Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica zamachu na Wittka w Kielcach. Upamiętniono żołnierzy Armii Krajowej

Bartłomiej Bitner
Pod pomnikiem upamiętniającym udany zamach na Franza Wittka, szefa siatki niemieckich agentów, we wtorek, 13 czerwca, złożono kwiaty.
Pod pomnikiem upamiętniającym udany zamach na Franza Wittka, szefa siatki niemieckich agentów, we wtorek, 13 czerwca, złożono kwiaty. Mateusz Kołodziej
Wszystkich poległych żołnierzy Armii Krajowej upamiętniono we wtorek, 13 czerwca, pod pomnikiem przy ulicy Solnej w Kielcach, przypominającym o udanym zamachu na Franza Wittka. To właśnie bojownicy Armii Krajowej 15 czerwca 1944 roku zlikwidowali szefa siatki konfidentów kieleckiego Gestapo.

ZOBACZ TEŻ: Alarm bombowy na Rynku w Kielcach

W uroczystości wzięli udział między innymi członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Jodła”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 18 imienia Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” w Kielcach oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 26 w Kielcach, a także przedstawiciele kieleckiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pod pomnikiem złożyli kwiaty i minutą ciszy uczcili pamięć poległych.

- Ten pomnik to ważne miejsce w Kielcach. Upamiętnia tych, którzy służąc ojczyźnie oddali za nią życie. Upamiętnia w szczególności siedmiu bojowników Armii Krajowej, którzy 15 czerwca 1944 roku przeprowadzili ostatni, udany zamach na Franza Wittka, szefa siatki niemieckich agentów. Monument symbolizuje też nie tylko tych, którzy zlikwidowali wroga, ale innych, zapomnianych żołnierzy, również próbujących dopaść Wittka, jak na przykład tych z placówki w Nowej Słupi, którzy nieskutecznie zamierzali go otruć. Pamiętajmy o nich, bo na to zasłużyli – mówił Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, który przewodził uroczystości.

Przy okazji pod pomnikiem nagrodzono uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 26 w Kielcach, której drużyna wygrała poprzedzającą uroczystość edukacyjną grę terenową w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Przypomnijmy, że Franz Wittek (Franciszek Witek) urodził się w Chorwacji w 1910 roku. Pierwszy światowy konflikt zbrojny zastał go najprawdopodobniej na terenie dzisiejszej Austrii, gdzie studiował. Był zaangażowany w walkę o niepodległość Chorwacji. Chwalił się uczestnictwem w zamachu na króla Jugosławii. Najprawdopodobniej w tym okresie związał się z niemieckim wywiadem. Dużo podróżował lub, jak twierdził, uciekał przed schwytaniem. Był między innymi w Związku Radzieckim, Japonii i Argentynie.

W latach 30. poprzedniego stulecia Franz Wittek znalazł się w Polsce. W 1938 roku zamieszkał we wsi Miłocice nieopodal Nowej Słupi, obecnie w powiecie kieleckim. Polski wywiad niedługo przed wybuchem II wojny światowej, mając uzasadnione podejrzenia co do działalności Franciszka Witka, uznał go za niebezpiecznego i wrogiego agenta niemieckiej III rzeszy. W czasie wojny kilkukrotnie dokonywano na niego zamachów, ale skutecznym okazał się dopiero ten z 15 czerwca 1944 roku. W akcji, podczas której zabito Wittka, wzięli udział żołnierze Armii Krajowej: podporucznik Kazimierz Smolak, pseudonim „Nurek” (dowódca akcji), Zygmunt Firley, pseudonim „Kajtek”, Jan Likowski, pseudonim „Milcz”, Roman Kacperowicz, pseudonim „Szarada”, Jan Karaś, pseudonim „Karol”, Józef Skoniecki, pseudonim „Bąk” oraz Kazimierz Chmieliński, pseudonim „Janosik”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie