Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa kwesta na ratowanie zabytkowych grobów na sandomierskich cmentarzach. Zebrali już 24 tysiące złotych, a to jeszcze nie koniec!

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Rekordowa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na sandomierskich cmentarzach. Już zebrano ponad 24 tysiące złotych. To nie koniec zbiórk.
Rekordowa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na sandomierskich cmentarzach. Już zebrano ponad 24 tysiące złotych. To nie koniec zbiórk. Klaudia Tajs
Środa, 2 listopada była ostatnim dniem, kiedy odwiedzający najstarszą, sandomierską nekropolię mogli wesprzeć wolontariuszy Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego. Organizatorzy kwesty mają nadzieję, że zebrane pieniądze pozwolą odrestaurować cztery kolejne nagrobki na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu.

Rekordowa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Sandomierzu

Zbiórka do puszek na trzech sandomierskich nekropoliach: katedralnym, świętopawelskim i komunalnym trwała już od soboty 30 października. Pieniądze zbierali członkowie i sympatycy stowarzyszenia, uczniowie i nauczyciele sandomierskich szkół, radni. Puszki zapełniali mieszkańcy i osoby, które przyjechały w odwiedziny do bliskich. Za wrzucony do puszek datek, kwestujący rozdawali darczyńcom broszury na temat działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego oraz okolicznościowe naklejki.

Tegoroczna kwesta pokazała, że mieszkańcom Królewskiego Miasta i regionu zależy, aby zabytkowe nagrobki na sandomierskich cmentarzach odzyskiwały dawny blask. - Na razie mamy wstępne wyniki tegorocznej kwesty i na chwilę obecną mamy ponad 24 tysiące złotych - powiedział w środę rano, Wojciech Czerwiec, wiceprezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. - Zbiórka potrwa dziś jeszcze na cmentarzu katedralnym, do godzin popołudniowych. Mam nadzieję, że osoby odwiedzające najstarszą nekropolię, bo tam jeszcze stoją nasi wolontariusze, okażą hojność i pozwolą dopełnić puszki.

Wojciech Czerwiec tłumaczy, że po zebraniu ostatecznej kwoty z puszek, będzie można zaplanować przyszłoroczne prace renowacyjne. - Mam nadzieję, że uda nam się wyremontować kolejne, cztery nagrobki, ale czy będzie to możliwe? Wobec wzrostu cen i inflacji, tego dziś nie mogę zagwarantować - dodał Wojciech Czerwiec.

Datki z kwest oraz pieniądze przekazane stowarzyszeniu przez sponsorów i darczyńców, a przede wszystkim dotacja celowa z Urzędu Miasta, pozwalają zarządowi stowarzyszenia każdego roku na renowację zabytkowych nagrobków.

Dzięki ubiegłorocznej zbiórce za łączną kwotę ponad ponad 60 tysięcy złotych - w tym datki z ubiegłorocznej kwesty 21 tysięcy 993 złote i 90 groszy, na Cmentarzu Katedralnym udało się przeprowadzić prace konserwatorskie i zabezpieczające na czterech na grobach. To nagrobek rodziny Jaworskich z 1844 roku w sektorze II; nagrobek n/n w formie dużego krzyża w sektorze III; nagrobek Petra Pawłowicza Protopopowa z 1884 roku w sektorze V oraz nagrobek rodziny Wróblewskich z 1852 roku w sektorze III.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto