Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Ostrowieckiego Browaru Kultury rozpoczyna się

Anna Śledzińska
Rozpoczyna się jedna z najważniejszych i z pewnością najdroższych inwestycji ostatnich lat w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prezydent miasta Jarosław Górczyński podpisał już umowę z firmą MTM Budownictwo z Tarnowa, która wybuduje tak zwany Ostrowiecki Browar Kultury.

Inwestycja w przyszłość

Przebudowa i modernizacja budynków starego browaru Saskich u zbiegu ulic Polnej i Siennieńskiej, w których do tej pory działały Miejskie Centrum Kultury i Biuro Wystaw Artystycznych, wyczekiwana jest od wielu lat.

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, wynoszącemu prawie 17 milionów złotych, do końca 2018 roku, powstaną tam nowoczesne wnętrza dla tych dwóch instytucji oraz dla Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Niebawem obiekty browaru będą prezentować się na miarę XXI wieku – mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. – Jest to inwestycja dla nas i dla przyszłych pokoleń. Na pewno wielu mieszkańców Ostrowca tu zarazi się pasją literatury i sztuki. Chcemy, żeby w tym obiekcie były wspaniałe warunki i żeby nadal były tu organizowane ciekawe imprezy kulturalne, jak to jest do tej pory. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście, po której realizacji browar znów będzie tętnić życiem.

Prace ruszą za kilka tygodni

Przetarg na budowę obiektu wygrała firma MTM Budownictwo z Tarnowa, która zaoferowała cenę około 18 milionów złotych.
– Projekt realizowany jest w formule „Zaprojektuj i wybuduj” – mówi prezes firmy MTM Budownictwo Michał Zydroń. – Remont zostanie rozpoczęty po uzyskaniu pozwoleń na budowę. Bryła budynku zostanie zachowana. Stylistyka i architektura nie zostanie naruszona. Jest tu kilka budynków budowanych w różnych okresach i stylach, ale będziemy się starali zachować przynajmniej w część industrialny charakter starego browaru.

Michał Zydroń zapowiedział, że już kilka tygodni ruszą pierwsze prace remontowe, które nie wymagają pozwoleń na budowę. Pełną parą remont rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku. Na pewno wykonawca będzie poszukiwał partnerów wśród lokalnych firm.

Kultura bez postoju

W czasie, gdy obiekty będą wyłączone z użytku, Miejskie centrum Kultury i Biuro Wystaw Artystycznych funkcjonować będą w budynku kina „Etiuda” przy Alei 3 Maja. Wystawy mają się odbywać w innych obiektach na terenie miasta. Po zakończeniu przebudowy browaru, koniecznie będzie doposażenie jednostek. Jarosław Górczyński zapowiada, że gmina ma na to środki w wysokości około 3 milionów złotych.

Miejska Biblioteka Publiczna będzie zajmować trzy kondygnacje. Znajdą się tam czytelnie, księgozbiór, kącik dla dzieci i dorosłych. Będzie też miejsce odsłuchowe do płyt audio i audiobooków. Miejskie Centrum Kultury zajmie również część budynku przy ulicy Siennieńskiej. Na górze będą się znajdowały pracownie, do dyspozycji będą dwie sale wielofunkcyjne. Biuro Wystaw Artystyczny pozostanie w zajmowanej do tej pory części, wzbogaci się o salę ekspozycyjną i miejsce do składowania zbiorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie