Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja centrum Włoszczowy rozpoczęta. Na początek zabytkowa plebania – będzie tu świetlica i muzeum sztuki sakralnej (ZDJĘCIA)

red
Tak po przebudowie ma prezentować się budynek zabytkowej plebanii w centrum Włoszczowy.
Tak po przebudowie ma prezentować się budynek zabytkowej plebanii w centrum Włoszczowy. UG Włoszczowa
Rozpoczęła się rewitalizacja centrum Włoszczowy. Na pierwszy ogień idzie zabytkowa plebania, gdzie powstanie świetlica i muzeum sztuki sakralnej.

Mieszkańcy kojarzą ten budynek w centrum Włoszczowy z działalnością Stowarzyszenia świętego Brata Alberta, które obejmuje opieką i troską osoby wykluczone i zagrożone ubóstwem, między innymi wydając gorące posiłki. Plebania została wzniesiony w XIX wieku. W 1967 roku budynek został wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Świętokrzyskiego.

Modernizacja, w szczególności poddasza, umożliwi zaadaptowanie nowo powstałych pomieszczeń dla potrzeb aktywizacji i integracji mieszkańców. Tu będą mogły odbywać się spotkania o charakterze kulturalno-rozrywkowym, będzie świetlica, przeznaczona między innymi dla potrzeb organizacji pozarządowych. W budynku dawnej plebanii znajdują się pomieszczenia, w których przechowywane są cenne zabytki sztuki sakralnej, będące świadectwem kultury rozwijanej na tym terenie przez wiele stuleci. Przedmioty te przechowywane są w nieodpowiednich warunkach. Stworzenie muzeum regionalnego i wykorzystanie istniejących przedmiotów ma przyczynić się do wzrostu potencjału turystycznego gminy oraz zachowania dziedzictwa kulturowego.

Plebania jest częścią Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin. Jak podają serwisy i publikacje diecezji kieleckiej tu, gdzie obecnie stoi włoszczowski kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stanowiący diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin, była uboga, wiejska chata. Tutaj w 1642 roku małej dziewczynce ukazała się Matka Boża w otoczeniu Świętego Joachima i Świętego Józefa. Zdarzenia te powtarzały się, a kult w miejscu objawień wzrastał. Pleban ksiądz Jędrzej Strasz Odrowąż spisał historię objawień oraz postanowił uwiecznić ją na obrazie. Po konsultacji z księdzem kanonikiem oficjałem Jakubem Chrostkiewiczem sprowadzono z Krakowa obraz nieznanego malarza odpowiadający opisowi objawienia, namalowany na przełomie XVI i XVII wieku. Dziś obraz znajduje się we wczesnobarokowym ołtarzu głównym. Przedstawia on Maryję Pannę z Dzieciątkiem stojącą na kuli ziemskiej i depczącą węża, trzymającego jabłko w paszczy. Obok unoszą się dwaj aniołowie. Na dole klęczą Święty Joachim i Święty Józef. W drugiej połowie XVII wieku obraz udekorowano suknią srebrną, częściowo złoconą, a potem opatrzono wizerunek Matki Bożej i Dzieciątka Jezus koronami. W 2007 roku obraz ukoronowano papieskimi diademami. W 1648 roku, po zbadaniu sprawy przez prymasa Łubieńskiego, została wzniesiona i konsekrowana kaplica. Z czasem ją powiększono. Świątynię budowano etapami w XVII wieku. Ma ona charakter barokowy z neobarokową wieżą zegarową z drugiej połowy XIX wieku. Do nawy głównej kościoła przylegają dwie kaplice. We wnętrzu znajduje się nagrobek kolatora Świątyni Mikołaja Małachowskiego, zmarłego w 1787 roku, oraz XVII-wieczny obraz Świętego Jana Kantego. W 1812 roku kościół ucierpiał podczas pożaru miasta. Jednak staraniem księdza Walentego Henna, ale przede wszystkim księdza dziekana Grzegorza Augustynika rozbudowano Kościół.

Przypomnijmy, gmina Włoszczowa w ubiegłym roku pozyskała pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na projekt „Kompleksowa rewitalizacja centrum Włoszczowy – ukształtowanie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni publicznej, wpływającej na rozwój aktywności społecznej, rekreacji i przedsiębiorczości mieszkańców”. Wartość przedsięwzięcia to 22,6 milionów złotych, w tym dofinansowanie – 15,2 miliona złotych. Za te pieniądze powstanie między innymi strefa aktywności przy Ośrodku Sportu i Rekreacji we Włoszczowie, rozbudowany zostanie również Dom Kultury, będzie tu między innymi kino letnie, remont przejdzie ulica Wiśniowa w mieście. Zadania Gmina Włoszczowa będzie realizowała wraz z partnerami. A są nimi Dom Kultury we Włoszczowie, Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej Ars Sacra w Kielcach, Paweł Bąk oraz Starostwo Powiatowe. Partnerzy będą organizowali postępowania przetargowe, natomiast gmina udzieli im merytorycznego wsparcia.

Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek potwierdził, że gmina posiada już niezbędną dokumentację techniczną. - Na wszystkie zadania jest dokumentacja. Jedynym znakiem zapytania jest wartość po przetargowa. Jak wiadomo koszty prac idą do góry, dotyczy to także budownictwa. Chcemy wszystkie przetargi ogłosić w tym roku - mówi burmistrz Dziubek.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie