Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relikwie Krzyża Świętego w nowej oprawie

Piotr BURDA
Nowe tabernakulum z relikwiami Krzyża Świętego. Środkowy kamień pochodzi z gołoborza.
Nowe tabernakulum z relikwiami Krzyża Świętego. Środkowy kamień pochodzi z gołoborza. Archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Relikwie Krzyża Świętego są już w nowym tabernakulum. - Serce naszego sanktuarium znalazło wreszcie odpowiednie miejsce - mówi ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.

Relikwie Krzyża Świętego

Relikwie Krzyża Świętego

Relikwiarz klasztoru na Świętym Krzyżu ma zawierać drewno pochodzące z krzyża na którym został ukrzyżowany Chrystus. Znajduje się ono w zamkniętym tabernakulum w kaplicy Oleśnickich. Legenda mówi, że na Święty Krzyż dotarły za sprawą Emeryka, królewicza węgierskiego. Na polowanie w okolicznych lasach zaprosił go Bolesław Chrobry. Książę Emeryk zabłądził, a na jego drodze stanął okazały jeleń. Kiedy Emeryk wycelował strzałę w jego stronę pomiędzy rogami jelenia ukazał się mu krzyż. Królewicz uznał to za cud i postanowił wybudować klasztor w puszczy świętokrzyskiej, gdzie pozostawił relikwie.

Kaplica Oleśnickich to najważniejsze miejsce w klasztorze na Świętym Krzyżu. To w tej kaplicy znajdują się relikwie Krzyża Świętego, które od wieków przyciągają na Święty Krzyż miliony pielgrzymów.

NIEUSTANNA ADORACJA

Do tej pory relikwiarz z drewnem z Krzyża Świętego znajdował się za drzwiczkami posrebrzanego tabernakulum. Pielgrzymi mogli podziwiać relikwie tylko podczas adoracji, kiedy wyjmowano je z tabernakulum. Teraz znalazły się w nowym tabernakulum za pancerną szybą. - To daje możliwość adoracji przez cały czas. Każdy będzie mógł je zobaczyć i pomodlić się - mówi ojciec Zygfryd Wiecha. Nowe tabernakulum zostało też na nowo oświetlone. Ekspozycję świetlną w kaplicy Oleśnickich, podkreślająca nowe tabernakulum i relikwie Krzyża Świętego przygotował profesor Antoni Różowicz z Politechniki Świętokrzyskiej.

HOJNI DARCZYŃCY

Projekt nowego tabernakulum wykonał Janusz Cedro, wojewódzki konserwator zabytków. Swoim wyglądem nawiązuje ono do stylistyki ołtarza. Wyłożone jest kamiennymi ozdobami - W ich centrum znajduje się owalny kamień ze szczytu gołoborza - mówi Janusz Cedro. Fundatorem nowego tabernakulum jest bank Pekao S.A. - To bank w którym mamy konto. Zwróciliśmy się do zarządu banku o sfinansowanie nowego tabernakulum. Bank w całości pokrył koszty - mówi ojciec Zygfryd Wiecha. Kolejnym fundatorem jest Krzysztof Furmanek z zakładu kamieniarskiego w Daleszycach. - Razem z żoną Elżbietą uznał, że to będzie dar dla naszego sanktuarium - mówi ojciec superior. Zakład Krzysztofa Furmanka wykonał nowe tabernakulum. Jako, że bank już wcześniej sfinansował jego wykonanie, Krzysztof Furmanek zobowiązał się, że w zamian wykona inne prace na rzecz klasztoru.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO W PIĄTEK

Nowe tabernakulum będzie oficjalnie pobłogosławione w najbliższych piątek, po drodze krzyżowej. - Wielki Pitek jest dniem szczególnym, w którym relikwie Krzyża Świętego nabierają wyjątkowego znaczenia. Na zakończenie drogi krzyżowej biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz pobłogosławi nowe tabernakulum - mówi ojciec superior Zygfryd Wiecha. Ojcowie oblaci ze Świętego Krzyża zapraszają wszystkich na tą wyjątkową uroczystość. - Zaczynamy drogę krzyżową o godzinie 12 w Nowej Słupi. Zakończymy ją w Kaplicy Oleśnickich, przed relikwiami Krzyża Świętego w nowym tabernakulum - mówi ojciec Zygfryd Wiecha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie