Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Retro Piknik, czyli zabawa jak 100 lat temu w Kielcach

ATA
Konferencja prasowa
Konferencja prasowa Urząd Miasta Kielce
Piknik „Retro Kielc”, czyli jak kielczanie spędzali czas wolny 100 lat temu - pod takim hasłem 4 i 5 maja odbędzie się ciekawa impreza w parku miejskim w Kielcach. Na staw wrócą łódki i wiele atrakcji z tamtych lat.

- W pierwszy weekend maja zapraszamy do parku imienia Stanisława Staszica na Piknik Retro Kielc. Imprezą nawiązujemy do przedwojennej tradycji organizacji takich imprez. To dobra forma spędzenia czasu dla całych rodzin – zapowiedział na konferencji prasowej Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Dlaczego wybrano park na taką imprezę? – To jedno z ulubionych miejsc spacerowych kielczan i gości, teraz, jak i w przeszłości – mówił Karol Gadowski zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w ratuszu. - Sięgamy do dobrych praktyk z historii, a miejskie instytucje kultury i stowarzyszenia oraz przedsiębiorcy przygotowali ciekawy program na te dwa dni.

Atrakcje w sobotę
– Tego dnia muszla w parku będzie wyglądać jak z lat 30. ubiegłego wieku. Robimy dużą scenografie, która pokaże Kielce z tamtych czasów - dodał Jarosław Łysek, pełniący obowiązki dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury. - Będą 3 sceny, poza muszlą, przenośna kawiarnia i scena w formie wozu. W sobotę zaczynamy od godziny 14. Zaprezentują się młodzi artyści z „Zameczku”, artyści z Kieleckiego Teatru Tańca pokażą charlestona, będzie zespół Chmilelnikers, czy Bodo Caffe, a wieczorem szykujemy potańcówkę z zespołem Voice Band. Zaprezentujemy różnorodną muzykę: polską, niemiecką, żydowską, ukraińską, czyli nacji, które mieszkały w Kielcach w tamtych czasach. W przerwach Marek Maciągowski będzie opowiadał o zwyczajach i tradycjach w Kielcach. Kawiarenka będzie serwować specjały z tamtych czasów.

Atrakcje przewidziano także poza sceną
Muzeum Zabawy i Zabawek zaproponuje dawne gry i zabawy, jak cymbergaj, skakanki, wyścig drewnianych kogutków, toczenie fajerki, ciągniecie liny czy bitwę na poduszki . - Proste zabawy, ale dające wiele radości – informuje Anna Tyszewicz-Obara, zastępca dyrektora Muzeum Zabawy i Zabawek. – Bedzie też pokaz, jak ze sprzętów codziennego użytku zrobić zabawki.

Młodzieżowy Dom Kultury koordynuje strefę warsztatów dla dzieci, które będzie można zostawić pod opieką animatorów albo wspólnie z nimi się bawić. – Zapraszamy na warsztaty retro pocztówki, konstruowanie słynnego, kultowego motocykla SHL, czy naukę wyplatania z wikliny. Zrobimy największą mozaikę z puzzli w stylu secesyjnym o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Zapraszamy na plener malarski, będzie można malować na sztalugach. Ruszy mała manufaktura książkowych zakładek. Będzie nauka kaligrafii, tkactwa artystycznego, czy techniki fotografowania - dodał Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Wieczorem w ogrodzie Domu Środowisk Twórczych będą pokazane dwa przedwojenne filmy „Ada to nie wypada” i „Pani minister tańczy”. W sobotę nad stawem w parku powstanie strefa aktywności sportowej. – Będą leżaki, koce piknikowe, a na staw wrócą łódki – mówi Tomasz Rejmer, kierownik Domu Kultury „Białogon”. – Rejs nimi nie będzie za damo, ale po wykonaniu sztucznego oddychania i masażu serca na fantomie. Będzie też można wziąć udział w grze miejskiej i poznać miejsca Kielc związane z tamtą epoką.

Przez oba piknikowe dni w Kielcach pojawi się też strefa handlu. - W parku stworzymy mini bazar, jak w latach 30, przedsiębiorcy będą przebrani w stosowne stroje – informuje Jakub Waszak, reprezentujący kupców. - Będzie można kupić gadżety retro, skosztować wielu smakołyków.

Imprezy w niedzielę
- 5 maja zaczynamy o godzinie 15. W muszli młodzi ludzie przedstawią międzywojenne piosenki w wersji rapowej. Zagra zespół jazzowy Boba Jazz Band, a potem korowód z muzykami przejdzie z parku do naszego ogrodu, gdzie odbędzie się duży koncert tego zespołu – tłumaczy Ryszard Pomorski, dyrektor Domu Środowisk Twórczych. Na Zamkowej będzie też strefa z kocykami, leżakami, warsztaty minimodystki i mnóstwo innych atrakcji.

- Nad programem pracowaliśmy 2 miesiące. Chcemy przenieść się o 100 lat, aby pokazać dzieciom, jak dawniej spędzało się czas. To dla wszystkich będzie ciekawe - dodała Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc. - Zachęcam mieszkańców, aby ubrali się także w stroje z tamtej epoki. A kupców proszę, aby mieli otwarte swoje sklepy w tych dniach do późnych godzin wieczornych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto