Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wielkiej bitwy. Patriotyczne uroczystości w gminie Małogoszcz w niedzielę i środę

Przemysław Chechelski
W programie niedzielnych obchodów rocznicowych znalazła się inscenizacja bitwy powstańczej.
W programie niedzielnych obchodów rocznicowych znalazła się inscenizacja bitwy powstańczej. archiwum prywatne
21 i 24 lutego w Małogoszczu odbędą się uroczyste obchody 153 rocznicy bitwy pod Małogoszczem.

Msza, apel poległych….
21 lutego – w najbliższą niedzielę - o godzinie 11.40 odbędzie się uroczystość podniesienia flagi państwowej na Rynku w Małogoszczu. Na godzinę 12 zaplanowano mszę z udziałem orkiestry dętej w kościele w Małogoszczu. O 13.20 odbędzie się apel poległych, złożone zostaną wieńce na grobach powstańców na cmentarzu w Małogoszczu.

Złaz turystyczny
Równocześnie odbywał się będzie zorganizowany już po raz dziewiąty Małogoski Złaz Turystyczny. Organizatorzy proponują trzy trasy. Zielona licząca 4 km od stacji kolejowej w Małogoszczu do Ostoi Dworskiej w Leśnicy. Czerwona licząca 8 kilometrów wiodła będzie z Rynku w Małogoszczu do Ostoi w Leśnicy. Trzecia – harcerska trasa zaczyna się na stacji kolejowej Bukowa i prowadzi do Ostoi Dworskiej. Ma ona długość 6 kilometrów.

- Wybór tras oraz godziny wymarszu uczestnicy dopasowują do swoich możliwości. Każdy uczestnik bierze udział w złazie na swoją odpowiedzialność – wyjaśniają organizatorzy.

Zakończenie
Zakończenie złazu oraz niedzielnych obchodów odbędzie się o godzinie 14.20 w Ostoi Dworskiej w Leśnicy. Uczestnicy będą mogli wysłuchać opowieści historycznej o potyczkach powstańczych na Ziemi Małogoskiej. Zaprezentowane zostanie obozowisku powstańcze, będzie można skorzystać grochówki wojskowej. Przedstawiona zostanie również rekonstrukcja historyczna potyczki oddziału powstańczego z Moskalami w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych. Będzie można również obejrzeć wystawę przedmiotów upamiętniających powstanie styczniowe.

Wykład i koncert
Druga część obchodów rocznicy Bitwy pod Małogoszczem. Odbędzie się w środę, 24 lutego, w sali widowiskowej Domu Kultury w Małogoszczu. O godzinie 17 będzie można wysłuchać wykładu historyka Wojciecha Kalwata pod tytułem „Bój pod Małogoszczem na tle zmagań Powstania Styczniowego”. O godzinie 18 natomiast arie operowe i pieśni wykona tenor Michał Steciak.

Tak było
Bitwa pod Małogoszczem była jedną z największych bitew powstania styczniowego. Miała miejsce 24 lutego 1863 roku. Generał Marian Langiewicz skoncentrował znaczne siły. 24 lutego Rosjanie postanowili zaatakować powstańców z kilku stron. Walka była zażarta i po opanowaniu miasta przez Rosjan, Langiewicz nakazał odwrót. Cały czas trwały potyczki, a atak grupy Czangierego wywołał w powstańcach panikę, którą jednak opanował polski generał.
Wojska polskie zdołały wycofać się do Bolmina, poniosły jednak ciężkie straty – 300 zabitych, 500 rannych, cały tabor i 2 działa. Tylko przytomność umysłu Langiewicza i kontrataki kawalerii zapobiegły masakrze polskiej grupy.
Dzieje powstańca rannego w bitwiepod Małogoszczem stały się tematem opowiadania Stefana Żeromskiego pod tytułem „Wierna Rzeka”. Nazwa pochodzi od przepływającej nieopodal rzeki Łososina, która oczyściła rany powstańca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie