Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica pacyfikacji Gębic i Żuchowca (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie przedstawiły program artystyczny
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie przedstawiły program artystyczny Kazimierz Cuch
Podniosła uroczystość na miejscu hitlerowskiego mordu 136 mieszkańców Gębic, Żuchowca, z gminy Pawłów, Dołów Biskupich z gminy Kunów i Krynek z gminy Brody odbyła się w niedzielę przed wieczorem.
Rocznica pacyfikacji Żuchowca i Gębic

Rocznica pacyfikacji Żuchowca i Gębic

W 71 rocznicę pacyfikacji Gębic i Żuchowca w gminie Pawłów, w niedzielę po południu przy śródleśnym pomniku ofiar zebrały się rodziny pomordowanych, uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie, przedstawiciele władz gminy Pawłów i Starachowic, strażacy.
Najpierw dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie, w gminie Pawłów, przedstawiły montaż słowno- wokalny związany z hitlerowskim mordem, 71 lat temu. Wanda Ciepielewska, dyrektorka tej szkoły, powitała gości i przypomniała historię pacyfikacji.

Po nich uroczystą mszę św. za wszystkich poległych i pomordowanych za wiarę, ojczyznę, prawa człowieka celebrował ksiądz Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium w Kałkowie, w towarzystwie księdza Andrzeja Wróblewskiego, wikariusza parafii w Kałkowie. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

Wśród publiczności widzieliśmy pochodzącego z Gębic Sylwestra Kwietnia, prezydenta Starachowic, Marka Wojtasa- sekretarza gminy Pawłów i Zdzisława Zapałę- wiceprzewodniczącego Rady Gminy Pawłów. Jest to skromna reprezentacja trzech gmin.

OFIARY Z KILKU WSI

W dwóch pacyfikacjach tych czterech wsi, 24 maja i 11 listopada 1943 roku zginęło 136 osób z czterech wsi, dziś znajdujących się w trzech gminach. Największe ofiary ponieśli mieszkańcy Gębic i Żuchowca. Zapiski historyczne mówią o zamordowaniu 65 mieszkańców Gębic i Żuchowca, najwięcej z rodzin Surmów, Koniarzów, Gęburów, Szczałubów, Orczyków, Kwietniów, Jeżewskich, Gryzów i Maciągów.

W czasie pierwszej pacyfikacji dokonanej 24 maja, żandarmi hitlerowscy podpalili Gębice z dwóch stron, od Dołów Biskupich i od sąsiedniego Godowa. Mężczyzn wypędzali z domów i grupami rozstrzeliwali w pobliskim lesie, gdzie dziś stoi pomnik.

Druga pacyfikacja miała miejsce w rocznicę niepodległości Polski, 11 listopada 1943 roku. Hitlerowcy podpalili zabudowania ocalałe z poprzedniej pacyfikacji. Mężczyźni wcześniej uciekli do lasu. We wsiach Gębice i Żuchowiec zostali tylko starcy, kobiety i dzieci. Zginęło wtedy 27 osób, w tym 10 kobiet i ośmioro dzieci w wieku od 2 miesięcy do 14 lat. Mieszkańcy wsi co roku czczą ich pamięć.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie