Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont oczyszczalni priorytetem dla gminy Radków

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Przebudowa oczyszczalni ścieków w Radkowie to największa inwestycja do zrealizowania w tym roku.
Przebudowa oczyszczalni ścieków w Radkowie to największa inwestycja do zrealizowania w tym roku. Rafał Banaszek
Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Radkowie będzie najważniejszą inwestycją w gminie Radków, którą samorząd musi zrealizować w tym roku.

Budżet 2019 Rada Gminy Radków uchwaliła jednogłośnie zaraz po świętach, 27 grudnia. Praktycznie w całości został on przygotowany przez byłego wójta Stanisława Hereja. Planowane dochody wyniosą 11,5 miliona złotych, natomiast wydatki – przeszło 11,8 miliona. Powstały deficyt w wysokości około 350 tysięcy (większy, niż rok temu) zostanie pokryty kredytem w tej samej wysokości, który gmina zaciągnie.

Na wydatki bieżące zaplanowano 9 milionów złotych, natomiast na majątkowe więcej, niż przed rokiem, bo 2,8 miliona (23,6 procent wszystkich wydatków). Najwięcej pieniędzy pójdzie na oświatę i wychowanie oraz opiekę społeczną – po około 3,1 miliona złotych. Administracja publiczna pochłonie 1,5 miliona. Nie zabezpieczono żadnych środków na fundusz sołecki. Zadłużenie gminy Radków na koniec 2018 roku wyniosło 2,5 miliona złotych, to jest 21,7 procent wysokości dochodów.

Priorytetową inwestycją w tym roku będzie rozbudowa oczyszczalni ścieków w Radkowie. Koszt tego przedsięwzięcia to 1,8 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 680 tysięcy. Tego zadania nie udało się zrealizować w ubiegłym roku z uwagi – jak się dowiedzieliśmy - na znaczne przekroczenie kwoty w przetargu (około 1 milion złotych).

Gmina planuje też wyremontować kolejne swoje drogi w miejscowościach: Skociszewy, Krasów-Sulików, Sulików-Bebelno, Świerków i Kwilina. To zadanie kilkuletnie, na które zabezpieczono 2,2 miliona. Kontynuowana będzie także budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w mniejszych sołectwach, w których nie jest planowana kanalizacja. Gmina Radków przeznaczy na to zadanie w tym roku 222 tysiące złotych.

Nie wiadomo, czy uda się zrealizować odnawialne źródła energii na domach mieszkańców. Przypomnijmy, że miało tutaj powstać 60 instalacji fotowoltaicznych i solarnych na budynkach za łączną kwotę ponad 840 tysięcy złotych (w części dofinansowaną z Unii).

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie