Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba wieńców w Krasowie. Udane dożynki gminy Radków

/rab/
Barwny korowód na czele ze starostami dożynek podąża z wieńcami na mszę świętą.
Barwny korowód na czele ze starostami dożynek podąża z wieńcami na mszę świętą. Urząd Gminy Radków
Po raz pierwszy od wielu lat za przyczyną nowopowstałej świetlicy i dzięki zaangażowaniu mieszkańców Krasowa odbyły się w tym sołectwie dożynki gminy Radków. Było to drugie gminne święto plonów w tym roku z rekordową liczbą wieńców w powiecie.
Barwny korowód na czele ze starostami dożynek podąża z wieńcami na mszę świętą.
Barwny korowód na czele ze starostami dożynek podąża z wieńcami na mszę świętą. Urząd Gminy Radków

Stoisko Urzędu Gminy Radków.
(fot. Urząd Gminy Radków)

11 WIEŃCÓW

Uroczystość przyciągnęła okolicznych rolników, bo to przecież ich święto. Obrzęd dziękowania za plony rozpoczął barwny korowód, w którym przodowali starostowie dożynek - Lidia Kobyłka i Jerzy Latosiński - mieszkańcy Krasowa. Wieniec organizatorów z godnością niosły mieszkanki ziemi krasowskiej, a za nimi swoje dzieła wykonane z plonów zbóż i polnych kwiatów prezentowały delegacje: Radkowa, Dzierzgowa, Bieganowa, Brześcia, Ojsławic, Kossowa, Kwiliny, Chyczy, Świerkowa i Skociszew.

Jak podkreślali obecni na imprezie wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz i radny powiatowy Zbigniew Krzysiek, taka ilość wieńców to ewenement w skali powiatu, a może i województwa. Wieńce dożynkowe na ręce gospodarzy dożynek - wójta Stanisława Hereja i przewodniczącego Rady Gminy Krzysztofa Błauta, złożyły delegacje aż 11 sołectw!

Mszę świętą dziękczynną odprawił ksiądz Zenon Stępień, dziękując rolnikom za ich pracę, a poświęcenie wieńców i chleba było ukoronowaniem części liturgicznej. Po niej starostowie dożynek przekazali uroczyście na ręce gospodarzy chleb, jako symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania, nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem.

ZABAWA DO PÓŁNOCY

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy estradowe. Jako pierwszy wystąpił zespół ludowy, bez którego nie odbyły się żadne dożynki gminne od 1985 roku - Dzierzgowienie z Dzierzgowa, którego mentorem jest Barbara Krotla. Następnie zaprezentował się zespół, który swoją działalność artystyczną rozpoczął w 2010 roku, a którego animatorem jest Czesław Syrek.

To Kwiliniec z Kwiliny, który w przerwie swojego repertuaru rozdawał też nagrody dla najmłodszych uczestników, prowadząc konkurs dla dzieci. Nagrody książkowe i słodycze sfinansowała Lokalna Grupa Rybacka Między Nidą a Pilicą we Włoszczowie w ramach konkursu "Bonus między Nidą a Pilicą".

W przerwie występów zorganizowano też konkurs, w którym wzięli udział radni, sołtysi oraz przedstawiciele jednostek ochotniczej straży pożarnej. Wygrali strażacy. Po konkursowych zmaganiach publiczność wysłuchała repertuaru gwiazdy dożynek - Kapeli Świętokrzyskiej.

Cała uroczystość nie mogła się odbyć bez wiejskiego jadła. W przygotowanie i prezentację lokalnych potraw zaangażowali się pracownicy Urzędu Gminy Radków. Każdy uczestnik dożynek mógł skosztować wiejskich specjałów. Obecne na stoisku różne gatunki miodu można było spróbować dzięki pszczelarzowi i pasjonatowi - Krzysztofowi Krotli.

Jak się okazało, część artystyczną najlepiej potrafiły zagospodarować lokalne zespoły folklorystyczne i młodzieżowe, grając utwory znane i lubiane przez wszystkich. Przy takiej właśnie muzyce mieszkańcy gminy Radków bawili się do północy.

W przyszłym roku rolnicy spotkają się na dożynkach prawdopodobnie w sołectwie Kwilina, gdzie trwa obecnie budowa świetlicy wiejskiej. Samorząd gminy Radków dziękuje organizatorom, sponsorom oraz konferansjerom (Halinie Knapik i Waldemarowi Równickiemu), którzy sprawili, że dożynki w Krasowie udały się w tym roku wyśmienicie.

Stoisko Urzędu Gminy Radków.
Stoisko Urzędu Gminy Radków. Urząd Gminy Radków

Zespół Dzierzgowianie z wicewojewodą świętokrzyskim Grzegorzem Dziubkiem.
(fot. Urząd Gminy Radków )

Zespół Dzierzgowianie z wicewojewodą świętokrzyskim Grzegorzem Dziubkiem.
Zespół Dzierzgowianie z wicewojewodą świętokrzyskim Grzegorzem Dziubkiem. Urząd Gminy Radków

Mieszkańcy i goście dopisali na gminnym święcie plonów w Krasowie.
(fot. Urząd Gminy Radków )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie