Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznicę wprowadzenia staniu wojennego uczcili happeningiem (video)

(m)
Scena manifestacji rozpędzanej przez patrol ZOMO – happening w I Liceum Ogólnoksztacącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach
Scena manifestacji rozpędzanej przez patrol ZOMO – happening w I Liceum Ogólnoksztacącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach Fot. Marek Maciągowski
Patrol ZOMO rozpędzający studencka manifestację, ulotki rzucone w tłum, koksownik przed szkołą, przy którym grzeją się żołnierze, wybuchy petard - takie sceny mogli zobaczyć uczestnicy happeningu przygotowanego przez Klub Historyczny I Liceum Imienia Stefana Żeromskiego z okazji 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Scenariusz happeningu przygotował nauczyciel historii Zbigniew Kowalski, zaś uczestnikami happeningu byli uczniowie " Żeromskiego".

- Młodzież gubi się w faktach, które mieszają się w pamięci, a dla dzisiejszych kilkunastolatków wydarzenia grudnia 1970 roku na Wybrzeżu i wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku to dokładnie to samo. Stąd nasz pomysł na przypomnienie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego poprzez happening: rozrzucanie ulotek, starcia z ZOMO, sceny z manifestacji, ale też dyskusję i próbę odpowiedzi na zasadnicze pytanie: czy wprowadzenie stanu wojennego było zasadne czy nie.

W rolę zomowców w oryginalnych mundurach z epoki wcielili się członkowie Klubu Historycznego.
- Przeszliśmy specjalne szkolenie w policji - mówi Michał Spicewicz, odtwarzający rolę zomowca.
Na happening zaproszeni zostali nauczyciele i uczniowie kieleckich szkół. Skorzystał tylko nauczyciel historii z Liceum imienia Piotra Ściegiennego, który przyprowadził uczniów klasy o profilu historyczno-polonistycznym,. Inni z zaproszenia nie skorzystali.

Po happeningu w auli liceum odbyła się otwarta lekcja historii, podczas której młodzież będzie oceniać zasadność decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Lekcję poprowadzili uczniowie Aleksander Gajda i Wiktor Podsiadło.

Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w szkole przypomniano także projekcją filmu "Solidarność - kruszenie murów", prelekcją Marzeny Grosickiej z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na temat "Stan wojenny w regionie świętokrzyskim" oraz wystawa planszową.

Przedstawiciele Zarządu Regionu i Komisji Zakładowych NSZZ "Solidarność" złożą dziś kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie "Solidarności" na skwerze S. Żeromskiego, obok budynku kieleckiej kurii diecezjalnej). W Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie o godzinie 18. uroczysta msza święta sprawowana przez ks. biskupa Mariana Florczyka w intencji ofiar stanu wojennego i w intencji Ojczyzny. Po mszy św. delegacje Komisji Zakładowych "Solidarności" wraz z pocztami sztandarowymi złożą kwiaty przed figurą błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie