Rok ważnych inwestycji w gminie Pawłów

  Rok ważnych inwestycji w gminie Pawłów

  Monika NOSOWICZ-KACZOROWSKA kaczorowska@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jesienią 2013 roku planowane jest zakończenie prac przy budowie oczyszczalni ścieków w Pawłowie.

  Jesienią 2013 roku planowane jest zakończenie prac przy budowie oczyszczalni ścieków w Pawłowie. ©Monika Nosowicz-Kaczorowska

  Oczyszczalnia ścieków w Pawłowie i rozbudowa Zespołu Szkół w Szerzawach to główne tegoroczne prace w gminie Pawłów. Tych mniejszych jest znacznie więcej
  Jesienią 2013 roku planowane jest zakończenie prac przy budowie oczyszczalni ścieków w Pawłowie.

  Jesienią 2013 roku planowane jest zakończenie prac przy budowie oczyszczalni ścieków w Pawłowie. ©Monika Nosowicz-Kaczorowska

  Gmina Pawłów od lat postrzegana jest jako ta, w której zawsze coś się buduje, poprawia, ulepsza. Podobnie jest w tym roku. Niektóre inwestycje dopiero się zaczynają, inne niedługo zostaną przekazane do użytku mieszkańcom.

  Szkoła i przychodnia

  Wyraźnie widać postęp prac przy rozbudowie Zespołu Szkół w Szerzawach. Roboty ruszyły z końcem maja. Prowadzi je starachowicka firma Pochbud, która wykona prace za nieco ponad 1,2 miliona złotych.
  Pracownicy zdemontowali stary dach, nadbudowali piętro szkolnego budynku, przykryli je nowym dachem. Na piętrze powstanie sześć dodatkowych sal lekcyjnych, pomieszczenia biurowe i zaplecze sanitarne. Koniec prac przewidziany jest na jesień przyszłego roku. Do tego czasu pracownicy wykonają instalacje, w tym centralne ogrzewanie, estetyczną elewację budynku, utwardzą teren wokół szkoły i go zagospodarują. Po zakończeniu prac, w roku szkolnym 2014/2015 uczniowie w Szerzawach nie będą już uczyć się na dwie zmiany.

  Szkoła w Szerzawach to ostatni zespół szkół w gminie Pawłów przewidziany do rozbudowy. Trzy są już gotowe. Jako pierwszy rozbudowany został budynek szkolny w Rzepinie, później w Chybicach, a jesienią ubiegłego roku do dyspozycji uczniów oddano powiększony budynek w Pawłowie.

  Znacznie wcześniej, bo z końcem października tego roku mieszkańcy Kałkowa mają korzystać się z budynku nowej przychodni lekarskiej, a strażacy ochotnicy - z remizy strażackiej. W budynku, w którym ma powstać remiza i przychodnia trwają prace wykończeniowe. We wrześniu wykonawca - firma Mini Woka z Ostrowca Świętokrzyskiego - ma zająć się zagospodarowaniem placu wokół budynku. Szczególne powody do zadowolenia powinni mieć strażacy. Wraz z nową remizą dostaną nowy wóz bojowy. Przetarg na zakup samochodu został właśnie rozstrzygnięty. Wóz ratowniczy - gaśniczy z napędem na cztery koła za 240 tysięcy złotych, dostarczy firma PROFIS z Tymbarku, która wygrała przetarg.

  Oczyszczalnia jesienią

  5,7 miliona złotych będzie kosztować budowa oczyszczalni ścieków w Pawłowie. Znaczną część pieniędzy - 2 354 874 złotych - gmina dostała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina korzysta też z pożyczki w wysokości ponad 2,1 miliona złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Oczyszczalnię buduje Przedsiębiorstwo Projektowania i Realizacji Inwestycji Inżynieryjno-Budowlanych Instal ze Starachowic. Zakończenie planowane jest na jesień tego roku.

  Oczyszczalnia będzie się składać z budynku techniczno-socjalnego ze zbiornikami podziemnymi, wiatą magazynową, podziemną pompownią ścieków oczyszczonych. Firma ma też zagospodarować teren wokół oczyszczalni. W przyszłości oczyszczalnia ma odbierać ścieki z Ambrożowa, Warszówka, Jawora Starego i Nowego, Jadownik, Pawłowa i Rzepina Kolonii.

  To nie koniec inwestycji sanitarnych. W Bukówce kończy się budowa kanalizacji. Prace wykonuje firma Sanitex Tryńcza. Zakończenie planowane jest na 31 października tego roku. Koszt kanalizacji w Bukówce to 2,2 miliona złotych.

  Na drogach

  1,3 kilometra nowego asfaltu, a wzdłuż niego chodniki dla pieszych. Tak dziś wygląda odcinek drogi od Chybic w kierunku Wieloborowic. Budowa całej drogi, do końca granicy gminy, zaplanowana jest na dwa lata. W przyszłym roku nowa nawierzchnia ma pojawić się na kolejnych czterech kilometrach drogi - od Trzeszkowa w kierunku Szarotki. Wybudowany w tym roku odcinek kosztował 2.360.000 złotych, z czego gmina wyłożyła tylko jedną czwartą - 590 tysięcy. Kolejne 590 tysięcy złotych z własnego budżetu dołożył Powiat Starachowicki, a połowę pieniędzy na przebudowę - 1.180.000 złotych - udało się zdobyć z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

  To nie jedyna ważna droga w gminie, którą udało się zrobić za uskładane z kilku źródeł pieniądze. Drogę Siekierno - Radkowice - Rzepin oraz drogę Dąbrowa Dolna - Grabków - Bostów w większości finansuje Unia Europejska. 60 procent pieniędzy pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, po 20 procent dały Gmina Pawłów i Powiat Starachowicki. Zaplanowana na dwa lata przebudowa drogi Siekierno-Radkowice - Bronkowice - Rzepin będzie łącznie kosztować prawie pięć milionów złotych. Droga z Dąbrowy Dolnej przez Grabków do Bostowa to koszt niemal 7,5 miliona złotych.

  - Nie bylibyśmy w stanie wybudować tych dróg z własnego budżetu. Od lat sięgam po pieniądze państwowej, unijne, z Banku Światowego, żeby jak najwięcej wybudować dla mieszkańców - podkreśla wójt gminy Ignacy Gierada.

  Z budżetu gminy sfinansowane zostały przebudowy dróg dojazdowych do pól. W tym roku były to cztery drogi w Ambrożowie, Szerzawach, Wawrzeńczycach i Godowie. Łącznie powstał blisko kilometr asfaltowych dróg, których budowa kosztowała ponad 200 tysięcy złotych. To nie koniec drogowych inwestycji. We wrześniu będzie ogłoszony przetarg na kontynuację budowy chodnika dla pieszych w Rzepinie II.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]