Rozwój rolnictwa i działalności gospodarczej na terenach wiejskich.

Artykuł sponsorowany PROINVEST Doradztwo Inwestycyjne
Dzisiejszy rolnik to również przedsiębiorca. To człowiek, który pracuje od rana do nocy na roli uprawiając ziemie, tak abyśmy mogli cieszyć się codziennie chlebem.

Nasi rolnicy systematycznie inwestują, unowocześniają swoje gospodarstwa. Teraz jest to łatwiejsze, bo na różne inwestycje można pozyskiwać unijne fundusze. Przed integracją były obawy, że wiele gospodarstw nie będzie w stanie spełnić unijnych wymogów. Jednak okazały się one wcale nie takie wygórowane.

Działania wpierające gospodarstwa min. modernizacja gospodarstw rolnych dla większych gospodarstw prowadzone były już od 2005 roku pojawiła się tam możliwość zakupu sprzętu z dotacją 50-60% co znacząco ułatwiła zakup specjalistycznych maszyn oraz urządzeń. Nasi rolnicy po uzyskaniu dotacji rozwinęli skrzydła. Zakupili specjalistyczny sprzęt, powiększyli gospodarstwa, zmodernizowali budynki, wprowadzili nowe uprawy i nasadzenia i chcą dalej się rozwijać. Jednak obserwujemy znacząca blokadę możliwości zakupu maszyny i urządzenia tej samej kategorii i przeznaczeniu u osób które już wcześniej korzystały z dotacji od 2005 roku, konkretnie chodzi o brak możliwości zakupu kolejnego ciągnika rolniczego, czy tez opryskiwacza i innych maszyn w przypadkach już skorzystania z finansowania. Producenci rolni składając wniosek we wcześniejszych latach dobierali sprzęt do gospodarstwa wielkościowo które posiadali ale z upływem czasu znacznie zwiększyli powierzchnię gospodarstwa i potrzebują często mocniejszego ciągnika by zagregować z min większy pług, agregat uprawowy czy większego opryskiwacza do terminowego wykonywania oprysków na większej powierzchni. Często minęło ponad 10 lat od zakupu danej maszyny a rolnicy mają blokadę przy zakupie drugiej maszyny z tej samej kategorii o większej mocy, pojemności czy szerokości roboczej ze środków unijnych. Istotnym aspektem jest to że rolnictwo technologiczne oraz innowacyjnie się rozwija pod kątem PROW 2014-2020 zostały opracowane zasady doboru maszyn wielkościowo oraz gabarytowo z przeznaczeniem do gospodarstwa, niestety obserwujemy ze tabelaryczne przypisanie danej wielkościowo maszyny do gospodarstwa nie do końca uwzgledniającej czynniki atmosferyczne okresów możliwości wykonania zabiegów min. oprysków oraz ukształtowań terenu i klasy gleby znacząco zakłócają i przeszkadzają rolnikom w możliwościach trafnego dopasowania maszyn i urządzeń do specyfiki i charakteru gospodarstwa. Rolnik czy przedsiębiorca biorąc pod uwagę posiadane zasoby magazynowe kadrowe z uwzględnieniem warunków pogodowych oraz dojrzałości przydatności do zbioru jest najlepszym ekspertem w zasadach doboru maszyn. Żaden rolnik nie pozwoli sobie aby brnąć w nieprzemyślane koszty nieprzydatnych maszyn bądź posiadające wysokie ich koszty utrzymania zasada doboru maszyn rekomendowana przez ARiMR w żaden sposób nie powinna być wyznacznikiem, a rolnik jedynie powinien trafnie uzasadnić dobór danego środka z przeznaczeniem do gospodarstwa i wsparcia finansowego jej wykorzystanie.

Wśród rolników posiadających małe gospodarstw rolne możliwość otrzymania premiowych środków w kwocie 60 tyś złotych wsparło małe podmioty rolnicze otrzymanie dotacji premii z góry przed zakupem dało możliwość producentom uniknięcia kosztów zadłużeń kredytowych oraz kosztów odsetkowych

Nie sposób nie wspomnieć o zmianach typowo społecznych, spowodowanych przede wszystkim programem "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Dzięki niemu zmniejszył się statystyczny wiek polskiego rolnika. Sporo gospodarzy odeszło na emerytury, na renty strukturalne. Natomiast gospodarstwa przejęli młodzi ludzie, którzy wiążą swoja przyszłość z rolnictwem. Młodzi odważniej inwestują, poszukują nowych rozwiązań.
A dzięki funduszom unijnym także różnicują swoją działalność zakładają firmy handlowe, doradcze. Młodzi są lepiej wykształceni, coraz częściej kończą studia rolnicze. I jeśli tylko widzą możliwość uzyskania wsparcia, chętnie z niego korzystają. W ramach wsparcia dla młodych rolników można uzyskać premie w kwocie 150 tyś złotych. Dzisiaj rolnik jest przedsiębiorcą, który musi znać rynek, musi potrafić na nim funkcjonować. Bo nie sztuką jest wyprodukować , ale dobrze to sprzedać.

Obserwujemy silny rozwój przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Skutki działań PROW 2014-2020 poprzez uruchomienie premii na założenie własnej działalności gospodarczej w naszym województwie są bardzo widoczne. Rolnicy, małżonkowie rolników, domownicy którzy byli ubezpieczeni w KRUS mają możliwość skorzystania z premii w kwocie od 150 tyś do 200 tyś na założenie firmy. Zaobserwowaliśmy silny wzrost przedsiębiorczości gospodarczej w zakresie firm jednoosobowych polegających na samozatrudnieniu bądź z ilością dwóch etatów. Lokalni mieszkańcy przedsiębiorcy utrzymujący się z pracy we własnych gospodarstwach rolnych szukają dodatkowych źródeł dochodów wkraczając w sferę usług i produkcji w zakresie działalności pozarolniczej obserwujemy powstawanie nowych podmiotów w zakresie firm sprzątających, utrzymania terenów zielonych usług kosmetyczna fryzjerskich naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, wynajmu sprzętu budowlanego, firm remontowo budowlanych, stacji diagnostycznych, taksówek, autolawet, sklepów, wynajmów krótkoterminowych oraz wiele innych.

W dalszym ciągu obserwujemy liczne braki możliwości rozwoju producentów rolnych w sferze usług związanych z działalnością rolniczą.

Producenci często pytają o możliwość powstania firmy na terenach wiejskich świadczącej usługi rolne także z możliwością wsparcia. Już jesienią będą mogły skorzystać z dotacji osoby które prowadzą firmy świadczące usługi dla rolników kwota zwrotu to 500 tyś złotych.

Dzięki funduszom unijnym rolnicy, a przynajmniej ich część, nauczyli się znakomicie poruszać się w gąszczu dokumentów i przepisów. Przekonali się, że można pozyskać fundusze i efektywnie je wykorzystać. Chcemy ukazać rolników prowadzących nowoczesne gospodarstwa, przedsiębiorczych, dbających o środowisko naturalne.

Pomagamy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, opracowujemy wnioski i biznesplany tak aby można było uzyskać wsparcie czy to dla gospodarstwa rolnego czy na założenie lub rozwój firmy. Pomagamy zrealizować marzenia i inwestycje naszych beneficjentów.

Bezpłatnych porad udzielamy w naszym biurze PROINVEST doradztwo inwestycyjne od poniedziałku do piątku godz. 8.30-12.00 znajdującym się przy ulicy Kwiatkowskiego 24 w Sandomierzu.

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3