Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza 10. edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Do podziału jest 8 milionów złotych. Zobacz film

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Już za kilka dni rusza jubileuszowa 10. edycja Budżetu Obywatelskiego w Kielcach. Od środy, 19 kwietnia przez trzy tygodnie kielczanie mogą składać swoje projekty do tegorocznej edycji.

O zasadach obowiązujących w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego poinformowano na konferencji prasowej przy skwerze sensorycznym, który powstał w parku imienia Adolfa Dygasińskiego.

- Tutaj widzimy ile dobroci powstało dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Par wzbogacił się o wiele inwestycji służących wypoczynkowi i spotkaniom jak skwer sensoryczny – mówiła Agata Wojda wiceprezydentka Kielc. To jest narzędzie, które się zmienia i dostosowuje do potrzeb mieszkańców, ale w tym roku nie udało się wprowadzić zmian, ponieważ uchwała została zdjęta przez radnych.

Wiceprezydenta Kielc, Bożena Szczypiór dodała, że wciągu 9 lat Budżetu Obywatelskiego udało się zrealizować 220 inwestycji za 55 milionów złotych.

Kwota przeznaczona do podziału w tym roku jest rekordowa i wynosi 8 milionów złotych. Na projekty inwestycyjne duże przeznaczono 4,5 miliona złotych, na projekty inwestycyjne małe 2 miliony złotych, na „zielone” 1 milion złotych, a na pomysły nieinwestycyjne 500 tysięcy złotych.

Pomysły mogą dotyczyć budowy, modernizacji, przebudowy lub rozbudowy infrastruktury miejskiej. Inicjatywy powinny mieć charakter prospołeczny, kulturalny, oświatowy, sportowy lub inny, mający na celu podniesienie jakości życia mieszkańców.
Wzorem lat ubiegłych projekty będą mogły być zgłaszane wyłącznie elektronicznie za pomocą platformy internetowej bo.kielce.eu.
Dla osób, które nie posiadają dostępu do komputera lub internetu miasto zapewni możliwość zgłoszenia projektu w dwóch punktach na terenie Kielc. Projekt będzie można zgłosić w siedzibie Urzędu Miasta na ulicy Strycharskiej 6, od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 15 oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Wojska Polskiego 52 w dniach 21 kwietnia i 13 maja w godzinach 16 – 18.

W dniach 26 kwietnia i 4 maja Centrum Organizacji Pozarządowych zorganizuje dla mieszkańców Kielc spotkania warsztatowe, na których pracownicy ratusza będzie podpowiedzą jak prawidłowe napisać i zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego. Warsztaty odbędą się w godzinach 14 – 18. Również podczas tych spotkań będzie można zgłosić projekt.

Lista wszystkich zgłoszonych przez mieszkańców Kielc projektów zostanie opublikowana 20 maja, następnie zadania zostaną poddane weryfikacji. Listę projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie poznamy 1 września 2022 roku. Autorzy projektów z negatywną oceną będą mieli 7 dni na złożenie odwołania.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana 22 września, a już 23 września rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 6 października.

Zwycięskie projekty poznamy do 13 października 2022 roku.
- Zachęcam mieszkańców Kielc do aktywnego włączenia się w tegoroczną edycję Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że kielczanie chcą mieć wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej przy wykorzystaniu Budżetu Obywatelskiego. Świadczy o tym zarówno rosnąca liczba zgłaszanych projektów jak i frekwencja w głosowaniu – mówi prezydent, Kielc Bogdan Wenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto