Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 w Uzdrowisku Busko-Zdrój w ramach NFZ

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Rehabilitacja rozpoczyna się od wizyty wstępnej, gdzie specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i ocenia jego sprawność fizyczną i wydolność oddechową.
Rehabilitacja rozpoczyna się od wizyty wstępnej, gdzie specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i ocenia jego sprawność fizyczną i wydolność oddechową. Fot. materiały prasowe
Ozdrowieńcy, którzy przebyli COVID-19, ale wciąż odczuwają skutki zakażenia mogą skorzystać z bezpłatnego leczenia w trybie ambulatoryjnym w Uzdrowisku Busko-Zdrój. Kompleksowa rehabilitacja w pełni finansowana jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Specjaliści pomogą wrócić do pełni sił.

Na powikłania po przechorowaniu COVID-19 skarży się około jedna trzecia pacjentów, którzy przeszli zakażenie. Do najczęściej występujących objawów należą: problemy z oddychaniem - zmniejszenie wydolności oddechowej, nawracające bóle mięśniowo-stawowe oraz w klatce piersiowej, arytmia, zmniejszona ogólna sprawność organizmu, uczucie ogólnego zmęczenia, zaburzenia lękowe i depresyjne. Ozdrowieńcy często informują również o takich dolegliwościach jak nawracająca gorączka, czy spowolnienie procesów poznawczych. Lista przypadłości, które pozostawia po sobie zakażenie w organizmie jest bardzo długa. Dolegliwości te znacznie ograniczają aktywność w życiu zawodowym i społecznym. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył kompleksowy program rehabilitacji, który ma być odpowiedzią na oczekiwania pacjentów, którzy przechorowali COVID-19. Teraz każdy może skorzystać z pomocy i doświadczenia specjalistów za darmo.

Jak dostać się na rehabilitację w buskim uzdrowisku? - Z kuracji można skorzystać na podstawie skierowania, które dla ozdrowieńców wystawia lekarz pierwszego kontaktu pod nazwą „Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne po przebytej chorobie COVID-19" z dopiskiem określenie skali mMRC (gdzie wynik musi być większy lub równy jeden). Warunkiem przyjęcia na rehabilitację jest posiadanie udokumentowanego zachorowania na COVID-19 w postaci dodatniego wyniku testu na obecność koronawirusa, wprowadzonego do Krajowego Rejestru Medycznego – informuje Michał Płatek, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój.

Dzięki rehabilitacji, jaką od teraz oferuje buskie uzdrowisko, ozdrowieńcy szybciej powrócą do pełni sił. Poprawią swoją sprawność oddechową, zmniejszy się u nich utrzymująca duszność czy osłabienie. Efektem kuracji będzie też zwiększenie wydolności wysiłkowej i krążeniowej. Rehabilitacja wpłynie pozytywnie również na kondycję psychiczną pacjentów.

Kiedy można rozpocząć kurację? Kluczowe jest pierwsze pół roku. - Rozpoczęcie rehabilitacji następuje w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19, ale nie wcześniej niż 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - wyjaśnia Łukasz Dobaj, dyrektor do spraw lecznictwa w Uzdrowisku Busko-Zdrój i wyjaśnia, dlaczego warto zadbać o zdrowie po przechorowaniu COVID-19, nawet, jeśli nie był to ciężki przebieg. - Kuracja po przebytym zachorowaniu jest bardzo ważna, gdyż zmniejsza długofalowe objawy syndromu long-covid, Zapobiega rozwojowi zwłóknienia płuc po przebytym zapaleniu płuc w przebiegu choroby oraz poprawia wydolność układu oddechowego oraz układu krążenia. Warto zaznaczyć, iż nawet pacjenci, którzy przebyli chorobę w sposób łagodny lub bezobjawowy również są narażeni na wystąpienie powikłań wskutek uszkodzeń narządowych, dlatego też dla tej grupy pacjentów zalecana jest tego rodzaju rehabilitacja - podkreśla dyrektor Łukasz Dobaj.

Rehabilitacja jest podzielona na kilka etapów. Rozpoczyna się od wizyty wstępnej, gdzie specjalista za pośrednictwem szczegółowego wywiadu i po wykonaniu odpowiednich testów oceniających sprawność fizyczną i wydolność oddechową pacjenta, dostosowuje program leczenia.

Zabiegi w ramach kompleksowej rehabilitacji odbywają się w Uzdrowiskowym Szpitalu „Krystyna" przy ulicy Generała Feliksa Rzewuskiego 3 w Busku-Zdroju przez 6 tygodni (3 razy w tygodniu w godzinach dopołudniowych). Kuracja polega na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych i wytrzymałościowych. Uzupełnieniem leczenia są między innymi techniki odksztuszania, treningi równowagi. W trakcie rekonwalescencji, pacjenci otrzymują praktyczne wskazówki, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowia po rehabilitacji. Kurację po 6 tygodniach wieńczy tzw. wizyta fizjoterapeutyczna końcowa, której celem jest sprawdzenie zdrowotnych postępów pacjenta.

- Kładziemy nacisk na indywidualne podejście do każdego pacjenta. Korzystający z kuracji oprócz dobranego do schorzenia programu rehabilitacji mogą liczyć na wyspecjalizowaną opiekę fizjoterapeutyczną w pełnym zabezpieczeniu sanitarno-epidemiologicznym – mówi Michał Płatek, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: 41 370 38 23 oraz na stronie www.uzdrowiskobusko.pl. Z uzdrowiskiem w sprawie rehabilitacji można także skontaktować się mailowo: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie