Rewanż Legii w Gdańsku. Podsumowanie weekendu w T-Mobile Ekstraklasie

Sławomir STACHURA /dor/ [email protected]
Ważna i pierwsza wygrana Podbeskidzia w Lubinie. Lech pokonał Wisłę w Krakowie. Widzew doścignął w Białymstoku Jagiellonię. Polonia po golach Teodorczka ograła w Warszawie Koronę

NASI W EKSTRAKLASIE

Rafał Grzyb (Wierna Małogoszcz, Jagiellonia) - 90 minut z Widzewem (2:2), Kamil Kosowski (KSZO Ostrowiec, Bełchatów) - nie grał z Górnikiem Zabrze (0:2). Bartosz Żurek (Ponidzie Nida Pińczów, Legia) - nie grał.

Legia Warszawa w minionym sezonie straciła mistrzostwo Polski po porażce 0:1 w Gdańsku z Lechią. W niedzielę wygrała jednak na PGE Arena 2:1 i wciąż jest liderem tabeli piłkarskiej ekstraklasy. Prowadzona przez nowego trenera Marcina Sasala drużyna Podbeskidzia Bielsko-Biała wygrała pierwszy mecz w sezonie.

Zwycięstwo legionistom nie przyszło jednak łatwo. Na początku nie wykorzystał rzutu karnego Daniel Ljuboja (13 minuta), gdy świetnie jego uderzenie obronił bramkarz gospodarzy Michał Buchalik. Przed przerwą Legia zdołała jednak wyjść na prowadzenie (Miroslav Radovic 36 minuta), Abdou Traore po zmianie stron doprowadził do remisu, ale szybko zwycięskiego gola strzelił Ljuboja.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Radovic 36 min., 1:1 Traore 69, 1:2 Ljuboja 72.
Lechia: Buchalik - Janicki, Madera, Bieniuk, Brożek - Ricardinho, Surma, Pietrowski, Machaj (78. Grzelczak), Łazaj (66. Kacprzycki) - Traore.
Legia: Kuciak - Jędrzejczyk, Astiz, Suler, Rzeźniczak - Kucharczyk (90+1. Żyro), Łukasik (76. Furman), Vrdoljak, Radovic, Kosecki (87. Salinas) - Ljuboja.
Kartki: żółte Janicki, Kacprzycki (Lechia), Rzeźniczak, Jędrzejczyk (Legia). Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 17 956.

ZWYCIĘSTWO Z SASALEM

Pierwsze zwycięstwo w sezonie odnieśli piłkarze Podbeskidzia Bielsko-Biała. W spotkaniu z Zagłębiem Lubin gola nie zdobył wprawdzie nowy nabytek klubu Ireneusz Jeleń, ale do siatki trafili Damian Chmiel (16.) i Liran Cohen (90.), Przy drugim golu wielki błąd popełnił bramkarz Zagłębia, przepuszczając z rzutu wolnego łatwą piłkę. Podbeskidzie po raz pierwszy prowadził nowy trener Marcin Sasal, który wcześniej trenował Pogoń Szczecin, a jeszcze wcześniej Koronę Kielce.

Zagłębie Lubin - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:2 (0:1).
Bramki: 0:1 Chmiel 16 min., 1:1 Papadopulos 73, 1:2 Cohen 90.
Zagłębie: Gliwa - Widanow, Banaś, Tunczew, Rymaniak - Pawłowski (85. Abwo), Bilek, Jeż, Małkowski (68. Wilczek) - Woźniak (72. Sernas), Papadopulos.
Podbeskidzie: Zajac - Sokołowski, Pietrasiak, Byrtek, Król - Chmiel (71. Malinowski), Piter-Bucko, Łatka (82. Cohen), Ziajka - Jeleń, Demjan (62. Pawela).
Kartki: czerwona: Robert Jeż (45 min, Zagłębie, niesportowe zachowanie, za uderzenie rywala), żółte Rymaniak (Zagłębie), Chmiel, Łatka, Piter-Bucko (Podbeskidzie). Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 6 349.

LECH LEPSZY W KRAKOWIE

Piłkarze Lecha udowodnili, że nadal będą się liczyć w walce o mistrzostwo, a ostatnia porażka z Jagiellonią Białystok (0:2) była tylko wypadkiem przy pracy. W meczu z Wisłą to oni dominowali, stwarzali okazje i zasłużenie wygrali 1:0. Bramkę za trzy punkty strzelił w 36. minucie Szymon Drewniak.

Wisła Kraków - Lech Poznań 0:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Drewniak 36 min.
Wisła: Pareiko - Jaliens, Głowacki (22. Frederiksen), Czekaj, Bunoza - Iliev (56. Genkow), Wilk, Sobolewski (66. Sikorski), Garguła, Melikson - Boguski.
Lech: Buric - Ceesay, Kamiński, Arboleda, Henriquez - Możdżeń, Drewniak (60. Linetty), Murawski, Trałka, Tonew (70. Ubiparip) - Bereszyński (77. Djurdjevic).
Kartki: żółte: Głowacki, Czekaj, Jaliens (Wisła), Trałka, Drewniak, Tonew (Lech). Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 17 664.

GÓRNIK BEZ PORAŻKI

Wciąż w czołówce plasuje się Górnik Zabrze, który pokonał Bełchatów 2:0 i wciąż jest bez porażki w ekstraklasie. Górnik tym razem zagrał znacznie lepiej. W pierwszej połowie nie pozwolił rywalom na wyjście z własnej połowy, a do siatki trafił głową w 12. minucie Mariusz Przybylski. Drugiego gola dołożył po zmianie stron Aleksander Kwiek i zabrzanie pozostali obok Legii drużyną jeszcze niepokonaną w tym sezonie.

Górnik Zabrze - PGE GKS Bełchatów 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Przybylski 12 min., 2:0 Kwiek 56.
Górnik: Skorupski - Bemben, Danch, Szeweluchin, Gancarczyk (64. Nowak) - Olkowski, Przybylski, Kwiek (72. Zachara), Mączyński, Nakoulma (81. Bębenek) - Milik.
Bełchatów: Stachowiak - Basta, Szmatiuk, Sawala, Wilusz - Gonzalez (81. Grzelak), Piekarski (73. Stulin), Wacławczyk, Baran, Madej - Wróbel.
Kartki: czerwona: Maciej Wilusz (30 min., Bełchatów, za drugą żółtą), żółte: Mączyński (Górnik), Wilusz (Bełchatów). Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 3 000.

DERBY DLA RUCHU

W starciu dwóch śląskich ekip Ruch okazał się lepszy od Piasta Gliwice 3:1. Beniaminek z Gliwic, który na początku sezonu spisywał się bardzo dobrze, doznał już czwartej porażki z rzędu.

Piast Gliwice - Ruch Chorzów 1:3 (1:0).
Bramki: 1:0 Izvolt 19 min., 1:1 Kuświk 48, 1:2 Sultes 58, 1:3 Kuświk 83.
Piast: Trela - Matras, Klepczyński (84. Docekal), Polak, Sidqy - Izvolt, Cuerda, Zganiacz (63. Jurado), Lazdins, Podgórski (84. Cicman) - Kędziora.
Ruch: Peskovic - Djokic, Szyndrowski, Sadlok, Lewczuk - Smektała, Straka (14. Malinowski), Panka, Jankowski (79. Starzyński), Zieńczuk (23. Sultes) - Kuświk.
Kartki: czerwona: Fernando Cuerda (29 min. Piast za drugą żółtą), żółte: Cuerda, Izvolt (Piast), Szyndrowski, Lewczuk (Ruch) Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 6 000.

UDANY POŚCIG WIDZEWA

Wspaniały powrót zaliczył Widzew Łódź, który w Białymstoku przegrywał z Jagiellonią 0:2, by zremisować 2:2. Najpierw w ciągu minuty (14 i 15) do siatki łodzian dwukrotnie trafił były zawodnik Widzewa - Gruzin Nika Dżalamidze, ale zwycięstwo wymknęło się "Jadze" z rąk już w doliczonym czasie gry.

Jagiellonia Białystok - Widzew Łódź 2:2 (2:0).
Bramki: 1:0 Dżalamidze 14 min., 2:0 Dżalamidze 15, 2:1 Rybicki 71, 2:2 Stępiński 90+1.
Jagiellonia:Słowik - Modelski, Ukah, Pazdan, Norambuena - Kupisz, Bandrowski (62. Tymiński), Grzyb, Dżalamidze (68. Kędzior), Plizga - Frankowski (66. Zahorski).
Widzew: Mielcarz - Broź, Phibel, Duda, Bartkowski - Rybicki, Okachi, Bartoszewicz (87. Stępiński), Dudek (56. Banasiak), Kaczmarek - Kowalski (56. Radzio).
Kartki: czerwona: Michał Pazdan (89 min. Jagiellonia, za drugą żółtą), żółte: Pazdan, Norambuena (Jagiellonia), Bartoszewicz, Duda (Widzew). Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 3 118.

TEODORCZYK POKONAŁ KORONĘ

W niedzielę na drugie miejsce w tabeli wróciła Polonia Warszawa, która podejmowała Koronę Kielce. Kielczanie nie ustępowali rywalom, mieli swoje okazje, ale załatwił ich Łukasz Teodorczyk w 62 i 88 minucie, który robił wiatrak z defensywy. W ten sposób wywodzący się z Kielc trener Piotr Stokowiec pokonał swojego kolegę ze studiów trenera Leszka Ojrzyńskiego i "Czarne Koszule" robią furorę w ekstraklasie.

Korona Kielce przegrała z Polonią Warszawa po dwóch bramkach Teodorczyka - Czytaj relację

OSTATKI W SZCZECINIE

W poniedziałek kończy się 10 kolejka. O godzinie 18.30 w Szczecinie Pogoń podejmuje mistrza Polski Śląsk Wrocław.

Najlepsi strzelcy: 9 - Danijel Ljuboja (Legia), 7 - Abdou Traoré (Lechia), 6 - Arkadiusz Milik (Górnik), 5 - Arkadiusz Piech (Ruch), Łukasz Teodorczyk (Polonia), Paweł Wszołek (Polonia).

W następnej kolejce, 9.11: Widzew - Lech (20.45), Ruch - Lechia ( godzina 18.), 10.11: Podbeskidzie - Polonia (13.30), Śląsk - Piast (15.45), Legia - Jagiellonia (18.), 11.11: Górnik - Zagłębie Lubin (14.30), Korona - Wisła (17.), 12.11: Bełchatów - Pogoń (18.30).