Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region. Za miesiąc wyruszy pielgrzymka do Częstochowy. Mniej grup, będą nakazy sanitarne

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
W tym roku - z racji na pandemię koronawirusa - grupy pielgrzymkowe nie będą tak liczne jak w poprzednich latach.
W tym roku - z racji na pandemię koronawirusa - grupy pielgrzymkowe nie będą tak liczne jak w poprzednich latach. Joanna Gołąbek
Już za miesiąc - po raz kolejny - wyruszy piesza pielgrzymka do Częstochowy, której organizatorem jest Diecezja Radomska. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak, że będzie ona wygląda nieco inaczej niż w ostatnich latach.

Do tej pory na Jasną Górę wędrowało około 45 grup pielgrzymów, w pięciu kolumnach. W tym roku do Częstochowy uda się jedynie 15-16 grup, które będą poruszać się osobnymi trasami. Każda z nich może liczyć maksymalnie 100-150 osób. Wiadomo już jednak, że będą też grupy mniejsze, liczące około 30-40 pielgrzymów.

Różne formy pielgrzymki

Jak co roku, organizatorzy przygotowali trzy formy pielgrzymowania. Jedna z nich to tradycyjna piesza pielgrzymka. Druga to pielgrzymka sztafetowa, która wyruszy z Białobrzegów.

- Ta grupa nie będzie miała kontaktu z pielgrzymami pieszymi - tłumaczy ksiądz Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Jak wygląda ten sposób pielgrzymowania? Każda grupa pokonuje określony dzienny etap, po czym wraca do swoich rodzinnych domów. Następnego dnia, z miejsca zakończenia poprzedniego etapu, startuje kolejna grupa. Jej głównym założeniem jest to, że uczestnicy nie korzystają z noclegów.

Parafie po raz kolejny stworzą też możliwość uczestniczenia w tak zwanej pielgrzymce duchowej. Jej głównym założeniem jest to, że osoby nie uczestniczą bezpośrednio w drodze na Jasną Górę, natomiast angażują się w nią poprzez modlitwę. W poszczególnych kościołach będą organizowane specjalne nabożeństwa pielgrzymkowe, w oparciu o program dla pielgrzymów duchowych, który jest już przygotowywany przez księdza prałata Alberta Warso.

Symboliczny start

Pielgrzymka Diecezji Radomskiej tradycyjnie wyruszy w czwartek, 6 sierpnia.

- Będzie to jednak symboliczny start, z mniejszą ilością osób - tłumaczy ksiądz Kszczot.

Mimo panującej pandemii koronawirusa, zainteresowanie osób, które chcą udać się na pielgrzymkę jest spore.

Pielgrzymi do Częstochowy dotrą tradycyjnie 13 sierpnia. Jak będzie wyglądało samo wejście do Bazyliki Jasnogórskiej? - Na ten moment nie możemy tego stwierdzić. Sytuacja jest dynamiczna, z dnia na dzień zmieniają się ograniczenia co do ilości osób, a także nakazy sanitarne. Na takie decyzje musimy jeszcze poczekać. Generalnie musimy jednak być przygotowani na każdy scenariusz - zarówno ten pozytywny, jak i negatywny - - tłumaczy ksiądz Kszczot.

Biegiem do Częstochowy

Po raz kolejny z Radomia wyruszy też Diecezjalna Pielgrzymka Biegowa, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Biegiem Radom”.

Ta forma pielgrzymowania również będzie miała zmienioną formę, w porównaniu do poprzednich lat. Uczestnicy wyruszą z Radomia 11 sierpnia, a dwa dni później dotrą do Częstochowy. Noclegi będą odbywać się na polach namiotowych. W pielgrzymce będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 30 biegaczy. Szczegóły można znaleźć na profilu „Biegiem Radom” w serwisie Facebook.

Jakie nakazy sanitarne?

Tegoroczna pielgrzymka - z racji na nakazy sanitarne i obostrzenia - będzie nieco inna niż te z poprzednich lat. Noclegi będą odbywać się na obszarze miejscowości w zamkniętym obszarze, bez kontaktu z mieszkańcami. Dopuszczalne są pokoje jednoosobowe, a wieloosobowe wtedy, gdy nocuje w nim rodzina. Podobnie jest z namiotami. Każdy pielgrzym będzie miał codziennie mierzoną temperaturę.

Wyżywienie powinno być dostarczane z zewnątrz i przygotowane zgodnie z wszelkimi nakazami sanitarnymi. Organizatorzy muszą przygotować dostateczną ilość toalet i umywalni. Pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków dezynfekcyjnych, jednorazowego papieru higienicznego czy koszów na odpady. Każdy pielgrzym powinien również posiadać własny zestaw sztućców, które należy wyparzać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Region. Za miesiąc wyruszy pielgrzymka do Częstochowy. Mniej grup, będą nakazy sanitarne - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie