Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja bitwy pod Małogoszczem z 1863 roku. Lekcja patriotyzmu i historii [ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
W niedzielę, 23 lutego, w Ostoi Dworskiej przypomniano bitwę pod Małogoszczem rozegraną 157 lat temu w czasie powstania styczniowego i uczczono pamięć poległych w niej 200 żołnierzy. Inscenizacja potyczki przyciągnęła rzeszę widzów z odległych miejsc.

Najpierw były uroczystości na placu Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu, potem uroczysta msza święta w miejscowym pochodzącym z końca XVI wieku kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z udziałem pocztów sztandarowych, grup rekonstrukcyjnych i Orkiestry Dętej, następnie Apel Poległych na Cmentarzu Parafialnym w Małogoszczu. Zwieńczeniem uroczystości na którą zjeżdżają co roku do Ostoi Dworskiej, nieopodal Małogoszcza, pasjonaci historii, widowisk rekonstrukcyjnych i całe rodziny na żywą lekcję historii, była inscenizacja potyczki powstańczej, która podczas powstania styczniowego z 1863 odbyła się na przedmieściach Małogoszcza 24 lutego.

Dla wszystkich widzów przygotowano gorące posiłki i napoje oraz dawkę historycznych wykładów.

To wydarzenie co roku jest rekonstruowane z dużą pieczołowitością i dbałością o historyczne detale. Bitwa pod Małogoszczem odegrała duże znaczenie dla historii tego narodowego zrywu. Mimo że Polacy zostali rozproszeni przez wojska carskie, była aktem bohaterskiej odwagi powstańców zgromadzonych na tym terenie pod dowództwem generała Mariana Langiewicza. Ostatecznie niedoświadczone młode wojsko, rekrutujące się między innymi spośród młodzieży w wieku szkolnym z powodu braku broni, wyposażenia i doświadczenia wojskowego został rozbite i rozproszone przez strzelców i Kozaków rosyjskich. W bitwie, określanej przez historyków jako jedna z najkrwawszych w czasie tego powstania, poległo około 200 żołnierzy. Do dziś na cmentarzu parafialnym znajduje się ich zbiorowa mogiła. Sam Małogoszcz w którym stacjonowało w powstaniu wojsko Langiewicza w akcie odwetu cara został spalony i na 133 lata pozbawiony praw miejskich.

Mieszkańcy Małogoszcza co roku uroczyście obchodzą rocznicę bitwy i pamięć o tych tragicznych wydarzeniach przekazują potomnym. Pomimo zimna i ulewnego deszczu w niedzielę, 23 lutego, na plac bitwy przybjechało bardzo wielu widzów, w tym rodziny z małymi dziećmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie