Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie na finiszu. To inwestycja za ponad 3 miliony. Zobacz co już zrobiono

B. Foryś, J. Smulczyńska, A. Karpińska, D. Szcześniak, Agata Chrobot
Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Broninie dobiega końca. Tak budynek prezentuje się z zewnątrz.
Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Broninie dobiega końca. Tak budynek prezentuje się z zewnątrz. Foto: SOSW
Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie na finiszu. Wykonano już 90 procent prac. Budynek wygląda jak nowy. Uczniowie od nowego roku szkolnego będą już z niego korzystali.

Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie rozpoczęła się pod koniec 2019 roku. Wartość całej inwestycji to 3 miliony 270 tysięcy złotych. Obecnie wykonano już 90 procent prac. A dobudowane skrzydło prezentuje się znakomicie. Na dzień dzisiejszy zostały wykonane: elewacja budynku, tynki zewnętrzne, instalacja centralnego ogrzewania, okna, drzwi, płytki w toaletach, glazura na ciągach komunikacyjnych.

Według projektu zostało wykonanych 9 sal dydaktycznych w tym sala do rehabilitacji korekcji wad postawy, dwie pracownie ogrodnicze, dwie pracownie prac biurowych, dwie pracownie rękodzielnictwa, dwie pracownie gospodarstwa domowego, gabinet psychologa, gabinet pedagoga, cztery sanitariaty dostosowane do osób niepełnosprawnych. Przewidziana jest również winda.

Od września 2020 roku podopieczni ośrodka rozpoczną naukę już w większym, rozbudowanym budynku.

W ośrodku wciąż będą funkcjonować następujące typy szkół: szkoła podstawowa, Branżowa Szkoła I Stopnia, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, prowadzone będą też zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze.

Dyrektor ośrodka Wiesław Waga podkreśla znaczenie tej rozbudowy i wyraża zadowolenie, że dzieci i młodzież będą mogli uczyć się w budynku o najwyższym standardzie. Jak mówił dyrektor dotychczasowy budynek jest za mały, ponieważ rośnie liczba dzieci oraz wymagania dotyczące standardów tego typu placówek.

- Nasz Ośrodek jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży zakwalifikowanej do nauczania za pomocą specjalnych metod na podstawie orzeczenia wydanego przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną. Uczniowie mają możliwość realizowania obowiązku szkolnego, obowiązku nauki zgodnie ze swoimi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Dla uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia proponujemy interesujące kierunki kształcenia. Zapewniamy miejsca odbywania praktycznej nauki zawodu oraz dowóz do miejsc praktyk i przywóz bezpłatnym transportem. Uczniowie w Szkole Przysposabiającej do Pracy zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności, podnoszą stopień kompetencji społecznych. Prowadzone zajęcia pozwalają młodym ludziom poznać swoją wartość, poczuć się potrzebnym, a przede wszystkim zdobyć wiedzę i wiele przydatnych w życiu umiejętności - mówi dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Wiesław Waga.

I dodaje: - W Ośrodku pracuje wykwalifikowana i doświadczona kadra pedagogiczna. Uczniowie objęci są pomocą psychologiczno- pedagogiczną w formach dostosowanych do ich potrzeb edukacyjnych, psychofizycznych. Prowadzimy m.in. zajęcia hipoterapii, terapię Metodą Krakowską, terapię EEG Biofeedback stosujemy alternatywne metody porozumiewania się – Program rozwoju Komunikacji MAKATON. Na zajęciach rewalidacyjnych uczniowie rozwijają i ćwiczą umiejętności, pracują nad usprawnianiem funkcji i procesów poznawczych. Dysponujemy Salą Doświadczania Świata. Każdy uczeń w naszej placówce ma możliwość rozwijać się zgodnie ze swoimi predyspozycjami, ujawnić zdolności, odkryć ukryte talenty, podnieść poczucie własnej wartości.
Uczniowie działają w harcerskiej drużynie ,,Nieprzetartego Szlaku”. Bierzemy udział w rajdach, biwakach, licznych imprezach harcerskich, integrując się z młodzieżą ze szkół bliższej i dalszej okolicy. Zajęcia lekcyjne oraz pozalekcyjne, w kołach zainteresowań i inne odbywają się w tym samym obiekcie. Uczniowie mogą mieszkać w internacie Ośrodka, koszty pobytu to tylko opłata za wyżywienie. W szczególnych przypadkach, gdy sytuacja materialna rodziny jest wyjątkowo trudna, istnieje możliwość częściowego bądź całkowitego zwolnienia z tych kosztów. Uczniowie otrzymują nieodpłatne podręczniki szkolne. Posiadają legitymacje szkolne uprawniające do zniżkowych przejazdów (78 procent zniżki) dla nich samych oraz podróżujących z nimi opiekunów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie