Rozwijamy gminę Górno z troską o mieszkańców

Materiał informacyjny GMINY GÓRNO
Mała Kadzielnia w Górnie
Mała Kadzielnia w Górnie

TANIA OPŁATA ŚMIECIOWA

Wprowadziliśmy od 2021 roku metodę naliczania opłaty śmieciowej uzależnionej od wskazań wodomierza, co pozwoliło uszczelnić system tym samym zmniejszając opłatę śmieciową, aż o 12,5% - do około 10 zł/miesiąc od osoby. Jesteśmy jedynym samorządem w województwie, który wykorzystuje tę, okazuje się najtańszą dla mieszkańców, metodę. Na 2023 rok nie planujemy jej podwyżki.

NOWA OCZYSZCZALNIA I KANALIZACJA

Wybudowaliśmy oczyszczalnię ścieków w Skorzeszycach o przepustowości aż 1800 m3 na dobę i kanalizację w trzech miejscowościach. To największy tego typu projekt w powiecie kieleckim. Koszt ok. 60 mln zł. Stawka za 1m3 ścieku wynosi 5,09 zł netto, a wody 2,80 zł netto (7,89 zł woda + ścieki). Samorząd gminy Górno ponadto wyraził zgodę na podłączenie się do oczyszczalni pięciu wsiom z gminy Bieliny.

Oczyszczalnia ścieków w Skorzeszycach
Oczyszczalnia ścieków w Skorzeszycach

TABOR NISKOEMISYJNY

Ze środków z programu „Polski Ład” - 8 mln zł (z 90% dofinansowaniem) zakupimy 28 pojazdów niskoemisyjnych, m.in. dla niepełnosprawnych dzieci, siedem pojazdów dla OSP, dla pomocy społecznej, gospodarki komunalnej oraz sześć samochodów elektrycznych.

POMOC SPOŁECZNA I CUS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przekształciliśmy w Centrum Usług Społecznych (CUS) i dzięki temu pozyskaliśmy ponad 3 mln zł na działania. To pierwsza tego typu instytucja w gminach wiejskich i jedna z dwóch w województwie. W CUS, każdy mieszkaniec, bez względu na dochód i sytuację społeczną otrzymuje wsparcie w sposób zindywidualizowany. Świadczone są m.in. usługi: „złota rączka”, „mobilny fryzjer, kosmetyczka, podolog” czy „taksówka dla seniora”. Z dobrych praktyk, jak prowadzić wzorcowo taką jednostkę, chcą korzystać inne samorządy, ostatnio mieliśmy gości z woj. warmińsko-mazurskiego i z Poznania.

Tworzymy Kluby Seniora, miejsca integracji i rozwoju osób starszych. Obecnie na terenie gminy funkcjonują już 4 kluby i nadal będziemy rozwijać się w tym kierunku.

Dyrektor CUS otrzymała w Belwederze od Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, jako jedna z dwóch osób w województwie.

SUKCESY W OŚWIACIE, AWANS W SPORCIE

Dobiegł końca duży projekt w ramach Programu Erasmus+, w którym kadra mogła zwiększyć kompetencje w kilku krajach Europy. Doświadczenie to pozwoliło m. in. na rozwój szkoły integracyjnej w Leszczynach. To duże uznanie dla nas, że ostatnio w ramach swojego projektu Erasmus+ Powiat Kielecki wraz z ŚCDN i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Bodzentynie skierował na warsztaty właśnie do tej placówki gości z Portugalii, Chorwacji i Grecji. Szkoła korzysta z wypracowanych, nowoczesnych metod nauczania i przyjęła ponad 30 uczniów ze specjalnymi potrzebami również z innych gmin np. Bodzentyn, Kielce, Mniów, Daleszyce, Bieliny, czy Masłów.

Gmina Górno otrzymała dwa ogólnopolskie certyfikaty „Lider Edukacji 2022” i „Lider Wśród Liderów” oraz wyróżnienie „Primus” za podejmowane działania na rzecz rozwoju lokalnej oświaty. Wójt Przemysław Łysak uhonorowany zaś został przez kapitułę konkursu indywidualnym medalem „Samorządowiec społecznie zaangażowany”.

GKS Góral Górno dwa sezony z rzędu awansował do wyższej klasy rozgrywek PZPN. To niespotykany wynik. Ponad 90% zawodników klubu jest z terenu gminy.

STOIMY TURYSTYKĄ, KULTURĄ I REKREACJĄ

Wspaniałym miejscem dla rozwoju turystyki jest zalew w Cedzynie, który tylko w połowie leży w gminie Górno. Nasza część w ostatnich latach przeszła ogromną metamorfozę, dzięki inwestycjom przeprowadzonym przy wsparciu UE (3,5 mln zł). Zagospodarowaliśmy teren, wyznaczyliśmy 5 parkingów, zadbaliśmy o czystość wody i plaży, a przede wszystkim o bezpieczeństwo kąpiących się ludzi. Zalew w Cedzynie to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców województwa, w ciągu lata nad wodę wybrało się ponad 50 tysięcy turystów.

Zalew „Cedzyna”, plaża w Leszczynach
Zalew „Cedzyna”, plaża w Leszczynach

Mała Kadzielnia w Górnie – zagospodarowany obiekt rekreacyjno-sportowy powstał na terenie nieczynnej już kopalni wapieni i dolomitu. Na terenie obiektu znajduje się stadion piłkarski, ścieżka dydaktyczna z tarasem widokowym. Inwestycja ta ostatnio otrzymała nagrodę główną Towarzystwa Urbanistów Polskich jako najlepiej zagospodarowana przestrzeń w Polsce, na terenach wiejskich. To ogromny sukces! W tym roku po raz pierwszy w historii gminy zorganizowaliśmy tu Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Górno.

Perełką na naszym obszarze jest SABAT Krajno-największa w województwie atrakcja turystyczna z aż 300 tys. turystów rocznie. Dysponujemy największą liczbę miejsc noclegowych w hotelach, oraz w gospodarstwach agroturystycznych. To twarde dane, dające w tej dziedzinie pozycję lidera.

Gmina Górno bardzo mocno rozwija kulturę. Koła Gospodyń w każdej wsi, Gminne Koło Gospodarzy, Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Zespół Śpiewaczy Górnianecki wraz ze swoim dziecięcym zapleczem – Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca „Górne Nutki” pięknie promują gminę. „Górne Nutki” ostatnio nawet występowały w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pierwszej Damy!

Nasze gospodynie zwyciężyły w kilku kategoriach w Ogólnopolskim Festiwalu „Polska od Kuchni” w etapie wojewódzkim.

STAWIAMY NA EKOLOGIĘ

Zrealizowaliśmy parasolowy projekt polegający na wyposażeniu gospodarstw domowych w instalacje solarne i fotowoltaiczne. Przybyło w naszej gminie 237 instalacji fotowoltaicznych oraz 88 solarnych. Wsparliśmy z budżetu gminy każde gospodarstwo, które zamontowało u siebie panele solarne czy fotowoltaiczne. Zajęliśmy pierwsze miejsce spośród 102 gmin w województwie we wdrażaniu programu „Czyste Powietrze”.

KOMUNIKACJA I INWESTYCJE

Mamy największą sieć bezpiecznych, komfortowych autobusów miejskich w powiecie kieleckim. Co roku przeznaczamy na ten cel prawie 1,7 mln zł. Ciągle budujemy, modernizujemy drogi, ścieżki rowerowe i chodniki, a dla mieszkańców oferujemy nowe tereny budowlane i inwestycyjne.

NOWE ŻŁOBKI PĘKAJĄ W SZWACH

Dwa nowe, duże żłobki w Radlinie i Cedzynie zabezpieczają 110 miejsc dla najmłodszych mieszkańców z terenu gminy Górno. To największa tego typu samorządowa oferta w województwie w przeliczeniu na mieszkańca. Pomimo tego ponad 30 maluchów, tylko z terenu gminy i wielu chętnych z sąsiednich gmin nie przyjęliśmy, dlatego nieustannie szukamy nowych środków i możliwości, by zapewnić miejsca wszystkim milusińskim.

ZDROWIE TO PODSTWA, PACJENTÓW TYSIĄCE

Dwa ośrodki zdrowia z kilkunastoma lekarzami ciągle polepszają warunki leczenia. Niech świadczy o tym to, że mamy prawie 300 pacjentów z gminy Bieliny, około po 150 z Masłowa i z Bodzentyna.

Rozwijamy gminę Górno z troską o mieszkańców

SERIA OGÓLNOPOLSKICH SUKCESÓW GMINY

W krótkim podsumowaniu przedstawię osiągnięcia gminy Górno na przestrzeni ostatnich miesięcy.

- Po tegorocznych sukcesach oświatowych („Lider Edukacji”) około miesiąc temu odbierałem w Warszawie na Forum Miast Polskich nagrodę za pierwsze miejsce w Polsce pod względem pozyskiwania funduszy zewnętrznych przez gminy wiejskie. Następnie pojawił się ranking samorządowego wydawnictwa Wspólnota, wg. którego w powiecie kieleckim jesteśmy liderem inwestycji. Później miałem przyjemność w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na webinarze naukowo-informacyjnym, jako jeden z dwóch zaproszonych wójtów w Polsce, przedstawić wzorcowe, dobre praktyki i projekty gminy w dziedzinie ochrony środowiska, a przede wszystkim powietrza. Przypomnę, że akurat w programie „Czyste Powietrze” mamy pierwsze miejsce w województwie. Następnie w Belwederze, w dziedzinie pomocy społecznej za utworzenie jedynego z dwóch w województwie Centrum Usług Społecznych w Górnie, jego dyrektor otrzymała medal od Prezydenta RP. Ostatnio odbierałem główną nagrodę wśród gmin wiejskich za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Otrzymane krajowe nagrody są szczególnie cenne, gdyż nie wymagały ponoszenia żadnych kosztów.

Wiedziałem, że całą drużyną w gminie dobrze i ciężko pracujemy, ale te efekty są jak piękny, samorządowy sen.

Rozwijamy gminę Górno z troską o mieszkańców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie