Rozłam w Radzie Miejskiej w Ćmielowie? Wiceprzewodniczący Piotr Małek i Jacek Bryła odwołani. Zastąpiła ich Katarzyna Nikodem [WIDEO]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Ćmielowie- Piotr Małek i Jacek Bryła, zostali odwołani ze swoich funkcji przez większość radnych, w tajnym głosowaniu. Na ich miejsce powołano jedną wiceprzewodniczącą Katarzynę Nikodem. Czy to początek zmian układu sił w gminie Ćmielów?

Po wyborach samorządowych w 2018 roku, do Rady Miejskiej w Ćmielowie weszli przedstawiciele aż siedmiu komitetów. W wyborach najwięcej mandatów - pięć - zdobył komitet Ćmielów od Nowa, popierający kandydata na burmistrza Roberta Sobieraja. O jeden mniej Porozumienie na Rzecz Rozwoju Gminy Ćmielów Jana Kuśmierza, który nie przeszedł do drugiej tury. Obecna burmistrz Joanna Suska wprowadziła dwóch radnych, pozostali startowali z własnych komitetów. Ta różnorodność nie przeszkodziła, jak się wtedy wydawało, w stworzeniu koalicji, która zgodnie pracowała na rzecz gminy.

Przewodniczącą Rady Miejskiej została Krystyna Zdonek reprezentująca Porozumienie na Rzecz Rozwoju Gminy Ćmielów, z tego samego komitetu jest dotychczasowy wiceprzewodniczący Jacek Bryła. Piotr Małek to przedstawiciel komitetu burmistrz Joanny Suski. Rada Miejska pracowała w tym składzie w miarę spokojnie, przez dwa lata.

Na ostatniej sesji, która odbyła się w piątek, 27 listopada, dość nieoczekiwanie radny Michał Szczęsny złożył wnioski o dołączenie do porządku obrad trzech uchwał- dwóch dotyczących odwołania wiceprzewodniczących oraz o powołaniu jednego wiceprzewodniczącego. Pod wnioskiem podpisali się oprócz niego przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Zdonek, radni Ewelina Otolińska, Halina Wójtowicz, Katarzyna Nikodem, Piotr Paszyński, Andrzej Bonarek, Witold Perczak, Jerzy Sykała oraz Dariusz Maruszczak. To grupa aż 10 na 15 radnych.
Mimo sugestii pozostałej części rady oraz władz gminy, wyraźnie zaskoczonych tym działaniem, że wprowadzenie projektów uchwał jest niezgodne z przepisami, radca prawny gminy uznał inaczej i większością głosów, te punkty zostały dopisane do porządku obrad.

Radni, który złożyli wnioski, zarzucili obu wiceprzewodniczącym, że nie sprawują swoich funkcji należycie. Stwierdzili, że nie podoba im się styl pracy, który powoduje niepotrzebne napięcia i konflikty oraz że odczuwają brak współpracy z radnymi, który doprowadza do braku jedności w radzie i zrozumienia. Zasugerowali także, że biorąc pod uwagę aspekty finansowy oraz realne potrzeby, w radzie wystarczy jeden wiceprzewodniczący.

Zaskoczeni wiceprzewodniczący próbowali bronić się przed zarzutami kolegów. Piotr Małek wyliczył dokładnie, jakie działania podejmował nie tylko w swoim okręgu wyborczym, zarzucając też niektórych, przy okazji jego działań, mogli się „wylansować”. Mówił, że jako osoba niepełnosprawna, której pewne rzeczy przychodzą trudniej, starał się dawać przykład młodym, jak mimo przeciwności, można coś osiągnąć.
- Jestem tu dlatego, że chcę być potrzebny ludziom. Dobrze o tym wiecie, że ja z tych diet, które pobieram, nie mam nic, bo wszystko przeznaczam na różne akcje charytatywne i społeczne- zwrócił się do radnych. Mówił też, że rozumie polityczny aspekt złożonego wniosku, bo przecież reprezentuje grupę popierającą burmistrz Joannę Suskę.

Piotr Małek dodał na koniec, że nawet jeśli zostanie odwołany z funkcji, będzie się nadal udzielał i pomagał w organizacji akcji dla mieszkańców.
– Przyszliśmy z siedmiu różnych komitetów, a mimo to udało nam się stworzyć jakieś quorum i merytoryczną, rzeczową dyskusję- stwierdził natomiast radny Jacek Bryła.- Już na samym początku zaimponował mi radny Piotr Małek, udało nam się zbliżyć swoje stanowiska, poprzez długie rozmowy telefoniczne. Znaleźliśmy wspólny plan działania dla dobra naszej gminy- mówił prosząc pozostałych radnych, by spojrzeli w głąb własnych sumień.

W obronie wiceprzewodniczących stanęła burmistrz Joanna Suska, komentując działanie większości radnych jako chaotyczne i czysto polityczne.
- Ci panowie są prawdziwymi społecznikami, służą mieszkańcom na co dzień, służą mi pomocą każdego dnia. Przychodzą, radzą, bo taka jest ich rola. Rolą radnego jest radzić, doradzać burmistrzowi, żeby podejmować wspólne, jak najlepsze decyzje. Dlatego uważam, że takie działanie jest na szkodę rozwoju gminy Ćmielów, ale uszanuję państwa radnych decyzję w głosowaniu, które nastąpi- mówiła Joanna Suska.
Za odwołaniem Piotra Małka głosowało 9 radnych, 4 było przeciw. Za odwołaniem Jacka Bryły zagłosowało 9 radnych, 4 było przeciw.

Nową wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej została Katarzyna Nikodem, na którą zagłosowało 8 radnych, a 4 było przeciw.
- Nie traktuję tej funkcji jako możliwości, by być bliżej burmistrz Ćmielowa, lecz moim zadaniem jest dobra współpraca i porozumienie z burmistrz, przewodniczącą rady oraz pozostałymi radnymi, a także sołtysami oraz przewodniczącymi rad osiedlowych- mówi Katarzyna Nikodem.
Nie jest wykluczone, że uchwały dotyczące zmian w składzie prezydium Rady, zostaną zaskarżone. Radni podkreślali bowiem, że żadna z nich nie była wcześniej przedmiotem dyskusji na komisjach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie