.

Dworek Stefana Żeromskiego zwiedzisz w cenie biletu ulgowego - 10 zł. To typowy, niewielki drewniany dworek, zaaranżowany i wyposażony zgodnie z prawdą historyczną, duchem epoki, dokumentami, „Dziennikami” i literackimi opisami Stefana Żeromskiego. Dziś mieści się tu jedyne takie w kraju muzeum pisarza. Wejścia o pełnych godzinach.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
W niedzielę od godziny 10 przenieś się w czasy pierwszych osadników Gór Świętokrzyskich. Dowiedz się, jak przed wiekami wyglądały zajęcia takie, jak garncarstwo czy tkactwo. Przekonaj się, jak pracował rolnik i kowal.

A może własnoręcznie ulep garnek z gliny albo spróbuj utkać troczek? Kup bilet ze zniżką 50% i zwiedź z nami Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej.

Czekają na Ciebie także dodatkowe atrakcje:

  1. Godz. 10.00-18.00 – rozwiąż krzyżówkę i odbierz nagrodę od pszczółek;
  2. Godz. 13.00-14.30 – weź udział w warsztatach garncarskich – bilety za pół ceny dla osób indywidualnych. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co zwiedzić w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki
Przez 3 dni w godz. 9 – 15 Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zapraszają w niezwykłą podróż do czasów, kiedy rodziła się europejska cywilizacja.

W świat pradziejów wprowadza multimedialna wystawa „Władcy krzemienia. Opowieść o świecie neolitycznych górników znad Kamiennej”, która powstała jako element projektu dofinansowanego przez Fundusze Europejskie.

Dla odwiedzających przygotowaliśmy specjalny quiz. Rozwiążecie go, uważnie zwiedzając wystawę „Władcy krzemienia”. Poznacie w ten sposób życie codzienne, gospodarkę, technikę oraz kulturę materialną i duchową ludzi z młodszej epoki kamienia i początków epoki brązu.

Na tych, którzy zdecydują się wykonać skok w czasie, w muzealnej kasie będzie czekała karta zagadek. Po ich rozwiązaniu, należy zgłosić się po odbiór upominków.

Obowiązują wcześniejsze zapisy na zwiedzanie pod nr tel. 41 260 55 50 lub mailowo na adres [email protected].

Pałac Wielopolskich w Częstocicach
Przez trzy dni od godziny 9 do 15 zapraszamy do Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Poznaj tajniki Pałacu i zobacz trwającą wystawę "Leon Wyczółkowski - malarstwo, rysunek, grafika"

Dla zainteresowanych możliwość zapoznania się z materiałami, które przybliżają efekty projektu „Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich” dofinansowanemu przez Unię Europejską. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co zwiedzać w powiecie buskim?

Muzeum w Wiślicy
Na bezpłatne oprowadzanie po zmodernizowanym Muzeum Archeologicznym w Wiślicy zaprasza w niedzielę w godz. 11 – 19 Muzeum Narodowe. Zwiedzanie wystawy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem po wcześniejszym zarezerwowaniu biletu. Wstęp wolny.

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie
7 października w godzinach 9.30 – 12.30 Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć, jak działa Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie.

Podczas wizyty zobaczysz co dzieje się z odpadamim, które trafiają do zakładu.

Dowiesz się jak prawidłowo segregować odpady komunalne.

Zwiedzanie indywidualne lub w grupach zorganizowanych obiektów znajdujących się na terenie Zakładu. Wymagana wcześniejsza rezerwacja: Dominika Wieczorek, [mailto:[email protected],][email protected], tel. 15 816 51 02 wew. 21.

Park Edukacyjny „Akademia Bajki” w Pacanowie
Przez weekend w godz. 10 – 16 apraszamy do zewnętrznego Parku Edukacyjnego „Akademia Bajki”, w którym nie sposób się nudzić!

Akademia Bajki została podzielona na dwie części – ogólnodostępną, z fontanną i odjazdowym skateparkiem oraz biletowaną. Podczas Dni Otwartych część biletowaną zwiedzicie z 50% rabatem.

Składają się na nią cztery niezwykłe ogrody. Pierwszy z nich to Ogród Komiksu, w którym znajduje się labirynt, Plac Profesora Talenta z fabryką piasku, fantastyczne pojazdy i zielone słonie.

Drugi to Ogród Legend, w którym mieszczą się Bajkowe Wydmy, Grota Solna i park linowy.

Trzeci to Ogród Powieści, w którym musicie znaleźć zaginionego Baltazara Gąbkę!

Ostatni ogród to Ogród Bajek i Baśni, w którym rządzą zwierzaki i edukacyjne warsztaty, cieszące się ogromnym powodzeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie