MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Relikwie świętego Charbela już są w Pińczowie. Wielka uroczystość w Sanktuarium Mirowskim [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
We wtorek 23 listopada, do Sanktuarium Mirowskiego w Pińczowie wprowadzono relikwie pierwszego stopnia świętego Charbela.

Relikwia świętego Charbela jest w kształcie świętego drzewa cedru libańskiego i ma u góry umieszczony Krzyż Kustodii Ziemi Świętej. Na certyfikacie autentyczności widnieje podpis Postulatora Generalnego Zakonu Braci Mniejszych i data 9 X 1977 roku, która jest zarazem datą kanonizacji świętego i pobrania Jego relikwii.

Zostały one przekazane wraz z certyfikatem autentyczności z Krakowa, przez ojca Nikodema Gdyka – Komisarza Ziemi Świętej w Polsce, gwardianowi Sanktuarium ojcu Eliaszowi Hetmańskiemu. Ojciec Nikodem otrzymał je 22 października z rąk generała zakonu Maronitów w Libanie, będąc na pielgrzymce w Libanie. Dodajmy, że aby otrzymać tak rzadkie, bo pierwszego stopnia relikwie, wcześniej ojciec prowincjał Jacek Koman zwrócił się do Maronitów z pisemną prośba o ich przekazanie.

Na uroczyste wprowadzenie relikwii do Pińczowa przybył też ksiądz kanonik Wiesław Pacak, proboszcz brodnickiej parafii Jezusa Miłosiernego, wielki orędownik szerzenia kultu świętego Charbela w Polsce.

Podczas Mszy św., po odczytanej Ewangelii, Gość opowiadał o tym, skąd i jak znalazły się pierwsze w Polsce relikwie świętego Charbela. Mówił o cudach, które miały miejsce za jego wstawiennictwem. Namawiał gwardiana Sanktuarium ojca Eliasza do sprawowania mszy świętej Charbelowej w intencji ludzi chorych. Był świadkiem tak wielu uzdrowień u swoich parafian, w rodzinie i u ludzi szukających pomocy u świętego, że jest pewien, iż to najlepsze co można dać ludziom chorym, zwłaszcza beznadziejnie. Zachęcał również wiernych, aby prosili świętego Charbela o pomoc. - Nie długimi modlitwami, ale powiedzcie mu to w kilku słowach, a pomoże – dodał.

Po Eucharystii wierni z kapłanami i liturgiczną służbą ołtarza adorowali w wielkiej ciszy, również tej myślowej Przenajświętrzy Sakrament, którym ksiądz Wiesław Pacak udzielił błogosławieństwa lourdzkiego. Na zakończenie namaszczono olejem świętego Charbela wiernych i pobłogosławiono relikwiami świętego.

Po uroczystości, każdy mógł zabrać ze sobą do domu olej świętego Charbela z jego wizerunkiem i modlitwą. Pieniądze zebrane w ten sposób ksiądz Wiesław Pacak przekazuje na pomoc hospicjum świętej Rafki w Libanie. Jest tam obecnie bardzo ciężko – brak prądu, żywności i potrzebnych do życia środków. Tylko pomoc finansowa może tam dotrzeć. W tej działalności wspomaga go Libańczyk mieszkający w Polsce Maroun Mazzawi, ofiarodawca pierwszych relikwii św. Charbela w Polsce oraz Rycerze Kolumba. Niestety,z powodu ograniczeń w transporcie leków nie można przesłać. Liban nie tylko zmaga się z własną biedą, ale również przyjmuje do siebie uciekinierów z Syrii, gdzie sytuacja jest też tragiczna.

Ksiądz Wiesław pomaga również hospicjum w Wilnie, prowadzone przez siostrę Michaele Rak. Robi to wszystko wespół z Rycerzami Kolumba i grupą wiernych.

Obecnie w naszej Parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajdują się relikwie świętego Prospera – patrona Pińczowa, świętego Franciszka, świętego Antoniego, świętego Ojca Pio, świętej siostry Faustyny, świętego Jana Pawła II i świętego Charbela.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto