Region > Zmarł pułkownik Józef Teliga, żołnierz podziemia, najstarszy więzień polityczny PRL

  /MM/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W czasie wojny był kapitanem Armii Krajowej. Kierował radomska ekspozyturą wywiadu Armii Krajowej, a w latach 1945-1946 wywiadem Okręgu Kielecko-Radomskiego AK.
  Nie dojechał na słynne spotkanie przywódców Polski Podziemnej z sowieckim generałem Pimenowem w Pruszkowie i tym samym uniknął losu pozostałych , skazanych w słynnym procesie "szesnastu". Dwukrotnie aresztowany w stanie wojennym, był najstarszym więźniem politycznym w PRL-u.

  Urodził się w 1914 roku w Sarniej Zwoli koło Opatowa, a od trzeciego roku życia mieszkał w Bielinach. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Kielcach, studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
  Pracował jako nauczyciel. We wrześniu 1980 roku był jednym z organizatorów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników "Solidarność Wiejska" na Kielecczyźnie. 13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego uniknął aresztowania, jednak w grudniu 1983 roku został aresztowany i uwięziony przy Rakowieckiej pod zarzutem kierowania nielegalnym związkiem. W 1988 roku został zaproszony przez Lecha Wałęsę do Komitetu Obywatelskiego. Od 1989 roku działał aktywnie w Stowarzyszeniu Kombatantów Polskich.

  Mieszkał ostatnio w Warszawie, lecz czuł się mocno związany z Bielinami i Kakoninem. Był honorowym członkiem Kapituły Stypendialnej Funduszu Stypendialnego im. rektora UJ ks. Karola Teligi. Sam przekazywał każdego roku pieniądze na stypendia dla uzdolnionych uczniów gminy. Jeszcze w listopadzie tego roku uczestniczył w uroczystości wręczenia stypendiów uczniom w Bielinach..

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo