Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rękodzieło łączy pokolenia. Mieszkanki gminy Pińczów biorą udział w ciekawym projekcie [ZDJĘCIA]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Warsztaty rękodzieła w ramach projektu "Jutro zależy od dziś, a dziś zależy ode mnie".
Warsztaty rękodzieła w ramach projektu "Jutro zależy od dziś, a dziś zależy ode mnie". SP Młodzawy
Do czego mogą przydać się stare gazety? Zastosowań pewnie jest sporo, ale… można też wykonać z nich prawdziwe arcydzieła. Przekonały się o tym panie w różnym wieku z gminy Pińczów, biorące udział w cyklu warsztatów rękodzieła. Zajęcia organizowane są w ramach projektu "Jutro zależy od dziś, a dziś zależy ode mnie".

Na początku lipca panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Młodzawy Dziś i Jutro” rozpoczęły cykl warsztatów z rękodzieła. Punktualnie o godzinie 19, ze szklaną butelką i oczywiście zapałem do pracy, licznie stawiły się w Świetlicy Wiejskiej, by uczyć się czegoś nowego, innego…

Zajęcia prowadziła pani Ania z „Pracowni Artystycznej Anna Bączek”. Zaproponowała, by warsztaty rozpocząć od wykonania przepięknego kota. "Czy damy radę?" – zastanawiały się panie z KGW. Ależ oczywiście! Przekonały się o tym same już po pierwszej godzinie zajęć. Trzy godziny minęły bardzo szybko, ale każda z pań ma za sobą najtrudniejszą pracę. Wszystkie butelki zostały oklejone jutowym sznurkiem, na każdej butelce zarysowała się głowa kota.

Podczas kolejnych zajęć dokończyły sznurkowego kota. Efekty były niesamowite. Powstały kotki, kocice, kocury… W spódnicach, w spodniach, z kokardą, z koralikami, z krawatem, z muchą, z serduszkami. Każda uczestniczka warsztatów miała swój oryginalny pomysł. Kolejnym etapem było zdobienie słoików. Tutaj również każda z pań wykazała się własną inicjatywą. Zwykłe słoiki do przetworów zamieniły się w oryginalne wazony, pojemniki na słodkości lub drobiazgi.

Ptem przyszedł czas na dość trudne i nowe dla wszystkich zadanie. Panie przystąpiły do plecenia sznurka, czyli wykonywania makramy. Rozpoczęły od podstawowych splotów, które każda z nich przetrenowała pod czujnym okiem pani Ani z „Pracowni Artystycznej Anna Bączek”. Następnie uczestniczki według własnych możliwości oraz swojego własnego pomysłu plotły makramę. Ze splecionych odpowiednio sznurków powolutku powstawał bieżnik, serwatka. Każda z pań zabrała do domu pracę domową.

Powstały ozdoby do wieńca dożynkowego

W trakcie kolejnych warsztatów panie wyplatały z papierowej wikliny filiżanki, które ozdabiały wykonanymi z krepiny kwiatami.
Po zakończonych pracach przewidzianych w projekcie przyszedł czas na bonus od pani Ani. Przepiękne trawki, nasionka i kłosy zbóż posłużyły do wykonania kwiatów z naturalnych elementów. Wychodziły tak piękne i okazałe, że z pewnością posłużą do dekoracji dożynkowego wieńca przygotowywanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Młodzawy Dziś i Jutro”.

Na początku panie z Koła Gospodyń Wiejskich uczyły się skręcać papierowe rurki, z których następnie plotły serca. Wydawało się to trudne, ale kiedy spod ich rąk zaczęły się wyłaniać piękne, ażurowe serca, nie kryłyśmy zachwytu. Każda z uczestniczek ozdobiła je według własnego pomysłu, a efekt… można podziwiać w galerii.

Potem przyszedł czas na kolejne wyzwanie. Panie podzieliły się na dwa zespoły. Pierwszy zajmował się wykonywaniem kolorowych kwiatów z krepiny, którymi będą wypełnione filiżanki i koszyczki z wikliny wyplecione przez pozostałe uczestniczki. Kilka osób kończyło jeszcze swoje „kociaki”, kilka przyniosło makramy, wyplatanie których kończyły w domu. Było na co popatrzeć i co podziwiać…

- Warsztaty tworzenia ozdób z wikliny papierowej to ciekawy sposób na rozbudzenie umiejętności manualnych drzemiących w małych, dziecięcych rączkach, ale też i dużych, dorosłych dłoniach. Zajęcia dają możliwość poznania dawnego rękodzieła, jakim było plecionkarstwo, uczą obecnie wykorzystywanych technik i form plecionkarstwa. Można powiedzieć, że wspólna nauka wikliniarstwa papierowego to zajęcie kreatywnego recyklingu, jak również doskonała forma terapii - mówią uczestniczki projektu zachwycone zajęciami.

W ramach projektu będą zajęcia dla dzieci i młodzieży

W ramach projektu na 20 sierpnia zaplanowana jest wycieczka do Kielc dla dzieci i młodzieży uczącej się w Szkole Podstawowej w Młodzawach. W ramach wyjazdu 50 dzieci i młodzieży będzie uczestniczyło w warsztatach szlifowania skał w Geoparku oraz odwiedzą Fly Sky - centrum rozrywki.

O projekcie

Warsztaty rękodzieła i wycieczka realizowane są w ramach projektu „Jutro zależy od dziś, a dziś zależy ode mnie" dofinansowanego przez LGD PONIDZIE. Skierowany jest on do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 15 lat oraz do kobiet mieszkających lub pracujących na terenach wiejskich w Gminie Pińczów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji!

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie