Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w Urzędzie Miasta w Kielcach. Likwidują wydziały, wszyscy dyrektorzy dostaną wypowiedzenia

Agata Kowalczyk
Leszek Papaj, pełnomocnik prezydenta przedstawił zasady reorganizacji w Urzędzie Miasta. Obok niego wiceprezydent Arkadiusz Kubiec, prezydent Bogdan Wenta i pełnomocnik prezydenta Paweł Gągorowski
Leszek Papaj, pełnomocnik prezydenta przedstawił zasady reorganizacji w Urzędzie Miasta. Obok niego wiceprezydent Arkadiusz Kubiec, prezydent Bogdan Wenta i pełnomocnik prezydenta Paweł Gągorowski Dawid Łukasik
Z 23 wydziałów działających w Urzędzie Miasta w Kielcach zostanie tylko 12. Powstaną też cztery biura. Zmiany zaczną się od 1 kwietnia.

O nowym schemacie organizacyjnym informowaliśmy już wcześniej Rewolucja w Urzędzie Miasta w Kielcach. Likwidacja połowy wydziałów, odejdzie wielu dyrektorów

Nasze informacje niemal w 100 procentach się potwierdziły na poniedziałkowej konferencji, którą dla państwa transmitowaliśmy Wyczekiwana od miesięcy reorganizacja w Urzędzie Miasta (ZAPIS TRANSMISJI)

-Przygotowując projekt reorganizacji braliśmy pod uwagę opinie mieszkańców, uwagi pracowników a także były konsultacje w innych miastach – poinformował w poniedziałek na specjalnej konferencji prasowej Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

- Zaskoczyła nas tak duża liczba wydziałów- mówił Leszek Papaj, pełnomocnik prezydent do spraw reorganizacji. – Wśród nich są takie liczące po 3-6 osób, ich istnienie nie ma sensu - dodawał.

Wydziały utworzono nieadekwatnie do potrzeb, nie było też współpracy między nimi. W 22 wydziałach oraz Zakładzie Obsługi Miasta w sumie było 40 dyrektorów i zastępców. My proponujemy 12 wydziałów i 4 mniejsze komórki na prawach wydziałów, czyli biura i 26 dyrektorów.

Powstaną dwa nowe wydziały: Komunikacji Społecznej oraz Administracji. W skład tego drugiego wejdą obowiązki Zakładu Obsługi Miasta, który zostanie zlikwidowany. Przejmie on też inwestycje prowadzone przez miasto, zamówienia publiczne, transport czy obsługę techniczną wyborów.

W Wydziale Komunikacji Społecznej znajdzie się współpraca z organizacjami społecznymi. -Jest ogromne parcie, aby rozszerzyć ją. Z naszych analiz wynika, że współpraca nie jest najlepsza, a pieniądze powinny służyć większej liczbie organizacji a nie tylko wąskiemu gronu- dodał pełnomocnik prezydenta do spraw reorganizacji Leszek Papaj.

– W tym wydziale znajdzie się także Biuro Prasowe (ale bez rzecznika, który będzie podlegał bezpośrednio prezydentowi ), Budżet Obywatelski, konsultacje społeczne, promocja miasta i kształtowanie jego wizerunku, obsługa działalności gospodarczej, czy współpraca z przedsiębiorcami - dodawał Papaj.

Wydział Kadr zmieni się niewiele. Włączona do niego zostanie obsługa teleinformatyczna. – To ma spowodować, że ludzie nie będą musieli przychodzić do urzędu a więcej spraw będzie można załatwić przez internet- mówił.

Wydział Komunikacji powiększy się o nadzór nad stacjami obsługi i transport, a bez zmian pozostanie wydawanie praw jazd, dowodów rejestracyjnych czy nadzór nad szkołami jazdy.

Wydział Spraw Obywatelskich przestanie istnieć a jego zadania przejmie Urząd Spraw Obywatelskich. Tutaj znajdzie się obsługa wyborów, wydawanie dowodów osobistych, a zostanie zabrana działalność gospodarcza.

Edukacja, Kultura, Sportu i Turystka to rzeczy bardzo mocno ze sobą związane, więc utworzą jeden wydział- informował Papaj. - Tutaj też będą dotacje do szkół niepublicznych, które dostają 75 milionów złotych. Chcemy zaostrzyć kontrolę nad tymi wydatkami - dodał.

– Łączymy Wydział Architektury i Urbanistyki- tłumaczy. - Tu trafi planowanie przestrzenne, lokalizacja inwestycji, sprawy budowlane, mieszkalnictwo, miejskie zabytki- mówi.

Powstanie osobny Wydział Geodezji, który zostanie wydzielony z Wydziału Nieruchomości i Geodezji. -Wydawanie map, prowadzenie rejestrów, wymaga dużej pracy i infrastruktury- dodaje.

W Wydziale Nieruchomości zostanie zarządzanie gruntami i nieruchomościami, czy użytkowanie wieczyste,

Do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska zostanie dołączony czteroosobowy Wydział Energii.

Z czterech wydziałów finansowych powstaną dwa: Budżetu i Księgowości oraz Podatków, Należności i Windykacji. – Zależy nam, aby wszystkie windykacje w jednym miejscu, podatki, różne opłaty, mandaty. Część pracowników z jednostek miejskich zostanie tu przesunięta. Poprawi to skuteczność ściągania należności a pieniądze będą wpływać bezpośrednio na rachunek miasta - mówił Leszek Papaj.

Pod Kancelarię Prezydenta działająca jako Biuro będzie podlegać bezpośrednio rzecznik prasowy. – Oddzielamy go od Biura Prasowego. Rzecznik powinien być cieniem prezydenta i nie zawsze będzie miał czas na inną działalność – tłumaczył. -W Kancelarii prezydenta znajdzie się też rzecznik konsumentów, czy radcy prawni.

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przejmie dodatkowo zarządzanie ruchem i sprawy wojskowe.

W Biurze Zarządu Funduszami Europejskimi nic się nie zmieni. Powstanie Biuro do Spraw Inteligentnego Zarządzania Rozwojem Smart City.

Powstanie też nowe ciało- kolegium prezydenta. - To nie jest organ formalny ale opiniująco-doradczy. Będzie on weryfikował wszystkie wydatku po wyżej 300 tysięcy złotych – dodał Papaj. – Wszyscy, którzy wydają miejskie pieniądze muszą mieć świadomość, że ktoś ich sprawdzi i zweryfikuje. W jego skład wejdą prezydent, zastępcy, skarbnik, sekretarz oraz dyrektorzy wydziałów, który sprawy będą omawiane. Prezydent będzie mógł zapraszać też ekspertów.

Wprowadzanie reorganizacja zacznie się od 1 kwietnia, a potrwa około miesiąc. Dyrektorzy otrzymają wypowiedzenia, ale części z nich stanowiska zostaną ponownie powierzone. Na wolne stanowiska zostaną ogłoszone konkursy albo awansowani pracownicy z wydziałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie