Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruiny we Włostowie staną się nową atrakcją turystyczną w powiecie opatowskim? [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Urząd Gminy Lipnik
W gminie Lipnik zakończyły się prace porządkowe wokół zabytkowych ruin oficyny we Włostowie. Polegały na koszeniu traw i chwastów, oraz wycince i pielęgnacji drzew.

Pałac Karskich we Włostowie to neorenesansowy pałac wzniesiony w latach 1854–1860. Budowlę otaczał park o powierzchni około 10 hektarów. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodził także lamus, wzniesiony znacznie wcześniej, bo w XVI wieku, który zwany był zborem braci polskich, choć nie ma źródeł które potwierdzałyby takie pierwotne przeznaczenie budowli. Od zachodu do pałacu przylegała oficyna z kolumnowym portykiem, zbudowana w XVIII wieku. Do posiadłości wiodły dwie bramy: jedna w pobliżu samego pałacu, z dwoma lwami, druga, zwana „diabelską”, od strony parku.

Gmina Lipnik wykonała prace porządkowe wokół zabytku. Ich wartość wyniosła 13,5 tysiąca złotych i została sfinansowana w całości z budżetu samorządu. Zakres prac obejmował koszenie, karczowanie drzew nie wymagających zezwolenia na wycinkę wraz z załadunkiem i wywozem.

- Ruiny oficyny pałacowej oraz zboru ariańskiego cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Stały się one atrakcją nie tylko dla lokalnego społeczeństwa ale także dla osób przyjezdnych. Możemy tu spotkać także zwiedzających, którzy przyjechali aż z Gdańska. Należy dbać nie tylko o tego typu zabytki, ale także o całe nasze dziedzictwo kulturowe, które jest świadectwem naszej przeszłości i stanowi fundament pod budowę wspólnej przyszłości- mówi Andrzej Grządziel, wójt gminy Lipnik.

Urząd Gminy wystosował też pismo do Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków z prośbą o wydanie wytycznych dotyczących zaleceń konserwatorskich, określających sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także zakres dopuszczalnych zmian, które mogą być w nim wprowadzone.

- W najbliższym czasie na tym terenie zaplanowano przeprowadzenie badań georadarem, który pozwoli między innymi na szybkie i bardzo dokładne badania archeologiczne- dodaje Andrzej Grządziel.- Pozwoli to na uzyskanie przekroju geologicznego, ukazującego warstwowanie gruntów i skał, budowę strukturalną budowli, podziemne przeszkody i pustki, znaleziska archeologiczne, instalacje podziemne.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie