Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbicie więzienia w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Furorę zrobił młodziutki Oscar Wąsowski z Michałowa. Pięknie, a cappella  zaśpiewał wszystkie cztery, podwójne zwrotki „Roty”.
Furorę zrobił młodziutki Oscar Wąsowski z Michałowa. Pięknie, a cappella zaśpiewał wszystkie cztery, podwójne zwrotki „Roty”. Kazimierz Cuch
Bardzo podniośle i uroczyście była obchodzona w Starachowicach 73 rocznica rozbicia niemieckiego więzienia przez Oddział Partyzancki Antoniego Hedy -“Szarego”.

Było troje parlamentarzystów, córka generała, delegacje z kilku miast nad Kamienną, władze miasta i powiatu Starachowice. Uroczystości odbyły się w niedzielne południe w dwóch miejscach Starachowic.

W kościele
Rozpoczęto koncelebrowaną mszą św. w kościele pod wezwaniem Św. Trójcy. Koncelebrze przewodził ksiądz kanonik Andrzej Rdzanek, proboszcz tej parafii i dziekan dekanatu Starachowice Południe. On też wygłosił patriotyczną homilię.
W homilii ksiądz mówił o bohaterstwie Antoniego Hedy „Szarego” i jego żołnierzy, o patriotyzmie, o ważnych rocznicach wydarzeń patriotycznych przypadających w sierpniu. Nawiązał do ostatnich wydarzeń w Europie i w Polsce, w tym do Światowych Dni Młodzieży.

Ochrzczono dwoje nowych parafian. Dlatego w trakcie mszy św. zmieniała się obecność honorowych gości w pierwszych ławkach kościoła. Dzieci, rodzice i rodzice chrzestni wyparli z tych ławek część VIP-ów. Ci, co zostali, wyglądali jak dublerzy chrzestnych.
Wielka furorę zrobił bardzo młody Oskar Wąsowski z Michałowa, w gminie Skarżysko Kościelne. Sam, a cappella, z prezbiterium kościoła pięknie zaśpiewał wszystkie cztery podwójne zwrotki „Roty”. Otrzymał owację od wszystkich obecnych w kościele.
Po mszy, niewielka część jej uczestników, autokarem przejechała przed tablicę przy ul. Marszałka Piłsudskiego, poświeconą tej wyjątkowej akcji Oddziału Partyzanckiego Antoniego Hedy -“Szarego”.

Przy tablicy
Tu na niedzielne uroczystości przybyła Teresa Heda-Snopkiewicz- córka generała Antoniego Hedy-Szarego. Byli posłowie Krzysztof Lipiec i Anna Krupka, Beata Gosiewska- poseł do Parlamentu Europejskiego, władze miasta i powiatu Starachowice. Stawili się kombatanci Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Iłży, Wąchocka i okolicy. Była delegacja uczniów Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, noszącego imię Antoniego Hedy „Szarego”.

Rozpoczęto anemicznym odśpiewaniem hymnu narodowego, bez akompaniamentu. Potem usłyszeliśmy oficjalne wystąpienia organizatorów, władz, zaproszonych gości, w tym: Marka Materka- prezydenta Starachowic, głównego organizatora uroczystości, Beaty Gosiewskiej, Anny Krupki, Krzysztofa Lipca, Teresy Hedy-Snopkieiwicz. Kombatantka ze Skarżyska- Kamiennej zaprosiła na uroczystości partyzanckie w tym mieście. Zygmunt Andrejas, dowodzący pocztami sztandarowymi, radny Rady Miejskiej w Starachowicach, publicznie prosił prezydenta Starachowic o realizacje uchwały Rady Miejskiej i likwidację Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

Złożono kwiaty, zapalono znicze przed tablicą bohaterskich partyzantów. Patriotyczne melodie po uroczystościach przy tablicy, grał i śpiewał wąchocki zespół Leśne Echa. Na czas uroczystości Policja zablokowała ulicę Marszałka Piłsudskiego, w rejonie pomnika.
Tę brawurową, udaną akcję partyzancką, bez strat w ludziach, która przeszła do historii walk partyzanckich, wykonał 50-osobowy Oddział Partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy „Szarego” w nocy 7 sierpnia 1943 roku. Bez jednego wystrzału uwolniono 74 więźniów, później, w większości żołnierzy Armii Krajowej. Więzienie znajdowało się w centrum miasta, przy głównej, ruchliwej ulicy, patrolowanej przez Wermacht.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie