Republika Pińczowska 78 lat później

Materiał informacyjny - Powiat Pińczowski
Zgodnie z tradycją, wszyscy uczestnicy uroczystości stanęli do pamiątkowej fotografii
Zgodnie z tradycją, wszyscy uczestnicy uroczystości stanęli do pamiątkowej fotografii
Udostępnij:
Republika Pińczowska to obszar wyzwolony przejściowo w okresie od 24 lipca do 12 sierpnia 1944 roku spod okupacji niemieckiej w wyniku wspólnych działań oddziałów partyzanckich. Wspólnym wysiłkiem wyzwolony został obszar o powierzchni 1000 km². Na terenie Republiki Pińczowskiej znalazły się miejscowości: Pińczów, Skalbmierz, Książ Wielki, Nowe Brzesko, Dzialoszyce, Janowice, Kazimierza Wielka, Koszyce, Nowy Korczyn, Proszowice, Sancygniów, Słaboszów i Wiślica.

Trzy tygodnie wolności dały ludziom nadzieję, dodały otuchy i sił do dalszych walk. Pokazały hart ducha i męstwo polskich organizacji partyzanckich. Udowodniły, że można działań wspólnie, ponad podziałami. Republika Partyzancka – niewielki obszar południowej Polski, na krótko wyzwolony spod hitlerowskiej okupacji przez połączone siły Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej, do dziś pozostaje symbolem ogromnej odwagi i determinacji . Do dziś wspominany jest przez historyków, regionalistów, okolicznych mieszkańców, władze samorządowe.

W piątek 5 sierpnia 2022 roku, przy pomniku u stóp Góry Byczowskiej, odbyły się obchody 78 rocznicy Republiki Pińczowskiej. Mimo upału uroczystości licznie zgromadziły przedstawicieli powiatowej społeczności, których serdecznie powitał Ireneusz Gołuszka, przewodniczący Rady Powiatu w Pińczowie. Kilka słów do zebranych skierował także starosta pińczowski. Zbigniew Kierkowski zacytował fragment „Dziadów” Adama Mickiewicza, czym nawiązał do istotnej roli krzewienia pamięci o bohaterach narodowych, walczących o wolną Polskę. Krótko o patriotyzmie i umiłowaniu ojczyzny powiedział także Mariusz Korzeniowski, lokalny pasjonat historii, członek Buskiego Stowarzyszenia Pro Memoria. Po okolicznościowych przemówieniach zebrani wysłuchali Apelu Poległych, odczytanego przez por. Piotra Zachariasza, dowódcę uroczystości, po czym delegacje złożyły u stóp pomnika biało –czerwone wiązanki i płonące znicze, a armatnia salwa zwieńczyła oficjalną część wydarzenia. O godną oprawę święta, jak co roku zadbali Pińczowscy Patrioci, nie zabrakło banera z napisem „Republika Pińczowska”, odpalono także biało –czerwone świece dymne. Specjalnie na 78 rocznicę, pińczowskie Starostwo Powiatowe przygotowało kilkumetrową flagę Polski, którą nieśli pracownicy starostwa, nie zabrakło sztandaru Powiatu Pińczowskiego i Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica.

Kilkumetrową flagę Polski nieśli pracownicy Starostwa Powiatowego w Pińczowie ubrani w nowe koszulki.
Kilkumetrową flagę Polski nieśli pracownicy Starostwa Powiatowego w Pińczowie ubrani w nowe koszulki.

Władze powiatu, oprócz wspomnianego już starosty i przewodniczącego Rady, reprezentowali: wicestarosta Ryszard Barna, członkowie Zarządu: Jadwiga Irla i Jerzy Mucha, sekretarz Wioletta Usnarska i radny Andrzej Głogowiec. W imieniu społeczności Gminy Pińczów kwiaty złożył burmistrz Włodzimierz Badurak i naczelnik Michał Ryk. Gospodarz Pińczowa pogratulował organizacji wydarzenia i podziękował za zaproszenie, wspomniał także o planowanym uporządkowaniu miejsca pamięci na Górze Byczowskiej. W obchodach rocznicowych uczestniczyli również gospodarze gmin Działoszyce, Michałów, Kije i Złota. Nie zabrakło służb mundurowych, nauczycieli, dyrektorów szkół, instytucji i urzędów, miłośników historii i regionu, a kombatantów reprezentował pan Szczepan Mucha.

„(...) Powstanie niepodległej Republiki Pińczowskiej na tyłach frontu wschodniego było swoistym fenomenem w historii zmagań narodu polskiego z hitlerowskim okupantem. Na terenach byłego powiatu pińczowskiego partyzanci wyzwolili szereg miast, miasteczek i wsi, powołali wojskową i cywilną administrację, wywiesili biało –czerwone chorągwie i ogłosili światu, iż powstała Republika Partyzancka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w walkach o powstanie i obronę Republiki wzięły zgodny udział niemal wszystkie ugrupowania partyzanckie, jakie istniały wówczas na terenie okupowanej Polski (…) Po latach można powiedzieć, że Republika Pińczowska była namiastką wolnej ojczyzny. Walczyli o nią wszyscy, bez względu na wyznawane poglądy polityczne. Z tego względu historia jej powstania i krwawych walk w obronie tego skrawka wolnej Polski, może służyć i dzisiaj, ku nauce i przestrodze młodym pokoleniom, że niepodległa ojczyzna jest dobrem najwyższym. Dlatego wolną i niepodległą Polskę powinniśmy szanować i strzec jej niepodległego bytu pracą i nauką. Nie jest przypadkiem, że Republika Partyzancka powstała na ziemi pińczowskiej, mającej wspaniałe tradycje niepodległościowe, której drogi i ścieżki przemierzali kosynierzy Kościuszki i partyzanci Langiewicza, gdzie w latach 1842 -1846 rozwijał swoją konspiracyjną działalność ksiądz Piotr Ściegienny rodem z Bilczy nad Nidą, gdzie jednym ze współorganizatorów Powstania Styczniowego był wybitny powieściopisarz Adolf Dygasiński z Niegosławic (…)” –czytamy w książce Andrzeja Kozery i Zdzisława Antolskiego, zatytułowanej „Republika Pińczowska 1944”.

Tak. Ziemia pińczowska zaiste ma wspaniałe tradycje niepodległościowe, a mieszkańcy pamiętają o bohaterach, którzy niegdyś walczyli o wolność.

_ „(…)Wiemjak tam szanuje się tradycje i bohaterów. Mało jest tak bardzo patriotycznych stron. Nawet Marcina z Wrocimowic pamiętają, a ten pod Grunwaldem walczył. Na cmentarzach są zadbane groby uczestników powstania styczniowego i listopadowego. Sam widziałem kilka z nich ” – tak o Ponidziu na portalu społecznościowym napisał pan Witold z Olsztyna._

Diagnostyka obrazowa na najwyższym poziomie

Podczas otwarcia rezonansu staroście pińczowskiemu towarzyszył Zarząd w osobach Jadwigi Irli i Jerzego Muchy
Podczas otwarcia rezonansu staroście pińczowskiemu towarzyszył Zarząd w osobach Jadwigi Irli i Jerzego Muchy

Nowoczesny ultrasonograf i aparat rentgenowski, wysokiej klasy tomograf i wreszcie rezonans magnetyczny z najwyższej półki – pińczowski Szpital Powiatowy ma na czym pracować.

Kilkanaście dni temu uroczyście otwarto pracownię rezonansu magnetycznego w pińczowskim Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Wstęgę przecinali m.in. przedstawiciele władz Powiatu Pińczowskiego, a wśród nich starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski i członkowie Zarządu: Jadwiga Irla i Jerzy Mucha –przewodniczący Komisji Zdrowia w pińczowskiej Radzie Powiatu.

Red. Panie starosto. Widać, że szpital znajduje się w centrum zainteresowania gospodarzy powiatu…

Zbigniew Kierkowski„Na przestrzeni ostatnich kilku lat rzeczywiście dość intensywnie inwestujemy w naszą lecznicę, jest to dla nas priorytet, gdyż zdrowie jest najważniejsze. Niestety, nawet najlepszy specjalista nie będzie mógł pomóc pacjentowi, jeśli nie będzie miał odpowiednich instrumentów. Stąd nasze decyzje o remontach i zakupach nowoczesnych sprzętów.

Red. USG, rentgen, tomograf, rezonans magnetyczny… to drogie, ale i bardzo nowoczesne sprzęty. Podniosą poziom usług medycznych świadczonych w pińczowskim szpitalu?

Z.K. Jesteśmy o tym przekonani. Urządzenia, które pani wymieniła to sprzęt z najwyższej półki, gwarantuje to doskonałą diagnostykę, a wszyscy wiemy, jak bardzo ważna jest wczesna i precyzyjna diagnoza w procesie leczenia. Nie bez znaczenia jest także łatwa dostępność. Dziś mieszkańcy powiatu pińczowskiego i całego Ponidzia nie będą już musieli jeździć do Kielc czy nawet Krakowa, by przejść tomografię, czy zrobić rezonans. Wszystko mają tutaj – na miejscu.

Red. Czy tylko pacjenci pińczowskiego szpitala mogą być diagnozowani nowymi urządzeniami?

Z.K. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny dostępny jest dla wszystkich mieszkańców regionu, którzy zostaną skierowani na badania przez swojego lekarza, konieczna jest jedynie wcześniejsza rejestracja. Korzystając z okazji wszystkim Czytelnikom życzę dużo zdrowia, żywiąc jednocześnie nadzieję, że konieczność takich badań będzie ich omijała jak najdłużej.

Zarząd zatwierdził dyrektorów

Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych otrzymali kwiaty i akty nominacji
Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych otrzymali kwiaty i akty nominacji

Kilka tygodni temu odbyły się konkursy na stanowiska dyrektorów Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie. Decyzją komisji konkursowych na obydwu stanowiskach pozostali dotychczasowi dyrektorzy placówek –Anna Golik w LO i Tadeusz Niewygoda w ZSZ. We wtorek 9 sierpnia, obsadę dyrektorskich stanowisk oficjalnie zatwierdził Zarząd Powiatu Pińczowskiego, a wybrani dyrektorzy otrzymali serdeczne gratulacje i życzenia pomyślności na kolejnych 5 lat.

Zapraszamy na Powiatowe Zawody Sportowo –Pożarnicze!

Przed nami końcówka wakacji, poziom adrenaliny spada, ale jeśli poszukujemy pozytywnych emocji z pewnością znajdziemy je na imprezie, którą Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pińczowie i Państwowa Straż Pożarna w Pińczowie szykuje w najbliższy weekend.

Już w niedzielę 14 sierpnia, na stadionie sportowym w Pińczowie przeprowadzone zostaną Powiatowe Zawody Sportowo –Pożarnicze. Zawody, w których rywalizować będą najlepsi z najlepszych, drużyny pożarnicze wyłonione podczas gminnych zawodów, mistrzowie zarówno musztry, jak i bojówki.

Kto tym razem sięgnie po najcenniejszy puchar? Okaże się już za dwa dni. Serdecznie zapraszamy. Początek imprezy o godz. 10.00.

Republika Pińczowska 78 lat później

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie