Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalizm tu się narodził - IX Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury (zdjęcia)

Danuta PAROL
We foyer Kieleckiego Centrum Kultury. Rozmowy kuluarowe uczestników: od lewej Stanisław Durlej z Kielc, Bogdan Dworak z Zawiercia, Jerzy Kapuściński z Kielc.
We foyer Kieleckiego Centrum Kultury. Rozmowy kuluarowe uczestników: od lewej Stanisław Durlej z Kielc, Bogdan Dworak z Zawiercia, Jerzy Kapuściński z Kielc. Dawid Łukasik
W Kielcach obradował IX Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury. Wzięło w nim udział 230 osób reprezentujących towarzystwa naukowe, literackie i kulturalne z całego kraju. Regionaliści odwiedzili także wiele miejscowości Kielecczyzny.
IX Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury

IX Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury

Uczestniczyli w nim przedstawiciele Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP na czele z prezesem Januszem Ostrowskim. Wśród uczestników byli znani uczeni: prof. Piotr Petrykowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadzący dla Unii Europejskiej badania z dziedziny regionalizmu, ks. prof. Henryk Skorowski, rektor Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, czy prof. Andrzej Tyszka, organizator wielu kongresów kultury polskiej.

ŚLADAMI PATKOWSKIEGO I ŻEROMSKIEGO

- Dziękuję, że na kongres wybraliście stolicę naszego regionu. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń i pozostanie na długo w waszej pamięci - mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, patron honorowy Kongresu. - Zwołanie Kongresu w Kielcach nie jest przypadkowe - podkreślił w swoim wystąpieniu dr Maciej A. Zarębski, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego. - Kielecczyzna to działalność Aleksandra Patkowskiego, wybitnego nauczyciela, krajoznawcy, a także Stefana Żeromskiego, patrioty i pisarza regionalisty. Regionalizm tu się narodził i tu powinien się odrodzić. Bo tu jest bogata tradycja, kultura i ludzie oddani sercem swoim "małym ojczyznom".

Sporo miejsca w obradach i dyskusji poświęcono współpracy samorządów z ruchem regionalnym. Temat ten zaprezentował na podstawie własnych doświadczeń i dokonań Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.

DZIEDZICTWO I WSPÓŁCZESNOŚĆ

Nowością były obrady w terenie. Uczestnicy kongresu podzieleni na grupy wyjechali do kilkunastu miejscowości. - Spotkaliśmy się w ogromną przychylnością i gościnnością władz samorządowych i mieszkańców miejscowości, które odwiedziliśmy. Wywozimy zupełnie inny obraz Kielecczyzny, zaskoczeni ogromem pozytywnych zmian - relacjonowali regionaliści.
- Ciekoty i Góra Zborów, koło Zawiercia (były tam dwie grupy regionalistów) to najlepsze przykłady działania lokalnych grup. W oparciu o dziedzictwo kulturowe i literackie buduje się w tych miejscowościach współczesną rzeczywistość. W Ciekotach zrekonstruowano obiekty związane z życiem i twórczością Żeromskiego nadając im ogólnonarodowy standard. A więc działania "Od dziedzictwa - ku przyszłości", co jest mottem tego Kongresu - podkreślił prof. Andrzej Tyszka.

- Świętokrzyscy regionaliści są najaktywniejsi w kraju i niech ta opinia pozostanie - przyznał Stanisław Słopień, wiceprzewodniczący Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP. Za zaproszenie na kongres dziękowały Irena Duchowska z Kajdan na Litwie i Halina Szymczyk reprezentująca Zrzeszenie Literatów Polskich Jana Pawła II w Chicago. - Chętnie przyjeżdżamy do kraju. Tam jesteśmy na emigracji, tu jesteśmy sobą - podkreśliła. - Podtrzymujemy tradycje narodowe, kulturalne. Bo Polska jest tam, gdzie biją polskie serca - podkreśliła.
Głównymi organizatorami kongresu byli: Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Wojewódzki Dom Kultury, a pomagały kieleckie instytucje kulturalnych i uczelnie Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Inicjatorem kongresu był dr Maciej A. Zarębski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie