Rozważna polityka w okresie prosperity teraz procentuje

Materiał informacyjny GMINY OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Udostępnij:
Ponad 30 lat istnienia samorządu terytorialnego to wielkie osiągnięcie polskiej demokracji. Przekazanie władzy w ręce lokalnej społeczności uświadomiło nam, że sami możemy wpływać na swoją przyszłość i w realny sposób budować potencjał gospodarczy, społeczny i polityczny kraju.

Ostrowiec Świętokrzyski to przykład samorządu, który postawił na rozwój lokalnej gospodarki. Tereny inwestycyjne, rozwiązania drogowe z myślą o kluczowych pracodawcach, aż wreszcie przyjazna polityka podatkowa dla biznesu, przynoszą dziś efekty. Miejsce, gdzie powszechne było stwierdzenie „Miasto to huta, huta to miasto” nie dość, że wspiera nadal przemysł ciężki, to otwarte jest na nowe podmioty, dywersyfikujące lokalny rynek pracy.

- Maj to czas, który w Ostrowcu Świętokrzyskim był od zawsze utożsamiany z obchodami Dnia Hutnika. Tak się składa, że ostatnie miesiące, sądząc po natężeniu inwestycji samorządowych, pokazują, że działania koncentrują się na wspieraniu lidera w produkcji nie tylko w mieście, ale i całym regionie świętokrzyskim.

- Celsa „Huta Ostrowiec” zatrudnia około 2 tys. osób, ale nie możemy zapomnieć także o setkach pracowników zatrudnionych w firmach kooperujących z kluczowym producentem w regionie świętokrzyskim- przyznaje prezydent Jarosław Górczyński. Dlatego też nasze działania przez ostatnie lata były skupione na poprawie infrastruktury drogowej z myślą o tym zakładzie. Samorząd lokalny realizuje aktualnie dwa duże projekty infrastrukturalne służące rozwojowi przemysłu, przedsiębiorczości, a także nowoczesnego i ekologicznego transportu publicznego na terenie miasta. W tej przemysłowej części miasta powstaje nowoczesna infrastruktura drogowa licząca blisko 2,5 km, wraz z bus pasami, parkingiem typu Park&Ride oraz nową bazą operatora transportu publicznego. Wartość tej inwestycji wynosi 35 mln zł.

Samorząd miejski podjął decyzję, że rozpocznie również kolejne duże zadanie infrastrukturalne polegające na budowie nowoczesnego układu komunikacyjnego liczącego bez mała 2 km. Nowa inwestycja obok usprawnienia logistyki, otworzy tereny inwestycyjne w bezpośrednim otoczeniu Huty. Powstaną tu kompleksy o powierzchni 2 ha, 5 ha, 4 ha, 5 ha oraz 1,3 ha. Łącznie budowa i przebudowa układów komunikacyjnych przy dwóch bramach huty obejmuje 4,5 km, za kwotę blisko 50 mln zł.

- Nowe przedsięwzięcie otwiera możliwość dla kolejnych terenów inwestycyjnych. Tymczasem obszar Ostrowieckiego Kompleksu Inwestycyjnego zlokalizowany przy ulicy Przemysłowej w Ostrowcu Świętokrzyskim w niedalekiej perspektywie będzie poszukiwał nabywców ostatnich działek pod zadania przemysłowe.

- To cieszy, bowiem w ciągu ostatnich sześciu lat miasto przygotowało i sprzedało tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni około 11,5 ha zlokalizowane na dawnych terenach pohutniczych sześciu inwestorom. Izoterm, Elkom Trade, Part- Logistik wybudowały już swoje siedziby o łącznej powierzchni hal produkcyjnych oraz budynków biurowych, ponad 18 tys. m² i prowadzą w nich działalność operacyjną. Najnowsza firma Phytobiotics Polska szykuje się do budowy swojego zakładu. W tej lokalizacji Ostrowiec Świętokrzyski ma jeszcze do zaoferowania dwie działki o łącznej powierzchni ponad 5 ha.

- Miasto z jednej strony dba o nowe tereny dla biznesu, ale z drugiej nie zapomina o tych, którzy już zainwestowali w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obszar nazywany przez ostrowczan tzw. „Starej Huty”, gdzie swój początek wzięło hutnictwo w mieście, wydaje się dziś być „stary” tylko z nazwy. Po pojawieniu się nowych podmiotów gospodarczych, zatrudniających setki pracowników zmienia się też układ drogowy.

- Jesteśmy w przededniu rozpoczęcia dużej inwestycji drogowej, której budżet spina się kwotą blisko 5 mln. zł. Domyka ona podział tzw. „Starej Huty” sprzed 30 lat. Wiele osób przekreśliło ten obszar, a teraz okazuje się, że takie firmy jak WOST Walcownie Ostrowieckie, Climatic, czy Kram Polska, które łącznie zatrudniają ok. 1000 osób, to marki, które tworzą nowy wizerunek gospodarczy Ostrowca Świętokrzyskiego. Te podmioty trafiły na podatny grunt i wstrzeliły się w koniunkturę. Kiedyś nie wierzono mi, że na bazie upadłej walcowni, którą nabył WOST może powstać 300 miejsc pracy, a teraz jest ich 340 i liczę, że w niedalekiej przyszłości ta liczba może się jeszcze bardziej powiększyć.

- Samorząd Ostrowca Świętokrzyskiego od 7 lat nie podnosi podatków lokalnych, a na ile to wpłynęło ożywienie gospodarcze?

- Mam świadomość, że to tylko jeden z elementów, ale niezmiernie istoty i ważny. Markę buduje się latami, ale temu służy stabilizacja, którą w Ostrowcu Świętokrzyskim przedsiębiorcy za sprawą miejskiego samorządu dostają. Udowadniamy biznesowi, że jesteśmy stabilnym i wiarygodnym partnerem. Jeśli chodzi o miasta, mamy jedne z najniższych stawek podatkowych w Polsce. W zmieniającym się gąszczu przepisów z prawem lokalnym chcemy być ostoją stabilizacji. Biznes widzi, że jesteśmy jako samorząd partnerem i chcemy nadal być tak postrzegani. A jaki jest efekt? Wzrasta nam ilość opodatkowanych hal zakładów produkcyjnych, czy magazynów. A przy tym widzimy też zapotrzebowanie na pracownika. To cieszy. Ważne było to, że Ostrowiec Świętokrzyski związał się z firmami produkcyjnymi, a przemysł przy zakłóconym łańcuchu dostaw światowych zyskuje coraz więcej. To wszystko udaje nam zrealizować wówczas gdy Ostrowic Świętokrzyski jest miastem bez długów. To także następstwo rozważnej polityki w okresie prosperity, która obecnie daje bezpieczeństwo w trudnym dla samorządów i przedsiębiorczości okresie.

- Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie