Rewolucyjne plany dotyczące komunikacji kolejowej w Świętokrzyskiem. Pociągiem z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego w godzinę

Paweł Więcek
Od lewej: wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz świętokrzyski poseł i lider partii w regionie Michał Cieślak
Od lewej: wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz świętokrzyski poseł i lider partii w regionie Michał Cieślak
Świętokrzyski poseł Michał Cieślak prezentuje rewolucyjne plany dotyczące komunikacji kolejowej w regionie. Jak przekonuje parlamentarzysta, podróż pociągiem z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego zajmie godzinę 10 minut. Kiedy będzie sunąć po torach z „prędkością światła”?

W poniedziałek w Krakowie wicepremier oraz szef partii Porozumienie Jarosław Gowin i świętokrzyski poseł, a zarazem prezes tego ugrupowania w regionie Michał Cieślak, opowiadali o korzyściach dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego z wybudowania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Rząd planuje przedsięwzięcie, które będzie miało wpływ nie tylko na Polskę. To przedsięwzięcie uczyni z Polski jeden z głównych hubów komunikacyjnych w Europie - mówił Jarosław Gowin.

Jak zaznaczył, w ramach projektu Centralny Port Komunikacyjny zrealizowane zostaną także ogromne inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. - Powstanie około 1300 kilometrów nowych linii kolejowych. Polacy będą mogli szybko dojeżdżać do centralnego punktu w Polsce. 120 największych polskich miast będzie połączonych z CPK w taki sposób, żeby czas dojazdu był nie dłuższy niż 2,5 godziny - mówił Jarosław Gowin.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez posła Michała Cieślaka przewidywany budżet inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego to ponad 40 miliardów złotych. Połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na budowę lotniska, dziewięć miliardów na drogi, a osiem miliardów na realizację połączeń kolejowych.

- W ramach tego planu przewidziane jest ekspresowe połączenie kolejowe między Centralnym Portem Komunikacyjnym a województwami świętokrzyskim i małopolskim w linii: Centralny Port Komunikacyjny - Kielce - Busko-Zdrój - Tarnów - Nowy Sącz. To połączenie kolejowe będzie miało wpływ nie tylko na szybkie przemieszczanie się mieszkańców, ale również na zmianę kierunku rozwoju gospodarczego tych miast - podkreślił Michał Cieślak.

Jak dodał, do 2027 roku, kiedy planowane jest otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, zrealizowany zostanie pierwszy etap budowy linii kolejowych, który polega na modernizacji i remontach istniejących już odcinków. - Od 2027 do 2035 roku realizowany będzie drugi etap: budowa nowych odcinków i magistrali - powiedział Michał Cieślak.

- Oczywiście znaczna część tych środków będzie pochodzić z ponadnarodowego budżetu Unii Europejskiej. W najbliższym czasie będą rozstrzygnięte przez obecną europejską Komisję Infrastruktury polskie wnioski w tej sprawie - zaznaczył Michał Cieślak.

Parlamentarzysta podał wyliczenia, według których po realizacji inwestycji w sieć kolejową podróż pociągiem z Kielc do Warszawy będzie trwała godzinę 10 minut, a z Buska-Zdroju do stolicy - godzinę 50 minut. Z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego skład dotrze natomiast w czasie 60 minut.

- W tej inwestycji ważne jest również to, że miasta takie jak Kielce, Tarnów, Nowy Sącz, rozpoczną nowy etap współpracy gospodarczej na osi północ-południe. Dziś głównie odbywa się to w relacji wschód-zachód. Dodatkowy kierunek stwarza dużą szansę rozwoju dla tych miast - mówi Michał Cieślak.

- Warto dodać, że nasz port w rozwijającej się światowej infrastrukturze lotniczej będzie miał kluczowe znaczenie dla całej Unii Europejskiej w zakresie połączeń towarowych i osobowych między Europą a Azją. Bezwzględnie należy go postrzegać jako możliwość szerszej współpracy Polski z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku - podkreśla Michał Cieślak.

Dodajmy, że w zeszłym roku władze samorządowe województw łódzkiego i święto-krzyskiego podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy modernizacji i rozbudowie linii kolejowej numer 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Opoczno - Skarżysko-Kamienna. To jedyny niezelektryfikowany odcinek sieci kolejowej w południowo-wschodniej części Polski. Modernizacja tego połączenia kolejowego wpisuje się w plan skomunikowania Kielc z Centralnym Portem Komunikacyjnym, który powstanie w miejscowości Stanisławów, w gminie Baranów w województwie mazowieckim.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Samolub91

 

 

 

Połączenie Busko - Żabno jest bez sensu. Jeśli już to Busko - Busko Miasto - Solec Zdrój - Dąbrowa Tarnowska. Łapie się wtedy drugie uzdrowisko i spora Dąbrowa przy podobnych kosztach. Nie zapominaj, że szczucinka jest praktycznie do odbudowy, co też nie będzie tanie. Ale Kraków na to nie pozwoli.

 

 

Może być Busko-Dąbrowa, ale bez wielkich zygzaków, tak czy siak chodzi mi o to żeby była przeprawa przez Wisłę. Czy to pójdzie przez Dąbrowe czy Żabno to inna kwestia.

 

 


Najpierw jednak to co jest potrzebne na wczoraj czyli łącznica w Czarncy. Jeśli nie wiesz dlaczego spróbuj pojechać z Radomia do Piaseczna albo z Dęblina do Otwocka. Latem będzie wesoło na cmk.

 

A czy ja mówię że nie? Przecież to są dwa różne tematy i zanim wogóle ruszą z tym odcinkiem za Busko to trochę wody w Wiśle upłynie. Tych odcinków do modernizacji trochę jest.

 

Następnie zrobić oględziny nasypu z Siesławic do Buska, naprawić i kłaść tor. Niewielkim kosztem (3-5 mln) można zrobić przedłużenie toru pod dworzec PKS. 

 

Zgoda, to jest już kwestia tego gdzie Busko chce mieć w przyszłości dworzec główny, ale tak żeby potem tory mogły wyjechać na południe to musi być już uwzględnione skoro ma być łącznik z Żabnem lub Szczucinem.

 

 


Szyny i sieć mogą być starużyteczne, nawet podkłady. Jedynie konstrukcje wsporcze i przejazd edilonowy w 973 muszą być nowe. Peron też można zrobić z materiałów staroużytecznych. Wojska kolejowe by całą imprezę ogarnęły w tydzień... Mając ciężki sprzęt nasyp można ogarnąć w kilka dni, tor przełożyć układką, dzień roboty palownicy i po temacie. Przejazd przyjedzie jako gotowy prefabrykat - wkleić wcześniej szyny i tylko położyć - 3-4 godziny zamknięcia drogi nocą.

 

 

 

 

Można i tak, tylko po co się tak śpieszyć żeby mieć dworzec kilometr bliżej centrum czy uzdrowiska B-Z i potem znów to wszystko trzeba będzie poprawiać pod lepsze standardy.

 

Zaprojektować całą trasę do Żabna lub Szczucina w technologi takiej jaka docelowo ma być na całej trasie Tarnów-Kielce-Radom, podzielić na odcinki i realizować zaczynając od tego co napisałeś czyli dostosowania trakcji do potrzeb Buska.

 

To są tak śmieszne pieniądze w skali budżetu że przekładanie tego na jakieś po 2027 to kpina,a linia bardzo ważna. To co mówi Gowin to czysta abstrakcja oraz torpedowanie przez Kraków Małopolski Wschodniej tylko po to aby wydłużyć im transport kolejowy z resztą kraju aby jeżdzili w przeciwnym kierunku lub dookoła przez dworzec w Krakowie.

 

I to jest właśnie poziom zarządzania małopolski przez te elity wawelskie, dlatego jeśli Tarnów i Nowy Sącz nie naciśnie na Kraków to oni będą blokować tą inwestycje.

 

Tu trzeba wytłumaczyć jasno że strategia województwa małopolskiego forsowana przez Kraków polega na budowaniu kosztem reszty miast aglomeracji krakowskiej, dlatego Cieślak odbił się od Gowina jak od ściany i ten sugeruje wprost że mieszkańcy Małopolski Wschodniej oraz Świętokrzyskiego mają się bujać i CPK :D ! ale jest jeszcze minister Adamczyk na pewno lepiej zorientowany i kompetentny.

m
młotkowy

Połączenie Busko - Żabno jest bez sensu. Jeśli już to Busko - Busko Miasto - Solec Zdrój - Dąbrowa Tarnowska. Łapie się wtedy drugie uzdrowisko i spora Dąbrowa przy podobnych kosztach. Nie zapominaj, że szczucinka jest praktycznie do odbudowy, co też nie będzie tanie. Ale Kraków na to nie pozwoli.

 

Najpierw jednak to co jest potrzebne na wczoraj czyli łącznica w Czarncy. Jeśli nie wiesz dlaczego spróbuj pojechać z Radomia do Piaseczna albo z Dęblina do Otwocka. Latem będzie wesoło na cmk.

 

Następnie zrobić oględziny nasypu z Siesławic do Buska, naprawić i kłaść tor. Niewielkim kosztem (3-5 mln) można zrobić przedłużenie toru pod dworzec PKS. Szyny i sieć mogą być starużyteczne, nawet podkłady. Jedynie konstrukcje wsporcze i przejazd edilonowy w 973 muszą być nowe. Peron też można zrobić z materiałów staroużytecznych. Wojska kolejowe by całą imprezę ogarnęły w tydzień... Mając ciężki sprzęt nasyp można ogarnąć w kilka dni, tor przełożyć układką, dzień roboty palownicy i po temacie. Przejazd przyjedzie jako gotowy prefabrykat - wkleić wcześniej szyny i tylko położyć - 3-4 godziny zamknięcia drogi nocą.

S
Samolub91
W dniu 18.03.2019 o 14:54, młotkowy napisał:

Najpierw dokończyć należy łącznice w Czarncy, a potem wybudować ten brakujący kilometr toru w Busku. Nasyp jest, materiału staroużyteczniego w Wełeczy wbród. Tanie szynobusy elektryczne do kupienia od ręki w Pesie (poleasingowe po małopolskim). To jest realne. A ten cpk, Kielce - Opoczno czy mosty przez Wisłę to należy między bajki włożyć. Wraz z obickim kosmodromem.

Ale co twierdzisz że łącznik Busko-Żabno się nie opłaca? Jeśli takim tokiem myślenia pójdziemy to w Dolnośląskim należy zlikwidować 95% torów i zostawić tylko połączenia między miastami wojewódzkimi.
Wiesz ile na tej lini i łączniku będzie jeździło pociągów? Więcej niż na 90% połączeń kolejowych w Polsce, to jest ewenement w skali kraju że tory kończą się po dwóch stronach Wisły na jednym z głównych szlaków komunikacyjnych w kraju.
Co do szynobusów dodatkowych w województwie to PESA ma akurat całkiem niezłe i na wielu odcinkach sprawdzą się lepiej niż pociągi to przełoży się bezpośrednio na opłacalność oraz natężenie połączeń.
m
młotkowy

Najpierw dokończyć należy łącznice w Czarncy, a potem wybudować ten brakujący kilometr toru w Busku. Nasyp jest, materiału staroużyteczniego w Wełeczy wbród. Tanie szynobusy elektryczne do kupienia od ręki w Pesie (poleasingowe po małopolskim). To jest realne. A ten cpk, Kielce - Opoczno czy mosty przez Wisłę to należy między bajki włożyć. Wraz z obickim kosmodromem.

S
Samolub91
W dniu 17.03.2019 o 12:49, Gość napisał:

Przynudzasz,nie czytam postów dłuższych jak dwa zdania !


No właśnie! xD
No to Gowin w dwóch zdaniach powiedział żebyście się bujali, masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Cieślak odbija się od ściany i nie decyduje o niczym a kolesie go zbywają obiecując gruszki na wierzbie oraz rzeczy które kompletnie są oderwane od realiów większości mieszkańców województwa, wypowiada się w temacie na który nie ma zielonego pojęcia i nie rozumie się na niczym, wydaje mu się że jest kimś bo rozdaje polityczne karty w regionie.
To jest policzek dla naszego województwa ze strony tego krakowskiego prostaka który pozwala sobie na zbyt wiele i wie lepiej co komu jest potrzebne.
G
Gość
W dniu 17.03.2019 o 12:41, Samolub91 napisał:

Tu nie chodzi o PKP, ty myślisz po sowiecku, to nie jest aż tak ważne czy połączenia będzie obsługiwać spółka państwowa, lokalna czy państwowa. Rozumiem że w PKP będzie duży zarząd i wiele "mądrych" głów.Chodzi o infrastrukture, co jak co ale ta główna infrastruktura była modernizowana i budowana za rządów PO/PSL, dziś kiedy istnieją już węzły komunikacyjne oraz połączenia międzynarodowe trzeba tylko po prostu realizować kolejne inwestycje oraz poprawić plany, np przez 4 lata rządów PiS nadal nie ma uwzględnionego połączenia S7 z Rabki do granicy ze Słowacją, a to nie działa tak że nagle sobie tą drogę wybudujesz bo potrzebne są plany, decyzje środowiskowe i trzeba uwzględniać pewne rzeczy na 5-7 lat do przodu.CPK tak naprawdę to bedą ogromne wydatki na centralny projekt propagandowy podczas gdy te pieniądze można wydać znacznie lepiej.Wytłumacz mi co zmieni Centralny Port Komunikacyjny w życiu Polek i Polaków?Jak tak dalej będzie że świętokrzyskie będzie sie tylko dokładało do stadionów na euro, cpk, kopalni węgla czy miedzi na Śląsku do aglomeracji Warszawskiej, Górnośląskiej to nic z tego nie będzie.Czemu rząd dotuje węgiel na Śląsku a biomasy już nie? Przypominam tylko że my mamy dwie elektrownie biomasy oraz "zielony blok" w Połańcu, ponad 50% udziału OZE w miksie energetycznym.Rząd musi zdać sobie sprawę z tego że węgiel będzie się kończył a budowa infrastruktury trwa latami, blokowanie farm wiatrowych na lądzie to nie jest dobra sprawa, rośnie zużycie energi, a część starszych bloków węglowych trzeba będzie za jakiś czas zamknąć opierając się na nowszych.Państwo powinno inwestować w zieloną energię i posiadać taką infrastrukture dopuszczając też częściowo kapitał prywatny.Czyli już mamy dużo zadań oraz inwestycji które wymagają płynności finansowej, rozumiem że partie szykują się do starcia wyborczego ale od problemów nikt nie ucieknie. Może zamiast tylko obiecywać kolejne 500 zł, zasiłki, emerytury pekaesy ktoś też pomyśli o tym by wybudować jakąś nową farmę wiatrową, elektrownie solarną, aktualizuje plany GDDiA by znalazły się pieniądze na kolejne odcinki ekspresówki.Jeśli wszystkie pieniądze pójdą na flaszke+ oraz emerytów to te złotówki będą zwykłym papierem toaletowym.

Przynudzasz,nie czytam postów dłuższych jak dwa zdania !

S
Samolub91
W dniu 17.03.2019 o 11:32, Gość napisał:

Ty się Balcerowicza pytaj,czemu rozwalił PKP,zrobił 155 spółek i spółeczek,czemu pociągi zatrzymują się na granicach województw.Tuska się pytaj czemu kasę na tory roztrwonił na inne cele ?Tobie się wydaje ,że zniszczenia 25 lat można zlikwidować na pstryknięcie palcem?


Tu nie chodzi o PKP, ty myślisz po sowiecku, to nie jest aż tak ważne czy połączenia będzie obsługiwać spółka państwowa, lokalna czy państwowa. Rozumiem że w PKP będzie duży zarząd i wiele "mądrych" głów.
Chodzi o infrastrukture, co jak co ale ta główna infrastruktura była modernizowana i budowana za rządów PO/PSL, dziś kiedy istnieją już węzły komunikacyjne oraz połączenia międzynarodowe trzeba tylko po prostu realizować kolejne inwestycje oraz poprawić plany, np przez 4 lata rządów PiS nadal nie ma uwzględnionego połączenia S7 z Rabki do granicy ze Słowacją, a to nie działa tak że nagle sobie tą drogę wybudujesz bo potrzebne są plany, decyzje środowiskowe i trzeba uwzględniać pewne rzeczy na 5-7 lat do przodu.
CPK tak naprawdę to bedą ogromne wydatki na centralny projekt propagandowy podczas gdy te pieniądze można wydać znacznie lepiej.
Wytłumacz mi co zmieni Centralny Port Komunikacyjny w życiu Polek i Polaków?
Jak tak dalej będzie że świętokrzyskie będzie sie tylko dokładało do stadionów na euro, cpk, kopalni węgla czy miedzi na Śląsku do aglomeracji Warszawskiej, Górnośląskiej to nic z tego nie będzie.
Czemu rząd dotuje węgiel na Śląsku a biomasy już nie? Przypominam tylko że my mamy dwie elektrownie biomasy oraz "zielony blok" w Połańcu, ponad 50% udziału OZE w miksie energetycznym.
Rząd musi zdać sobie sprawę z tego że węgiel będzie się kończył a budowa infrastruktury trwa latami, blokowanie farm wiatrowych na lądzie to nie jest dobra sprawa, rośnie zużycie energi, a część starszych bloków węglowych trzeba będzie za jakiś czas zamknąć opierając się na nowszych.
Państwo powinno inwestować w zieloną energię i posiadać taką infrastrukture dopuszczając też częściowo kapitał prywatny.
Czyli już mamy dużo zadań oraz inwestycji które wymagają płynności finansowej, rozumiem że partie szykują się do starcia wyborczego ale od problemów nikt nie ucieknie. Może zamiast tylko obiecywać kolejne 500 zł, zasiłki, emerytury pekaesy ktoś też pomyśli o tym by wybudować jakąś nową farmę wiatrową, elektrownie solarną, aktualizuje plany GDDiA by znalazły się pieniądze na kolejne odcinki ekspresówki.
Jeśli wszystkie pieniądze pójdą na flaszke+ oraz emerytów to te złotówki będą zwykłym papierem toaletowym.
S
Samolub91

Ale ten łącznik między Buskiem i Żabnem trzeba zrobić jak najszybciej, a koleje świętokrzyskie powinny zakupić więcej szynobusów, wówczas będzie więcej stałych połączeń na liniach o mniejszym natężeniu ruchu pasażerskiego. od Połańca do Kij trzeba na LHS'ce zrobić dodatkowy tor i można ewentualnie ją zelektryfikować na tym odcinku, nie wiem czy w Podkarpackim, Lubelskim, Śląskim i Małopolskim ta linia ma potencjał pasażerski, ale u nas część wschodnia ma. Więc jeśli inne regiony widzą taki potencjał to jeszcze lepiej. Czyli tutaj też modernizacja jest jak najbardziej możliwa i potrzebne są środki.

G
Gość
W dniu 15.03.2019 o 13:34, Gość napisał:

Super, ale zanim to nastąpi, moze by zacząc od normalnych połączeń z Warszawą, Krakowem itp. Bo to, co się teraz dzieje, to skandal. Poza tym - gdzie połączenia regionalne. Gdzie stałe, staktowane pociągi do Skarżyska, Sędziszowa, Buska, Ostrowca itp. Czemu nadal zamknięta jest linia do Końskich? To sabotaż komunikacji? W Europie, wszędzie, nawet w Czechach, idę na dworzec bez sprawdzania rozkładu, bo wiadomo, ze zawsze, o stałej godzinie, będzie pociąg do danego miasta. Co godzinę, a w regionie nawet co 30 minut. Takie odległości regionalne - nawet do 30 czy 40 km - są obsługiwane nawet częściej. Czemu tu tak nie może być? Czemu ktoś zniszczył wszystko, a teraz nie można się podnieść z zapaści. Winnych też nie ma kto ukarać. Smutne to wszystko.

Ty się Balcerowicza pytaj,czemu rozwalił PKP,zrobił 155 spółek i spółeczek,czemu pociągi zatrzymują się na granicach województw.

Tuska się pytaj czemu kasę na tory roztrwonił na inne cele ?

Tobie się wydaje ,że zniszczenia 25 lat można zlikwidować na pstryknięcie palcem?

S
Samolub91

Tak z tymi spadochroniarzami też jest problem ogromny bo część mandatów przepada. Do PE lepszy byłby okręg z Radomiem niż Krakowem, a to że robi się na siłę z Krakowa węzeł kolejowy kosztem Małopolski Wschodniej to wszyscy widzimy.

B
Busko-Zabno

Moja odpowiedź była do Samolub91

B
Busko-Zabno

Moja odpowiedź była do Samolub91

B
BuskoZabno

Całkowicie się z Tobą zgadzam i podziwiam Twoje zaangażowanie. Jestem poza Polską ale pamiętam ze o kolei Busko-Zabno projekty snu to od 1945. Według mnie najlepsza forma komunikacji jest Twitter. Jesli mogę Ci doradzić, załóż konto na Twitter np. @Kolej Busko-Zabno i wtedy bedziesz mógł mówić do większej ilości zainteresowanych i obnaża polityków z ich przedwyborczych opowieści. Jesli chodzi o ten łącznik pomiędzy Buski i Tarnów em to jest to raczej polityczny nacisk Małopolski aby ten łącznik nie powstał. W interesie Krakowa jest aby wszystkie pociągi z Warszawy jeździły właśnie tam. To jest czysty biznes. Poniewaz J. Gowin jest z Krakowa to podejrzewam ze On dopilnuje aby ten łącznik nie powstał. To co mówi to są opowieści przedwyborcze. Ludzie z Świętokrzyskiego to chyba nie widzą wyraźnie kto ni manipuluje. Jakim prawem politycy z innych regionów są na listach wyborczych w Świętokrzyskim ... Gowin, Ziobro no i Schetyna. Skąd Schetyna się tu wziął. Ci ludzie poza obietnicami nic nie zrobia dla Świętokrzyskiego. Schetyna to nawet tu nie przyjeżdża i jest wybierany. Masz moja odpowiedz i zgadzam się z Tobą ze łącznik Busko-Zabno nie powstanie. Skoro zamknęli na tyle lat linie Kielce-Busko (kiedyś był pociąg pospieszyć Warszawa-Busko) i zaniedbania linie Kielce-Warszawa to dlaczego mają wykonać Busko-Zabno. Daj znać jak założę konto na Twitter na temat tego łącznika. To trzeba propagować wśród młodych ludzi i naciskać na polityków ... Gowin, Szydłowiec, Ziobro i Schetyna.

S
Samolub91

Gowin obiecuje że będzie budował 1500 km torów nowych do CPK, lotniska już są, pewno nie macie kasy na loty do USA czy Australi, a jak macie to nie ma problemu latać.
Ale niektórzy chcieliby do Buska, Tarnowa, Nowego Sącza dotrzeć pociągiem i tu Gowin mówi że jak już wybuduja CPK wyremontuja tory to zastanowia się czy wybudować łącznik między Buskiem a Żabnem?
Wezcie zacznijcie myśleć czy na prawde trzeba czekac do 2030 roku żeby taki łącznik wybudować? To są groszowe sprawy, no ale wierzcie dalej... głosujcie bo wam obiecali 2 zł za dziesięć lat jak bedziecie chodzic do pokoju Kaczynskiego i się przypominac.
Robia sobie z tego województwa jaja i daza do jego likwidacji, takie jest moje zdanie i to widac może z drogami lokalnymi nie jest tak źle, ale jeśli chodzi o budowanie ekspresówek to mocno wychamowali.
Ja rozumiem że nie mają koncepcji, ale ktos te koncepcje, decyzje przez 3 lata celowo przewlekał w czasie by dziś jeszcze nie było żadnej i by się zaden odcinek nie budował.

S
Samolub91

Jeśli chcemy żeby region się rozwijał to nie słuchajcie bzdur że OZE się nie opłaca bo zachodnipomorskie i swietokrzyskie mają ponad 50% udziału OZE w miksie, to że Śląsk lobbuje za węglem i w podatkach dopłacamy do kopalni oraz pensji górników rozwijając elektrownie na Śląsku kompletnie się Świętokrzyskiemu nie opłaca, a warunki dla fotowoltaiki oraz biomasy mamy wyśmietnite i możemy eksportować za jakiś czas zieloną energie.
Naciskajcie na samorządy żeby brały udział w projektach z dopłatami do paneli oraz wspierały polskie firmy które bedą je produkowały, również te w regionie bo technologie trzeba przyciągać.
To jest szansa na rozwój, a nie jakieś tam pitu, pitu, srutututu, kawał drutu. CPK to lotnisko, nie u nas, bez kasy nie polecisz, jest już teraz 8 lotnisk w promieniu 150 km a mogą ci obiecać tory, pociągi na Marsa a ludzie chcą się teraz dostac sprawnie i normalnie do Warszawy, Krakowa, Łodzi, Tarnowa, Lubliba, Częstochowy, Katowic itd

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3