Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Edwarda Gierka? Jak będzie świętowała 100 urodziny I sekretarza świętokrzyska lewica? [sonda]

Piotr BURDA [email protected]
Sojusz Lewicy Demokratycznej chcą uczcić urodziny człowieka, który rządził Polską za czasów komunistycznej władzy. Pomysł wzbudza wiele kontrowersji. SLD chce aby 2013 rok był rokiem Edwarda Gierka. - To karkołomny pomysł - komentuje Leszek Bukowski, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Kim był Edward Gierek?

Kim był Edward Gierek?

Pochodził z Sosnowca i często nawiązywał do swojego pochodzenia. W czasie młodości dużo czasu spędził w zachodniej Europie. Pracował we Francji i Belgii, gdzie związał się z komunistami, przy okazji dobrze poznał język francuski. Pomogło mu to w późniejszych kontaktach z zagranicznymi politykami. W Polsce Ludowej szybko robił karierę, w końcu został I Sekretarzem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej po tragicznych wydarzeniach 1970 roku. Do władzy doszedł dzięki poparciu komunistycznej partii Związku Radzieckiego, której był ulubieńcem. Przyczyniły się do tego jego populistyczne hasła, które wygłaszał do robotników. Kierował partią, a tym samym Polską, do 1980 roku. W 1981 roku był internowany, a byli partyjni koledzy oskarżyli go o nadużycia. Odebrano mu emeryturę, utrzymywał się z belgijskiej renty. Zmarł w 2001 roku.

6 stycznia 2013 roku mija sto lat od urodzin Edwarda Gierka, I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Człowieka, który rządził wtedy ówczesną Polską Ludową, reprezentując władzę z nadania Związku Radzieckiego. Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Leszek Miller zapowiedział na wczorajszej konferencji prasowej, że jego partia zamierza uczcić rocznicę urodzin i ogłosić rok 2013 "Rokiem Edwarda Gierka". Szczegóły tego pomysłu poznamy w najbliższą sobotę, podczas specjalnej konferencji na Dworcu Centralnym w Warszawie.

SKROMNE URODZINY

W naszym regionie nie będzie hucznych urodzin towarzy-sza Gierka. - Świętokrzyski Sojusz Lewicy Demokratycznej nie planuje żadnych specjalnych wydarzeń w związku ze stuleciem urodzin Edwarda Gierka, to inicjatywa naszej młodzieżów-ki. Warto jednak pamiętać, że był to jeden z najjaśniejszych okresów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z otwarciem za Zachód, inwestycjami gospodarczymi i poczuciem wolności i rado-ści życia. Historia rozwoju gospodarczego Polski nie zaczęła się w 1989 roku - uważa Andrzej Szejna, przewodniczący sojuszu Lewicy Demokratycznej w regionie świętokrzyskim.

SLD LICZY NA POPARCIE...PIS

W kraju ma być inaczej. Trochę szczegółów zdradził jednak Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD. Partia zamierza wystąpić do sejmu o przyjęcie uchwały w tej sprawie. Będzie też zabiegać o to, aby w setną rocznicę urodzin Edwarda Gierka nadawano jego imię ulicom, rondom czy szkołom. Mają się odbywać konferencje naukowe na temat tej postaci. - Społeczeństwo dobrze wspomina Gierka (...). Zmienił nasz kraj. Można powiedzieć, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Za czasów Gierka powstało w Polsce 2,5 miliona mieszkań, kilkadziesiąt zakładów pracy, sieć dróg krajowych i autostrad - wymienia Krzysztof Gawkowski.

Zdaniem lewicy, jest duża szansa na godne uczczenie Edwarda Gierka. Politycy SLD liczą tu na poparcie ... Prawa i Sprawiedliwości. Przed trzema laty Jarosław Kaczyński, prezes tej partii w czasie kampanii wyborczej pozytywnie wypowiadał się na temat tego przywódcy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

DOPROWADZIŁ DO RUINY

Pomysł "Roku Edwarda Gierka" będzie miał zapewne tyle samo zwolenników, co przeciwników. Do tej drugiej grupy należy Leszek Bukowski, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Gloryfikowanie tej osoby jest karkołomne. Reprezentuje on władzę komunistyczną. Może chciał dobrze, ale wyszło źle - mówi Leszek Bukowski. Nie dziwi go sympatia Polaków do Edwarda Gierka. - W pierwszym okresie jego rządów ludziom znacznie się polepszyło. Na półkach sklepowych pojawiły się pomarańcze, mięso. Wielu kupiło sobie małego czy dużego fiata, powstawały drogi, budowano mieszkania - wylicza Leszek Bukowski. Ten dobrobyt nie był jednak wynikiem geniuszu Edwarda Gierka. - Ten człowiek zadłużył nasz kraj na 20 miliardów dolarów. Kiedy już zabrakło kredytów pojawiły się problemy. Zaczęło się już w 1976 roku w Radomiu, aż w końcu nasz kraj stanął nad przepaścią. Wtedy władzę przejął generał Jaruzelski - mówi Leszek Bukowski.

Naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przyznaje jednak, że zorganizowanie konferencji dotyczących dokonań Edwarda Gierka jest ciekawym pomysłem. - Wielu ciekawych rzeczy można by się dowiedzieć podczas takich spotkań - uważa Leszek Bukowski.

ZA WCZEŚNIE

Przeciwny świętowaniu "Roku Edwarda Gierka" jest profe-sor Józef Smoliński, kierownik Zakładu Historii po 1945 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kiel-cach. - Jest to osoba kontrowersyjna. Proponowanie w tej chwi-li "Roku Edwarda Gierka" tylko podzieli polskie społeczeństwo - mówi profesor Józef Smoliński. Jego zdaniem, na ostateczną ocenę tej postaci trzeba poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat. - Aż odejdą osoby bezpośrednio z nim związane - twierdzi profesor. Przyznaje, że Edward Gierek odegrał znaczną rolę w polityce europejskiej. - Jego aspiracje przekroczyły jednak możliwości działania - uważa profesor Józef Smoliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie