Rocznica pacyfikacji Gębic i Żuchowca (zdjęcia)

  Rocznica pacyfikacji Gębic i Żuchowca (zdjęcia)

  Kazimierz CUCH cuch@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie przedstawiły program artystyczny

  Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie przedstawiły program artystyczny ©Kazimierz Cuch

  Podniosła uroczystość na miejscu hitlerowskiego mordu 136 mieszkańców Gębic, Żuchowca, z gminy Pawłów, Dołów Biskupich z gminy Kunów i Krynek z gminy Brody odbyła się w niedzielę przed wieczorem.
  Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie przedstawiły program artystyczny

  Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie przedstawiły program artystyczny ©Kazimierz Cuch


  W 71 rocznicę pacyfikacji Gębic i Żuchowca w gminie Pawłów, w niedzielę po południu przy śródleśnym pomniku ofiar zebrały się rodziny pomordowanych, uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie, przedstawiciele władz gminy Pawłów i Starachowic, strażacy.
  Najpierw dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie, w gminie Pawłów, przedstawiły montaż słowno- wokalny związany z hitlerowskim mordem, 71 lat temu. Wanda Ciepielewska, dyrektorka tej szkoły, powitała gości i przypomniała historię pacyfikacji.

  Po nich uroczystą mszę św. za wszystkich poległych i pomordowanych za wiarę, ojczyznę, prawa człowieka celebrował ksiądz Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium w Kałkowie, w towarzystwie księdza Andrzeja Wróblewskiego, wikariusza parafii w Kałkowie. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

  Wśród publiczności widzieliśmy pochodzącego z Gębic Sylwestra Kwietnia, prezydenta Starachowic, Marka Wojtasa- sekretarza gminy Pawłów i Zdzisława Zapałę- wiceprzewodniczącego Rady Gminy Pawłów. Jest to skromna reprezentacja trzech gmin.

  OFIARY Z KILKU WSI

  W dwóch pacyfikacjach tych czterech wsi, 24 maja i 11 listopada 1943 roku zginęło 136 osób z czterech wsi, dziś znajdujących się w trzech gminach. Największe ofiary ponieśli mieszkańcy Gębic i Żuchowca. Zapiski historyczne mówią o zamordowaniu 65 mieszkańców Gębic i Żuchowca, najwięcej z rodzin Surmów, Koniarzów, Gęburów, Szczałubów, Orczyków, Kwietniów, Jeżewskich, Gryzów i Maciągów.

  W czasie pierwszej pacyfikacji dokonanej 24 maja, żandarmi hitlerowscy podpalili Gębice z dwóch stron, od Dołów Biskupich i od sąsiedniego Godowa. Mężczyzn wypędzali z domów i grupami rozstrzeliwali w pobliskim lesie, gdzie dziś stoi pomnik.

  Druga pacyfikacja miała miejsce w rocznicę niepodległości Polski, 11 listopada 1943 roku. Hitlerowcy podpalili zabudowania ocalałe z poprzedniej pacyfikacji. Mężczyźni wcześniej uciekli do lasu. We wsiach Gębice i Żuchowiec zostali tylko starcy, kobiety i dzieci. Zginęło wtedy 27 osób, w tym 10 kobiet i ośmioro dzieci w wieku od 2 miesięcy do 14 lat. Mieszkańcy wsi co roku czczą ich pamięć.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018