Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się remont zabytkowego Domu Ariańskiego w Pińczowie. To inwestycja za ponad milion złotych (ZOBACZCIE ZDJĘCIA)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Rozpoczął się remont zabytkowego Domu Ariańskiego w Pińczowie.
Rozpoczął się remont zabytkowego Domu Ariańskiego w Pińczowie. UMiG Pińczów, Muzeum Regionalne Pińczów
Rozpoczęły się prace remontowe przy jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Pińczowa – Domu Ariańskim. Głównym celem inwestycji jest udostępnienie budynku dla zwiedzających. Wartość inwestycji to ponad 1,1 miliona złotych.

W ramach realizacji zadania wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, wymienione warstwy podłogowe, wykonane nowe ogrzewanie, wszystkie instalacje oraz prace zachowawcze przy elewacji. Wykonana będzie również częściowa wymiana pokrycia dachowego.

Całkowita wartość zadania to 1 111 111,11 złotych, z czego dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 440 000,00 złotych, a wkład własny Gminy 671 111,11 złotych.

W Domu Ariańskim mają być prowadzone szkolenia, organizowane wystawy, a także wykłady o tematyce historyczno – kulturalnej. W tym miejscu zorganizowany ma również zostać punkt informacji turystycznej, gdzie odwiedzający Pińczów goście będą mogli zapoznać się z ofertą atrakcji i zabytków.

O historii Domu Ariańskiego w Pińczowie można przeczytać na stronie tamtejszego Muzeum Regionalnego: "Na ulicy Batalionów Chłopskich, w południowej pierzei dawnego rynku mirowskiego, stoi renesansowy budynek z przełomu XVI i XVII wieku. Jest nazwany drukarnią ariańską. Przeznaczenie budynku jak dotąd nie jest dokładnie znane. Przypuszcza się, że mieszkał tam Daniel z Łęczycy- drukarz kalwiński. Ponadto wysunięto teorię jakoby dom na Mirowie był niegdyś łaźnią lub budynkiem zamieszkanym przez wójta mirowskiego.

Jest to jedyna zachowana do dziś w Pińczowie renesansowa kamienica mieszczańska. Zbudowana przez kamieniarzy włoskich z wapienia pińczowskiego, ścianą frontową przypomina florencki pałac Strozzich, ze względu na tzw. rustykę (ułożone na przemian ciosy kwadratowe i prostokątne).

Nad łukiem portalu bramy widnieje łacińska sentencja: Benedic Domine domum istam et omnes habitantes in ea, co tłumaczymy: Błogosław Panie temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom. Podobnie nad oknami czytamy w języku łacińskim: Si tibi honesta placet facies virtutis adesto (Jeśli jesteś uczciwy, proszę czyń tu rzeczy cnotliwe); Sin monstrum est dextram fugerre Herculeam (Bowiem potwór został pokonany prawicą Herkulesa); Cerbere quid latras fert Eneas pius ofam (A Cerber uśpiony przez Eneasza dobrym kąskiem)."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto