Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się rocznicowe uroczystości Ponurego- Nurta

Kazimierz CUCH
Prelegenci podczas panelu historycznego w Starostwie Powiatowym w Starachowicach
Prelegenci podczas panelu historycznego w Starostwie Powiatowym w Starachowicach Kazimierz Cuch
Historycznym panelem dyskusyjnym, przy pełnej sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach, zainaugurowano w piątek tegoroczne uroczystości rocznicowe, poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” . Wieczorem piosenki partyzanckie śpiewano w Starachowicach, koło Ławeczki „Halnego”- Zdzisława Rachtana.

INFO Z POLSKI - najwazniejsze wydarzenia minionego tygodnia

Panel historyczny

Panel poprowadził Rafał Obarzanek, harcmistrz, instruktor harcerski ZHR, prezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt”. Od kilkunastu lat główny organizator corocznych uroczystości na Wykusie i w Wąchocku.

O historii powojennej Polski i miejscu w nim żołnierzy Armii Krajowej, o roli Wykusu, o Janie Piwniku „Ponurym” i Eugeniuszu Kaszyńskim „Nurcie”, mówili ważni prelegenci. Pierwszym był Marek Wierzbicki z Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Radomiu, profesor nauk społecznych, historyk i politolog, harcmistrz, instruktor harcerski. Po nim o Wykusie mówił doktor Marek Jedynak, starszy kustosz w Wydziale Archiwalnym Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach; członek Zarządu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”. Kolejny to Jacenty Frydrych, podinspektor, były komendant wojewódzki policji w Kielcach. Inicjator: nawiązania współpracy Policji ze Środowiskiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt”, przyjęcia przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach za patrona Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz powstania Policyjnej Odznaki Zasługi imienia „Ponurego”.

Ostatni był Marek Różycki, harcmistrz, instruktor harcerski. sekretarz generalny Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Oboźny harcerzy podczas uroczystości pogrzebowych Jana Piwnika „Ponurego”, w 1988 roku.

Na zakończenie spotkania, Rafał Obarzanek wręczył podziękowania w formie dyplomów, ludziom i instytucjom wspierającym uroczystości partyzanckie na Wykusie i w Wąchocku. Otrzymali je: Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych. Dowództwa Wojsk Lądowych, Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach, Nadleśnictwo Suchedniów, Powiat Starachowice, Urząd Miejski Starachowice, Urząd Miasta i Gminy Wąchock, Urząd Miasta i Gminy Suchedniów, Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Magdalena Smożewska Wójcikiewicz z Polskiego Radia Kielce.

Impreza przy Ławeczce Halnego

W piątek wieczorem, w Starachowicach przy Ławeczce „Halnego”- Zdzisława Rachtana, zorganizowano koncert melodii partyzanckich. Przeszkodziła pogoda, więc widownia nie była zbyt duża. Rozpoczął go Jakub Kowalski z Kielc, grając na trąbce. Prócz niego wystąpili: Zespół "Patrol" ze Spółdzielni Lokatorsko- Własnościowej „Wanacja”, bardzo sympatyczni "Mali Wojacy" ze Szkoły Podstawowej w Stykowie, w gminie Brody, Drużyna ZHP imienia Szarych Szeregów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach, Aleksandra Domańska - z drużyny Szarych Szeregów; Marek Samsonowski i Paulina Nowak - z Wąchocka; Ryszard Rogala, też z Wąchocka; Harcerki ze Skarżyskiego Hufca Jodła ZHR.

Po koncercie Rafał Obarzanek wręczył podziękowanie w formie dyplomu Markowi Materkowi, prezydentowi Starachowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie