Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się montaż szopki bożonarodzeniowej na Świętym Krzyżu. Od 23 grudnia będzie też żywa szopka [ZDJĘCIA]

dor
W bazylice mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu rozpoczął się montaż szopki bożonarodzeniowej.
W bazylice mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu rozpoczął się montaż szopki bożonarodzeniowej. Fot. ojciec Dariusz Malajka
W bazylice mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu rozpoczął się montaż szopki bożonarodzeniowej. W tym roku głównym wykonawcą stajenki, która powstanie w prezbiterium świętokrzyskiej bazyliki, jest Muzeum Wsi Kieleckiej.

Pomysłodawczynią i główną inspiratorką przedsięwzięcia jest Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Tegoroczna szopka będzie znacznie różniła się od poprzednich jakie do tej pory były budowane na Świętym Krzyżu. Będą płaskorzeźby Jezusa, Maryi i Józefa wykonane w technice ludowej umieszczone w stajence zbitej z desek i pokrytej strzechą a obok będzie chata wiejska z regionu świętokrzyskiego także pokryta strzechą, w której wnętrzu zostanie pokazana wieczerza wigilijna. Nad szopką będą anioły także wykonane w stylistyce ludowej obwieszczające narodzenie Zbawiciela. Całość zostanie doświetlona co nada jeszcze większego uroku i pozwoli pielgrzymom na głębokie przeżycia duchowe. Ponad to jodłowe drzewka zdobiące naszą bazyliką zostaną przyozdobione przepięknymi bombkami i dekoracjami świątecznymi wykonanymi ręcznie przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”.

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania szopki bożonarodzeniowej na Świętym Krzyżu. Szczególne podziękowania dla Mariusza Masnego, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Jarosława Karysia - zastępcy dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Zdzisława Pawlika i Alberta Frysta z działu konserwacji zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, za projekt i wykonanie oraz aranżację stajenki; kierownik pani dr Wiolecie Brzezińskiej-Marjanowskiej, Marcinowi Banak – z działu technicznego Muzeum Wsi Kieleckiej, za montaż konstrukcji oraz przygotowanie dedykowanego oświetlenia oraz kierownikowi Szymonowi Żmijewskiemu.
Gorące podziękowania dla Krzysztofa Karbownika z działu badań etnograficznych za ekspozycję wieczerzy wigilijnej w części mieszkalnej stajenki, która została zaaranżowana na Świętym Krzyżu oraz dla Jakuba Czaplarskiego, kierownika Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej - mówi ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, rzecznik prasowy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Podobnie jak w latach ubiegłych będzie także na Świętym Krzyżu żywa szopka, która powstaje na placu przed bazyliką. Dzięki życzliwości i uprzejmości oraz wielkiemu zaangażowaniu Mirosława Nowocienia z Jeleniowa i Jana Bzymka z Dębniaka pielgrzymi będą mogli podziwiać osiołki, kucyka, owieczki ptactwo domowe oraz ptactwo ozdobne. Żywa szopka będzie dostępna od poniedziałku, 23 grudnia do 6 stycznia – uroczystości Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Na Świętym Krzyżu rozpoczęli sezon motocyklowy



Szesnastu nowych diakonów Diecezji Kieleckiej



Księża z diecezji kieleckiej mistrzami Polski w piłce nożnej!



Dominikanin z Sandomierza dał ślub Dodzie


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie