MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja odprawy kieleckiej zmiany załogi na Westerplatte z niezwykle widowiskową bitwą (zdjęcia, video)

Łukasz Zarzycki
Najbardziej widowiskową częścią niedzielnej "V odprawy” była inscenizacja zwycięskiej bitwy oddziału majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala” z niemieckim batalionem policji z 30 marca 1940 roku pod Huciskiem.
Najbardziej widowiskową częścią niedzielnej "V odprawy” była inscenizacja zwycięskiej bitwy oddziału majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala” z niemieckim batalionem policji z 30 marca 1940 roku pod Huciskiem.
Uroczystości pod Pomnikiem Czynu Legionowego, prezentacja grup rekonstrukcji historycznej i inscenizacja bitwy oddziału "Hubala" pod Huciskiem to główne punkty piątej odprawy kieleckiej zmiany załogi na Westerplatte.

[galeria_glowna]
W połowie marca 1939 roku żołnierze z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów zostali skierowani do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, gdzie padły pierwsze strzały II wojny światowej. Już po raz piąty miłośnicy historii postanowili odtworzyć tamte wydarzenia.

W niedzielę pod Pomnikiem Czynu Legionowego odbył się apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki pod pomnikiem. Grupy rekonstrukcji historycznych zaprezentowały przekazanie wojsku broni zakupionej przez społeczeństwo ze zbiórek. Jak podkreślił Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach taka patriotyczna postawa była często spotykana w społeczeństwie. W tej rekonstrukcji pomogły relacje i zdjęcia, które były publikowane w gazetach w wielu krajach. - Poprzez inscenizację i naszą obecność chcemy dać dowód pamięci i podziękować żołnierzom z Westerplatte za obronę maleńkiego skrawka polskiej ziemi. Ich czyn został zaliczony do bohaterskich czynów polskiego oręża - powiedziała Zofia Nowak, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku w Kielcach.

Uczestnicy uroczystości przemaszerowali Aleją Legionów na skwer w okolicy stadionu lekkoatletycznego "Budowlanych". Tutaj można było zobaczyć prezentacje kilkunastu grup rekonstrukcyjnych, które licznie przybyły między innymi z Radomia, Katowic, Częstochowy, Kozienic, Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego i Mszczonowa. Było wojskowe obozowisko, broń, sprzęt wojskowy i mundury - w dużej mierze oryginalne wyposażenie, ale także repliki wykonane z dbałością o każdy detal. - Możliwość zobaczenia takich inscenizacji i sprzętu doskonale uczy historii - powiedziała Magda Frydrych z Kielc, która na "V odprawę" przyszła z dziećmi - Jagodą i Mikołajem.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wierna replika kabiny bojowej Wartowni numer 1 na Westerplatte, która została wykonana przez Andrzeja Rudzińskiego ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. - Dzięki tej replice można sobie wyobrazić jak wewnątrz takiego bunkra czuł się walczący żołnierz - mówi Grzegorz Wdowiak ze SRH 4. ppLeg.

Na uwagę zasłużyła też Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Strzelcy 31 pułku piechoty" z Mszczonowa, którą reprezentowali żołnierze, ale też dzieci i młodzież - wszyscy ubrani byli w stroje z epoki.

Ciekawostką były również zabytkowe rowery "Łucznik" produkowane przed II wojną światową w Fabryce Broni w Radomiu. Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu za ich prezentację zwyciężyła w konkursie na “Laur COP" (nagroda ma przypominać o Centralnym Okręgu Przemysłowym) dla najciekawszego eksponatu i prezentacji związanej z Wojskiem Polskim z okresu 1939 roku. Laureat zaprezentuje się podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach we wrześniu 2013 roku.

Najbardziej widowiskową częścią niedzielnej "V odprawy" była inscenizacja zwycięskiej bitwy oddziału majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" z niemieckim batalionem policji z 30 marca 1940 roku pod Huciskiem (ze względu na pogodę została odwołana inscenizacja obrony Westerplatte). Kilkudziesięciominutowa prezentacja była opatrzona historycznym komentarzem Zbigniewa Kowalskiego ze SRH 4. ppLeg.

Współorganizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku w Kielcach oraz Urząd Miasta Kielce, a patronat objęli prezydent Kielc Wojciech Lubawski i prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie