Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Restrukturyzacja małych gospodarstw startuje w marcu. Można dostać 60 tysięcy

oprac.lima
Rolnicy mogą przygotowywać się do pisania wniosków o pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewiduje, że działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ruszy w marcu.

ZOBACZ: Program Strefa Agro

Premia w wysokości 60 tysięcy złotych może zostać przyznana rolnikowi albo małżonkowi rolnika, który posiada gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 hektara i wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tysięcy euro. Ponadto wnioskujący o pieniądze musi być pełnoletni,  prowadzić działalność rolniczą w celach zarobkowych, osobiście i na własny rachunek  (z wyłączeniem chowu i hodowli ryb). Co ważne powinien podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w tym okresie nie prowadził innej działalności gospodarczej. Obowiązkowy jest także biznesplan, który beneficjent zrealizuje wciągu trzech lat.

 

Premia w całości musi zostać przeznaczona na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą, przy czym inwestycje w środki trwałe muszą stanowić wartość równą co najmniej 80 procent kwoty pomocy. Finanse można przeznaczyć na zakup nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia; ale także na inwestycje budowlane. Restrukturyzacja ma w efekcie doprowadzić do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

 

Jak informuje Świętokrzyski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, premia w wysokości 60 tysięcy złotych będzie wypłacana w dwóch transzach. Pierwsza rata stanowi 80 procent całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 48 000 złotych, zaś druga rata - 20 procent całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 12 000 złotych

Co istotne pomoc nie może zostać przeznaczona na prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej (hodowla zwierząt laboratoryjnych, hodowla ryb akwariowych, hodowla psów rasowych oraz hodowla kotów rasowych).

 

Kolejność przyznawania pomocy zależy od sumy punktów przyznawanych według kryteriów wyboru: docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa, kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, kompleksowość biznesplanu, wpływ na realizację celów przekrojowych oraz wiek wnioskodawcy – ( jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca nie ma więcej niż 40 lat).

 

Pomoc jest przyznawana jeżeli wnioskodawca uzyskał minimum 10 punktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie