Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba osiedlających się w regionie radomskim, a także czasowo pracujących u nas cudzoziemców

Janusz Petz
Janusz Petz
W Radomiu coraz częściej można spotkać cudzoziemskich pracowników, w tym przybyszów z Azji. Na zdjęciu personel kuchni w tajskiej restauracji Pa Ta Thai.
W Radomiu coraz częściej można spotkać cudzoziemskich pracowników, w tym przybyszów z Azji. Na zdjęciu personel kuchni w tajskiej restauracji Pa Ta Thai. Tadeusz Klocek
Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w 2019 roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiadało prawie 423 tysięcy cudzoziemców. W ciągu 2019 roku liczba ta wzrosła o nieco ponad 50 tysięcy osób. Głównie za sprawą obywateli Ukrainy ale także coraz liczniej osiedlającymi się w kraju Białorusinami oraz Gruzinami. Popularnym terenem migracji cudzoziemców jest Mazowsze oraz region radomski.

Z 423 tysięcy cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2020 roku posiadali ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy – 214,7 tysięcy osób, Białorusi – 25,6 tysięcy, Niemiec – 21,3 tysięcy, Rosji – 12,5 tysięcy, Wietnamu – 12,1 tysięcy, Indii – 9,9 tysięcy, Włoch – 8,5 tysięcy, Chin – 8,5 tysięcy, Wielkiej Brytanii – 6,3 tysięcy oraz Hiszpanii – 5,9 tysięcy. W 2019 roku największy wzrost wśród obcokrajowców osiedlających się w Polsce dotyczył natomiast obywateli Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii, Mołdawii.
Na uwagę zasługuje także rekordowa liczba Brytyjczyków, którzy zarejestrowali swój pobyt lub uzyskali potwierdzenie prawa stałego pobytu. W ubiegłym roku było to prawie 1,4 tysięcy osób. Najbardziej popularnymi regionami osiedlania się obcokrajowców są województwa mazowieckie – 117 tysięcy osób, małopolskie – 45 tysięcy osób, dolnośląskie – 34 tysięcy osób oraz wielkopolskie – 33,5 tysięcy osób. Dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Praca legalna i na czarno

O tym ile osób podejmuje legalną pracę na Mazowszu i w regionie radomskim mówią dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pierwsze półrocze 2019 roku. W połowie roku pracujących legalnie cudzoziemców było w Polsce 560 tysięcy, z czego niespełna 150 tysięcy w województwie mazowieckim. Na koniec lipca tego roku radomski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odnotował ich na swoim terenie ponad siedem tysięcy. Największą grupą legalnie pracujących cudzoziemców wciąż są obywatele Ukrainy. Jest ich 418,5 tysięcy, czyli niemal 75 procent wszystkich obcokrajowców pracujących legalnie w Polsce. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – 30,7 tysięcy. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zastrzegają jednak, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych - wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”. W całym kraju legalnie pracowali przedstawiciele aż 170 nacji. W ubiegłym roku wszystkie mazowieckie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odnotowały wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Jeśli pominąć tereny Warszawy, to właśnie radomski oddział ZUS odnotował w pierwszej połowie ubiegłego roku zdecydowanie najwyższy przyrost.

Uproszczona procedura

Osobną kwestią jest podejmowanie pracy według uproszczonej procedury związanej z pracą sezonową, na przykład w przetwórniach lub sadach. O skali zjawiska przyjazdu cudzoziemców do takich prac może świadczyć liczba oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca składanych przez rolników, bądź właścicieli firm. Takie oświadczenie jest początkiem procedury ubiegania się o wizę do Polski, trudno więc zupełnie powiedzieć ilu cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców rzeczywiście przyjeżdża do Polski i ilu z nich rzeczywiście podjęło pracę – legalną lub na czarno. Część z oświadczeń dotyczy tych samych osób, bo na przykład, gdy dwóch pracodawców wystawia oświadczenie na tą samą osobę. Część z tych osób być może w ogóle nie podejmuje pracy w naszym regionie, decydując się na przykład na zatrudnienie na budowie w Warszawie. Tym niemniej liczby dotyczące oświadczeń od lat robią wrażenie. Tylko Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu notuje rocznie około 60 tysięcy takich oświadczeń. Cudzoziemcy nie tylko osiedlają się w Polsce, bądź przyjeżdżają sezonowo do nas do pracy, ale też zawierają związki małżeńskie z Polakami, bądź Polkami. W 2019 roku w Radomiu małżeństwa z cudzoziemcami zawarło 23 osoby. Panie poślubiły obywateli: Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii, Turcji, Hiszpanii, Pakistanu i Białorusi natomiast panowie obywatelki Ukrainy, Mołdawii i USA.

D-Bombw radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rośnie liczba osiedlających się w regionie radomskim, a także czasowo pracujących u nas cudzoziemców - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie