Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy budżet Kielc. Nowy prezydent chce zmian

Agata Kowalczyk
pixabay.com
To ma być największy budżet w historii Kielce - wyniesie on ponad 1,5 miliarda złotych. Rekordowe będzie zadłużenie, ale w kolejnych latach będzie jeszcze wyższe. Zaplanowana jest podwyżka podatków od nieruchomości. Dokument przygotował ustępujący prezydent Kielc Wojciech Lubawski, a nowy włodarz miasta Bogdan Wenta będzie go realizował, prawdopodobnie z poprawkami. Nie chce podwyżki podatków, chce zwiększenia kwoty na promocję sportu.

Przyszłoroczny budżet ma wynieść 1,515 miliarda złotych i będzie prawie o 100 milionów złotych wyższy od tegorocznego. Dochody zaplanowano na poziomie 1,34 miliarda złotych a wydatki wyniosą 1,48 miliarda złotych. Deficyt osiągnie 137 milionów złotych. Zadłużenie miasta zapowiada się na rekordowym poziomie 970 milionów złotych i będzie wyższe od zapowiadanego na koniec tego roku o 118 milionów złotych.

- Zadłużenie jest wysokie, ale na bezpiecznym poziomie, sporo brakuje do dopuszczalnej granicy. W kolejnych latach będzie ono rosło, ponieważ ratusz będzie musiał zaciągać kolejne kredyty na wkład własny na inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską – informuje Wojciech Dudzic, dyrektor Wydziału Budżetu w kieleckim ratuszu. '

Przyszłoroczne wydatki na inwestycje też będą rekordowe. Mają wynieść około 325 milionów złotych, a w tym roku wydano prawie 300 milionów złotych.

No co najwięcej?Najwięcej pieniędzy zaplanowano na inwestycje w drogownictwie i transporcie - 190 milionów złotych. Pieniądze zostaną wydane między innymi na rozbudowę ulic Wapiennikowej, Witosa, Zagnańskiej, Olszewskiego czy modernizację dworca autobusowego.

Duże pieniądze zaplanowano na inwestycje w oświacie, te wydatki mają wynieść 55 milionów złotych a w tym było to niecałe 40 milionów. Sztandarowe przedsięwzięcia w tej branży to budowa Centrum Kształcenia Praktycznego oraz hal sportowych przy dwóch szkołach.

Wzrosną też wydatki bieżące miasta. Tradycyjnie najwięcej pieniędzy musi otrzymać oświata. Na utrzymanie szkół i przedszkoli zaplanowano 409 milionów złotych, o 16 milionów więcej niż w tym roku. Opieka społeczna otrzyma 327 milionów, to mniej o 17 milionów, ale na pewno w trakcie roku pojawią się dodatkowe dotacje rządowe, ponieważ tak jest co roku.

Trzeci najkosztowniejszy dział to transport i łączność, czyli utrzymanie Miejskiego Zarządu Dróg oraz Zarządu Transportu Miejskiego, przewidziano na niego 110 milionów złotych, tyle co w tym roku. Gospodarka komunalna, czyli utrzymanie porządku i zieleni w mieście pochłonie 57 milionów złotych, to kwota porównywalna do tegorocznej.

Ta wiadomość nie ucieszy mieszkańców, ponieważ w projekcie budżetu zaplanowano podwyżkę podatku od nieruchomości do maksymalnych stawek, dopuszczonych przez Ministerstwo Finansów. Dodatkowe dochody ratusza z tego tytułu mają wynieść 5 milionów złotych. Ostatnia podwyżka tego podatku była w 2016 roku.

Pracują nad zmianami w budżecie
Danuta Papaj, prawa ręka prezydenta elekta Kielc, Bogdana Wenty, który do środy przebywa w Brukseli przyznaje, że pracuje nad zmianami w projekcie budżetu. Między innymi chciałaby zrezygnować z podwyżki podatku a także podnieść wydatki na promocję miasta poprzez sport.

- Jestem w trakcie analizy projektu budżetu. Na pewno są pozycje, które chcemy zmienić, ale czy tak się stanie będę mogła powiedzieć po objęciu urzędu przez prezydenta Wentę, 22 listopada. Wtedy będziemy mieli dostęp do wszystkich dokumentów i umów - mówi Danuta Papaj. - Szczególnie ważne są dla nas dwie kwestie. Nie chcemy podnosić podatku od nieruchomości. Po rezygnacji z podwyżki powstanie dziura budżetowa, szukamy oszczędności, aby ją zrównoważyć. Druga sprawa, to wydatki na kluby sportowe.

Na 2019 roku zapisano tylko 4,4 miliona złotych, w ubiegłych latach ta kwota była znacznie wyższa. Korona musi otrzymać 2,5 miliona złotych, bo tak wynika z umowy. Do podziału na wszystkie pozostałe kluby pozostanie 1,9 miliona złotych, a przecież klub Vive zawsze otrzymywał taką samą kwotę jak Korona, a gdzie pozostałe dyscypliny sportu. Szukamy dodatkowych pieniędzy.

Przyznaje, że budżet powinien być uchwalony przez Radę Miasta jak najszybciej. - Jeszcze nie wiemy czy uda się to zrobić w tym roku, co byłoby najlepsze. Taką wiedzę będziemy mieli w przyszłym tygodniu – dodaje.

Prace nad budżetem na 2019 rok trwały kilka miesięcy, ponieważ zgodnie z przepisami jego projekt musiał być zawieszony na stronie ratusza najpóźniej 15 listopada. Bez względu na wynik wyborów prezydenckich projekt budżetu musiał przygotować prezydent Wojciech Lubawski. Nowy prezydent może wprowadzić drobne poprawki, bo na większe zmiany nie ma czasu. Budżet musi być uchwalony do końca stycznia 2019 roku, ale najlepiej, aby przyjęto go przed zakończeniem starego roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie