Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Repertuar Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Znamy daty premier i ich tytuły w nowym sezonie 2022/2023

Lidia Cichocka
Pixabay
Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach uściślił plany repertuarowe w sezonie 2022/2023. Znane są już tytuły wszystkich nowych spektakli oraz daty ich premier.

Jako pierwszy zapowiedziano spektakl taneczny „Wolne ciała” - koncept i choreografia: Marta Ziółek. Spektakl powstaje w ramach projektu „Poszerzanie pola – choreografia w Nowym Teatrze” edycja III wespół zNowy Teatr, Teatr Łaźnia Nowa, Boska Komedia. Prapremiera: 27 sierpnia 2022.

Od 27 września do 13 października będzie trwać 4 Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny.

16 października teatr zaprosi naFESTeFAN. Opracowanie muzyczne przygotują Marek Lewoc i Paweł Lewoc a wystąpi Kolektyw aktorski: Anna Antoniewicz, Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Mateusz Bernacik, Bartłomiej Cabaj, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata. Kolektyw wyjaśnia: - Zakręcony FESTeFAN jest odpowiedzią na potrzeby zmęczonych pracą, nudą i inflacją kielczan. Nie poddawaj się, choć…jesteś w Kielcach. Oglądanie kabaretów nie musi być jedyną formą rozrywki, jaka Ci pozostaje. My, aktorzy Teatru Żeromskiego damy Ci więcej! Z nami nie czeka Cię powaga ani polityka. Na scenie, gdzie odbędzie się nasze widowisko muzyczne, spotkają się nie tylko Violetta Villas i Maryla Rodowicz. Sam powiesz nam, który szlagier kochasz najbardziej. A, FESTeFan rozsławi Kielce bardziej niż majonez!

FRANKENSTEIN według tekstu Mary Shelley przygotują: adaptacja, dramaturgia Hubert Sulima, reżyseria Jędrzej Piaskowski. Premiera: 29 października.

ROMANTYCZNY MOST MICKIEWICZ-EMINESCU w reżyserii Tanja Miletić Oručević, Radu Ghilas to projekt realizowany w ramach Programu Instytutu Adama Mickiewicza „44 x Mickiewicz”. Premiera odbędzie się 1 października w Jassach (Rumunia) oraz 11 listopada w Kielcach.

JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ. Mateusz Pakuła przeniesie na scenę książkę swojego autorstwa – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Powieść otrzymała nominację do Odkryć Empiku 2021, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę ArtRage za 2021 rok.

Autor deklaruje: - To nie jest opowieść o śmierci, to opowieść o umieraniu. Szczera, intymna do granic, groteskowa, brutalna, smutna i okropnie śmieszna. To dziennik umierania ojca, nie książka wspomnieniowa. To historia o rodzinie w sytuacji granicznej. O instytucjach opiekuńczych, które zawalają sprawę. O Kościele, który zawala, służbie zdrowia, która zawala. To opowieść o czułości i bliskości, które zalewa gniew, bezradność, rozpacz i wściekłość. To w końcu krzyk przeciwko nielegalności eutanazji.

Na scenie wraz z Andrzejem Platą, Wojciechem Niemczykiem, Janem Jurkowskim, Szymonem Mysłakowskim pojawi się Marcin Pakuła.

Spektakl powstanie w koprodukcji zTeatr Łaźnia Nowa,

Prapremiera: 20 stycznia w Krakowie, 28 stycznia w Kielcach.

ŻYWOT I ŚMIERĆ PANA HERSHA LIBKINA Z SACRAMENTO W STANIE KALIFORNIA Ishbel Szatrawskiej wyreżyseruje Łukasz Kos. Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting zorganizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i dostaje angaż w filmie. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy jednak komplikują się, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego komunistycznego spisku?

Premiera: 25 marca 2023.

MIARKA ZA MIARKĘ Williama Szekspira w reżyserii Dan Jemmetta, który tak mówi o planowanym spektaklu:

- „Miarka za miarkę” to bez wątpienia jedna z najbardziej zagadkowych sztuk Szekspira. „Stary, fantastyczny książę ciemnych zaułków”, jak Vincentia opisuje jeden z pozostałych bohaterów, wydaje się być tak samo winny – jak jego wiedeńscy poddani – w dopuszczeniu do korupcji i upadku miasta, a jego ukradkowe próby narzucenia jakiejś formy moralności mają posmak pewnego rodzaju kapryśności. Jednocześnie Vincentio często może wydawać się niemal wszechwiedzący, jeśli chodzi o kontrolę nad losem swojego ludu i jest odpowiedzialny za jeden z najbardziej zaskakujących monologów Szekspira: „Bądź pewien śmierci…”. Ze swoim centralnym tematem, jakim jest inwigilacja, spektakl często przywodzi mi na myśl Panopticon, XVIII-wieczny system więzienny wymyślony przez brytyjskiego filozofa Jeremy'ego Benthama. Jego koncept zakładał, że wszyscy więźniowie danej instytucji będą obserwowani przez jednego strażnika, bez wiedzy o tym, że są obserwowani. Architektura Panoptikonu składała się z rotundy, w której centrum znajdowała się izba kontroli. Stamtąd kierownik mógł obserwować więźniów. Przejście religijnego społeczeństwa w stan dekadencji i idąca tu za nią moralna mętność jest kolejnym dominującym tematem sztuki, dlatego wyobrażam sobie rekonfigurację Panopticonu jako peepshow. Obszarem przedstawienia stanie się podłoga peepshow, a za oknami, które wychodzą na półokrągłą przestrzeń, zasiądą Książę i inne postaci. W ten sposób wykonawcy staną się zarówno aktorami, jak i widzami swojego własnego dramatu. Wszyscy będą manipulowani przez stale obecnego Księcia – kierownika peepshow. I chociaż wydaje się, że chciałby on oczyścić swoje społeczeństwo z przestępczości i wyuzdania, które definiują jego istnienie, to jest tworem stworzonym przez siebie samego w porządku świata wyznaczonym przez władzę, hipokryzję i korupcję.

Premiera: 27 maja 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie